Twój Kurier Olsztyński https://tko.pl Wiadomości Olsztyn Sat, 26 Sep 2020 13:53:58 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.1 Czy Olsztyn powinien być miastem wolnym od sieci 5G? [SONDA] https://tko.pl/61059,2020,09,26,czy-olsztyn-powinien-byc-miastem-wolnym-od-sieci-5g-sonda https://tko.pl/61059,2020,09,26,czy-olsztyn-powinien-byc-miastem-wolnym-od-sieci-5g-sonda#comments Sat, 26 Sep 2020 13:53:58 +0000 https://tko.pl/?p=61059 O Kraśniku jest coraz głośniej. Na sesji Rady Miasta radni głosowali nad uchyleniem uchwały „w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Na tym samym posiedzeniu radni poparli petycję, której autorzy zaapelowali, aby zadbano o ochronę mieszkańców przed „coraz większą ekspozycją na sztuczne pole elektromagnetyczne”. Petycję wystosowano w imieniu członków Koalicji Polska […]

Artykuł Czy Olsztyn powinien być miastem wolnym od sieci 5G? [SONDA] pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
O Kraśniku jest coraz głośniej. Na sesji Rady Miasta radni głosowali nad uchyleniem uchwały „w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Na tym samym posiedzeniu radni poparli petycję, której autorzy zaapelowali, aby zadbano o ochronę mieszkańców przed „coraz większą ekspozycją na sztuczne pole elektromagnetyczne”. Petycję wystosowano w imieniu członków Koalicji Polska Wolna od 5G. Autorzy petycji apelowali także o walkę z Wi-Fi w szkołach. Jakie jest Wasze zdanie na podobne tematy? Weźcie udział w sondzie oraz dyskusji w komentarzach.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Artykuł Czy Olsztyn powinien być miastem wolnym od sieci 5G? [SONDA] pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
https://tko.pl/61059,2020,09,26,czy-olsztyn-powinien-byc-miastem-wolnym-od-sieci-5g-sonda/feed 1
Na Mazurach mocno wieje, MOPR apeluje o rozwagę https://tko.pl/61075,2020,09,26,na-mazurach-mocno-wieje-mopr-apeluje-o-rozwage https://tko.pl/61075,2020,09,26,na-mazurach-mocno-wieje-mopr-apeluje-o-rozwage#respond Sat, 26 Sep 2020 12:30:51 +0000 https://tko.pl/?p=61075 Na Mazurach wieje w sobotę silny wiatr, 5-6 w skali Beauforta. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, by żeglarze refowali żagle i bezwzględnie pływali w kamizelkach ratunkowych. W sobotę od rana na mazurskich jeziorach wieje silny wiatr, porywy dochodzą do 6 stopni w skali Beauforta. „Prosimy, by żeglarze refowali żagle, bezwzględnie pływali w kamizelkach ratunkowych. Prosimy, […]

Artykuł Na Mazurach mocno wieje, MOPR apeluje o rozwagę pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
Na Mazurach wieje w sobotę silny wiatr, 5-6 w skali Beauforta. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, by żeglarze refowali żagle i bezwzględnie pływali w kamizelkach ratunkowych.

W sobotę od rana na mazurskich jeziorach wieje silny wiatr, porywy dochodzą do 6 stopni w skali Beauforta.

„Prosimy, by żeglarze refowali żagle, bezwzględnie pływali w kamizelkach ratunkowych. Prosimy, by wypływali na wodę ci, którzy mają pojęcie o żeglowaniu” – powiedziała  dyżurna MOPR Urszula Dylewska. Dodała, że w sobotę żegluje po jeziorach niewielu żeglarzy, wielu wykorzystuje weekend do zabrania łodzi z wody.

Obecny weekend jest ostatnim, w którym na mazurskich jeziorach dyżurują karetki wodne. W sobotę ekipa karetki została wezwana do stwierdzenia zgonu – żeglarz zmarł na łodzi. Dylewska powiedziała, że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, nie była wynikiem wypadku na żaglach.

