17 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Długi mieszkańców Warmii i Mazur rosną. Region wśród najgorszych w rankingu

OlsztynDługi mieszkańców Warmii i Mazur rosną. Region wśród najgorszych w rankingu

W najnowszym “Rankingu Rzetelności Konsumentów” opracowanym przez Krajowy Rejestr Długów i Rzetelną Firmę, województwo warmińsko-mazurskie znajduje się w dolnej części listy, zajmując 14. miejsce.

reklama

Podkarpacie liderem rzetelności

Najnowsze wyniki rankingu wskazują, że mieszkańcy Podkarpacia, Świętokrzyskiego i Małopolskiego są najbardziej rzetelnymi płatnikami w kraju, czyli takimi, którzy regulują swoje zobowiązania na czas. Podkarpacie, które w poprzedniej edycji rankingu (w grudniu 2023) zajmowało drugie miejsce, teraz wspięło się na szczyt, przejmując prowadzenie od Małopolski. To zmiana lidera wiąże się z mniejszym wzrostem średniego zobowiązania na dłużnika w tej edycji rankingu.

Sytuacja na Śląsku najgorsza

Województwo śląskie zanotowało najgorsze wyniki w całym rankingu, spadając na ostatnią, 16. pozycję. Mimo że odsetek zadłużonych mieszkańców Śląska obniżył się, średnie zadłużenie na osobę znacząco wzrosło, co sygnalizuje pogłębiające się problemy finansowe regionu. Aktualnie przeciętne zadłużenie jednego mieszkańca Śląska osiągnęło poziom 22 045 zł, co oznacza wzrost z poprzedniej kwoty 19 726 zł sprzed kilku miesięcy (grudzień 2023). Dodatkowo całkowite zadłużenie na tysiąc mieszkańców tego regionu zwiększyło się o prawie 84 tys. zł, osiągając teraz wartość przekraczającą 1,75 mld zł.

reklama

Według rankingu, województwo pomorskie zajęło miejsce tuż przed Śląskiem, na 15. pozycji, z 7,73% mieszkańców zarejestrowanych w KRD i średnim zadłużeniem wynoszącym 22 662 zł. Tymczasem województwo warmińsko-mazurskie uplasowało się o jedno miejsce wyżej, na 14. pozycji, z 8,2% zadłużonych mieszkańców i średnim długiem na poziomie 21 183 zł.

Mazowsze z największym łącznym zadłużeniem

Chociaż Mazowsze nie jest na końcu listy, to zgromadziło największe łączne zadłużenie, które wynosi prawie 6,5 miliarda złotych. Z kolei województwa podlaskie, świętokrzyskie i opolskie mają najmniejsze sumy do spłaty, co stanowi pozytywny aspekt w ich ocenie finansowej.

Zrozumienie rzetelności finansowej

Adam Łącki, prezes KRD, zwraca uwagę, że wysokość zadłużenia nie musi bezpośrednio przekładać się na niską rzetelność płatniczą mieszkańców. Dlatego istotne jest przeliczenie zadłużenia na 1000 mieszkańców oraz uwzględnienie średniej zaległości dłużnika i procentowego udziału zadłużonych w populacji, co pozwala na bardziej obiektywne ocenienie rzetelności finansowej regionów.

reklama

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia