Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
4 C
Olsztyn
sobota, 18 stycznia, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

listopad, 2019

23LIS14:0015:00Die-In. Wymieramy.Olsztyn

Więcej

Szczegóły wydarzenia

Lokalizacja: Galeria Warmińska godz. 14:00

Trwa masowe wymieranie. Wymierają zwierzęta i rośliny. Grożąca nam katastrofa klimatyczna spowoduje, że wymrze także człowiek. Zostało nam 11 lat by coś zmienić. Konieczne są natychmiastowe i radykalne działania. Konieczna jest presja na rządzących, którzy zaplanują i wdrożą środki przeciwdziałające kryzysowi klimatycznemu. Dlatego weź razem z nami udział w Die-In!

Na czym to polega?
Die-In polega na wspólnym położeniu się w przestrzeni publicznej. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę ludzi na problemy katastrofy klimatycznej i biologicznej. Położenie się ma symbolizować zagrożenia spowodowane przez antropocen, epokę, w której działania człowieka powodują skutki i szkody na skalę globalną. Nieruchome leżenie na ziemi jest symbolicznym zobrazowaniem czasów, które nadejdą, jeśli nie zaczniemy działać razem – bez względu na wiek, płeć, przekonania polityczne czy religijne.

Jak się przygotować?
Po prostu przyjdź. To ważne, dotyczy Ciebie i Twoich bliskich bezpośrednio. Ubierz się tak, by móc położyć się na ziemi. Jeśli chcesz weź ze sobą transparent dotyczący katastrofy klimatycznej.

Zastanawiasz się faktycznie jest aż tak źle?
Gatunki wymierają każdego dnia w tempie o setki razy większym niż w ciągu ostatnich 10 milionów lat. Zagrożonych jest 25 proc. gatunków, a blisko milion wymrze w ciągu najbliższych dekad. (Więcej w raporcie Międzyrządowej Platforma ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu działającej pod auspicjami Programu Środowiskowego ONZ. Raport powstawał przez trzy lata, pracowali nad nim naukowcy z ponad 50 krajów, którzy dokonali syntezy ok. 15 tys. publikacji naukowych.)

W Polsce tylko w kwietniu 2019 roku lasy i trawy paliły się 19 tys. razy. Od początku roku trawy płonęły 34 tys. razy, a lasy – 4 tys. Susza w Polsce jest tak dotkliwa, że rolnicy domagali się ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Przez Polskę przeszły zawieje piaskowe. Takich zjawisk będzie więcej: susze, burze, zamiecie, ocieplenie. My, nasze dzieci oraz inne gatunki doświadczymy, a w wielu miejscach już doświadczamy, konsekwencji tych zmian w postaci powodzi, pożarów oraz ekstremalnych warunków pogodowych, mogących doprowadzić do klęsk nieurodzaju i poważnych konfliktów społecznych.

A Ty?
Jeśli Ciebie to obchodzi – przyjdź. Ważne żeby pokazać świadkom zajścia, że problem istnieje i jest poważny i zachęcić do tego aby dostrzegli, że musimy zacząć działać już tu i teraz, zostało nam kilka lat by uchronić Ziemię przed katastrofą. To już nie jest walka o lepszą przyszłość naszych dzieci, ale naszą przyszłość.

Kim jesteśmy?
Extinction Rebellion sprzeciwia się bezczynności wobec trwającej katastrofy klimatycznej. Nie stosujemy i nie będziemy stosować żadnych form przemocy. Będziemy jednak radykalnie sprzeciwiać się manipulacjom, zakłamaniu i milczeniu rządzących. Nie reprezentujemy żadnej partii, grupy politycznej czy korporacji.

Data

(Sobota) 14:00 - 15:00

Miejsce

Olsztyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

X