Artykuł Na Mazurach mocno wieje, MOPR apeluje o rozwagę pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
https://tko.pl/61075,2020,09,26,na-mazurach-mocno-wieje-mopr-apeluje-o-rozwage/feed 0
W Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy https://tko.pl/61060,2020,09,26,w-olsztynie-odbywa-sie-regionalny-kongres-programowy-lewicy https://tko.pl/61060,2020,09,26,w-olsztynie-odbywa-sie-regionalny-kongres-programowy-lewicy#respond Sat, 26 Sep 2020 12:22:14 +0000 https://tko.pl/?p=61060 Szef SLD Włodzimierz Czarzasty zarzucił w sobotę liderom PiS i rządowi, że zaniedbali w ostatnim miesiącu sprawy służby zdrowia, edukacji, nie zajmują się sytuacją finansową samorządów oraz nie prowadzą aktywnej polityki zagranicznej dotyczącej sytuacji na Białorusi. „Pięciu panów: Duda, Morawiecki, Kaczyński, Ziobro i Gowin od miesiąca zajmują się sobą, kłócą się który z nich jest […]

Artykuł W Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
Szef SLD Włodzimierz Czarzasty zarzucił w sobotę liderom PiS i rządowi, że zaniedbali w ostatnim miesiącu sprawy służby zdrowia, edukacji, nie zajmują się sytuacją finansową samorządów oraz nie prowadzą aktywnej polityki zagranicznej dotyczącej sytuacji na Białorusi.

„Pięciu panów: Duda, Morawiecki, Kaczyński, Ziobro i Gowin od miesiąca zajmują się sobą, kłócą się który z nich jest ważny, a który ważniejszy. Jako Lewica patrzymy na to z zażenowaniem” – powiedział na konferencji prasowej w Olsztynie Czarzasty.

Jak podkreślił, w czasie sporów i rozmów o wewnętrznej sytuacji na prawicy rząd zaniedbał szereg prawdziwych problemów ludzi, z których jako najważniejszy wymienił znaczne pogorszenie sytuacji epidemicznej. „Od kilku dni notowane są takie wzrosty zachorowań, jakich jeszcze nie było, ludzie tracą bliskich, a oni się kłócą, który z nich jest ważniejszy” – oświadczył Czarzasty.

„Teraz powinny być stawiane szpitale kontenerowe, a oni się kłócą” – mówił szef SLD. Jak podkreślił, Lewicę te spory „guzik obchodzą, bo i tak wiadomo, że najważniejszy jest Kaczyński”.

Lider Sojuszu dodał, że w czasie, gdy pandemia przybiera na sile zaniedbywane są sprawy pacjentów chorych onkologicznie. Jak zauważył, o 90 proc. spadła liczba badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka.

Czarzasty zarzucił też rządowi, że nie zajmuje się trudną sytuacja samorządów, których wpływy z powodu pandemii znacznie spadły, a mimo to nie otrzymują dostatecznego wsparcia od rządu. To z kolei, jak mówił, wymusza na samorządach wprowadzanie podwyżek dla mieszkańców, np. za bilety, czy śmieci.

Kolejny zarzut Czarzastego pod adresem rządzących to nieprzygotowanie szkół i przedszkoli do powrotu do funkcjonowania. „Już 200 szkół pracuje zdalnie, a dzieci uczą się, o ile mają laptopy. Rząd nie zapewnił laptopów nawet dla dzieci z biednych rodzin” – podkreślił polityk.

Szef Sojuszu krytykował też brak aktywnej polityki zagranicznej Polski względem sytuacji na Białorusi. „Nie ma sankcji, bo zablokował je Cypr. Przypominam pięciu panom, że Białoruś graniczy z Polską, a nie Cyprem” – zaznaczył.

Adrian Zandberg z Lewicy Razem powiedział, że Lewica przygotowała pakiet projektów ustaw, które mają w nadchodzących miesiącach usprawnić pracę państwa. „Oczywiście wiemy jak jest, PiS nie słucha nawet wtedy, gdy opozycja ma lepsze pomysły” – zaznaczył. Wyraził nadzieję, że „choć niektóre rzeczy uda się przepchnąć”. „Rząd Mateusza Morawieckiego zmarnował kilka miesięcy jeśli chodzi o przygotowanie służby zdrowia na drugą falę epidemii, zmarnował czas jeśli chodzi o przygotowanie szkół” – mówił Zandberg. Jak ocenił, teraz trzeba „posprzątać po PiS-ie”.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka odnosząc się do zarzutów PiS, że izba wyższa utrudnia prace rządu i „przetrzymuje ustawy” oświadczyła: „Senat nic nie przetrzymuje, Senat poprawia to, co PiS proceduje w jeden dzień”.

Zapowiedziała, że odbędzie się odrębne posiedzenie Senatu poświęcone noweli ustawy o ochronie zwierząt. Zapewniła, że Senat chce wysłuchać wielu głosów społecznych w tej sprawie. „Nie ma znaczenia jakie mamy poglądy, każdego trzeba wysłuchać, bo wszyscy jesteśmy obywatelami i mieszkamy w jednej Polsce” – mówiła Morawska-Stanecka.

W sobotę w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy. Takie kongresy odbywają się we wszystkich regionach, zakończą się kongresem krajowym, 21 listopada w Warszawie.

w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy

Artykuł W Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
https://tko.pl/61060,2020,09,26,w-olsztynie-odbywa-sie-regionalny-kongres-programowy-lewicy/feed 0
Liderzy: Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro podpisali porozumienie koalicyjne https://tko.pl/61049,2020,09,26,liderzy-jaroslaw-kaczynski-jaroslaw-gowin-i-zbigniew-ziobro-podpisali-porozumienie-koalicyjne https://tko.pl/61049,2020,09,26,liderzy-jaroslaw-kaczynski-jaroslaw-gowin-i-zbigniew-ziobro-podpisali-porozumienie-koalicyjne#respond Sat, 26 Sep 2020 10:44:22 +0000 https://tko.pl/?p=61049 Mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę przed podpisaniem nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. „Mamy dla państwa radosną wiadomość – bardzo się cieszymy, zostało zawarte porozumienie, za chwilę będzie podpisane. Jestem głęboko przekonany, […]

Artykuł Liderzy: Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro podpisali porozumienie koalicyjne pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
Mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę przed podpisaniem nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy.

„Mamy dla państwa radosną wiadomość – bardzo się cieszymy, zostało zawarte porozumienie, za chwilę będzie podpisane. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych. Jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski” mówił prezes PiS.

„Wszystko, co będzie możliwe dla umocnienia naszej wspólnoty i poprawy losu każdego obywatela będzie uczynione” – dodał Jarosław Kaczyński.

Liderzy: Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro podpisali porozumienie koalicyjneLiderzy: Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro podpisali porozumienie koalicyjne Liderzy: Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro podpisali porozumienie koalicyjne

Artykuł Liderzy: Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro podpisali porozumienie koalicyjne pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
https://tko.pl/61049,2020,09,26,liderzy-jaroslaw-kaczynski-jaroslaw-gowin-i-zbigniew-ziobro-podpisali-porozumienie-koalicyjne/feed 0
Lista szkół na Warmii i Mazurach które przeszły na nauczanie zdalne lub hybrydowe przez koronawirusa https://tko.pl/61047,2020,09,26,lista-szkol-na-warmii-i-mazurach-ktore-przeszly-na-nauczanie-zdalne-lub-hybrydowe-przez-koronawirusa https://tko.pl/61047,2020,09,26,lista-szkol-na-warmii-i-mazurach-ktore-przeszly-na-nauczanie-zdalne-lub-hybrydowe-przez-koronawirusa#respond Sat, 26 Sep 2020 10:21:27 +0000 https://tko.pl/?p=61047 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1584 osób. To o 3 mniej niż wyniósł piątkowy rekord lat. Z powodu COVID-19 zmarły kolejne 32 osoby, to najwięcej od 18 lipca, gdy odnotowano 30 zgonów. Najmłodsza z nich miała 38 lat – wynika z sobotniej statystyki Ministerstwa Zdrowia. W piątek odnotowano najwięcej do tej pory zdiagnozowanych […]

Artykuł Lista szkół na Warmii i Mazurach które przeszły na nauczanie zdalne lub hybrydowe przez koronawirusa pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1584 osób. To o 3 mniej niż wyniósł piątkowy rekord lat. Z powodu COVID-19 zmarły kolejne 32 osoby, to najwięcej od 18 lipca, gdy odnotowano 30 zgonów. Najmłodsza z nich miała 38 lat – wynika z sobotniej statystyki Ministerstwa Zdrowia.

W piątek odnotowano najwięcej do tej pory zdiagnozowanych przypadków COVID-19. Było to 1587. Natomiast w czwartek bilans nowych przypadków poszerzył się o 1136 osób, w środę o 974 chorych, we wtorek o 711, zaś w poniedziałek o 748.

Jeśli zaś chodzi o statystykę dotyczącą śmiertelnych przypadków, to w sobotę odnotowano najwyższą od 18 lipca ich liczbę – 32 zgony. Dotychczas najtragiczniejszym dniem, pod względem zgonów, był 24 kwietnia. Wtedy resort przekazał informację o 40 zgonach.

Łącznie od 4 marca, czyli początku epidemii w Polsce zakażenie potwierdzono już u 85 980 osób. Zmarło 2 424 zakażonych, wyzdrowiało 67 326.

Nowe potwierdzone w sobotę przypadki zakażeń pochodzą z województw: małopolskiego (259), wielkopolskiego (167), kujawsko-pomorskiego (166), pomorskiego (151), mazowieckiego (146), śląskiego (141), łódzkiego (104), podlaskiego (76), podkarpackiego (72), dolnośląskiego (63), lubelskiego (60), zachodniopomorskiego (51), warmińsko-mazurskiego (43), świętokrzyskiego (41), opolskiego (32), lubuskiego (12).

W województwie warmińsko-mazurskim obecnie jest 12 szkół na nauczaniu zdalnym lub hybrydowym. Oto pełna lista:

 1. Zespół Szkół Specjalnych w Mrągowie (do 30 listopada 2020 r.)
 2. Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach (do 24 stycznia 2021 r.)
 3. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Biskupcu (do 24 stycznia 2021 r.)
 4. Szkoła Podstawowa nr 3 w Biskupcu (do 25 września 2020 r.),
 5. Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie (do 25 września 2020 r.)
 6. Zespół Szkół Rolniczych w Ostródzie (do 2 października 2020 r.)
 7. Szkoła Podstawowa nr 9 w Olsztynie (do 28 września 2020 r.)
 8. Przedszkole Miejskie nr 1 w Olsztynie (do 28 września 2020 r.)
 9. Szkoła Podstawowa nr 2 w Iławie (do 4 października 2020 r.)
 10. Szkoła Podstawowa nr 1 w Działdowie (do 28 września 2020 r.)
 11. Szkoła Podstawowa w Zajączkowie (do 25 września 2020 r.)
 12. Szkoła Podstawowa w Tuszewie (do 1 października 2020 r.).

Szkoły pogrubioną czcionką – nauczanie zdalne, pozostałe – model hybrydowy.

Artykuł Lista szkół na Warmii i Mazurach które przeszły na nauczanie zdalne lub hybrydowe przez koronawirusa pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
https://tko.pl/61047,2020,09,26,lista-szkol-na-warmii-i-mazurach-ktore-przeszly-na-nauczanie-zdalne-lub-hybrydowe-przez-koronawirusa/feed 0
Mariusz Sieniewicz przez kolejne pięć lat będzie piastował funkcję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie https://tko.pl/61044,2020,09,26,mariusz-sieniewicz-przez-kolejne-piec-lat-bedzie-piastowal-funkcje-dyrektora-miejskiego-osrodka-kultury-w-olsztynie https://tko.pl/61044,2020,09,26,mariusz-sieniewicz-przez-kolejne-piec-lat-bedzie-piastowal-funkcje-dyrektora-miejskiego-osrodka-kultury-w-olsztynie#respond Sat, 26 Sep 2020 10:16:16 +0000 https://tko.pl/?p=61044 Mariusz Sieniewicz pozostanie na stanowisku dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Właśnie (25.09.) otrzymał nominację na kolejnych 5 lat. Tym samym od 1 października rozpocznie się druga kadencja Mariusza Sieniewicza w roli dyrektora jednej z najważniejszych olsztyńskich instytucji kultury. – Dziękuje za  trzy lata pracy w sferze rozwoju naszej instytucji kultury i współpracy z mieszkańcami […]

Artykuł Mariusz Sieniewicz przez kolejne pięć lat będzie piastował funkcję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
Mariusz Sieniewicz pozostanie na stanowisku dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Właśnie (25.09.) otrzymał nominację na kolejnych 5 lat.

Tym samym od 1 października rozpocznie się druga kadencja Mariusza Sieniewicza w roli dyrektora jednej z najważniejszych olsztyńskich instytucji kultury.

– Dziękuje za  trzy lata pracy w sferze rozwoju naszej instytucji kultury i współpracy z mieszkańcami i różnymi środowiskami. – tymi słowami prezydent Olsztyna wręczył Mariuszowi Sieniewiczowi nominację na kolejnych 5 lat. – Wniósł Pan wiele dobrego do naszej kultury. Wcześniej mieszkańcy doceniali Olsztyńskie Lato Artystyczne, ale dziś możemy się też chlubić wieloma innymi, nowymi inicjatywami i za to dziękuje.

Zanim jednak prezydent Olsztyna zdecydował o ponownym powierzeniu stanowiska Mariuszowi Sieniewiczowi zasięgnął opinii dwunastu organizacji pozarządowych z Olsztyna działających w sferze kultury.

– Wszystkie zgodnie wypowiedziały się bardzo pozytywnie na temat funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Kultury pod auspicjami Mariusza Sieniewicza – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz –  Moje obserwacje były podobne, zatem nie miałem wątpliwości, że by to właśnie panu Mariuszowi Sieniewiczowi ponownie powierzyć zwierzchnictwo nad naszym ośrodkiem kultury.

– Chciałbym podziękować za przeświadczenie, przeczucie i gwarancję że Miejski Ośrodek Kultury może prowadzić działalność w sposób niezależny i nie ulegając różnym naciskom. I nie jest to wypowiedź polityczna. – mówi Mariusz Sieniewicz –  Cieszę się, że na Olsztyn zaczyna się patrzeć jak na kolebkę kultury niezależnej gdzie odbywa się autentyczny dialog z mieszkańcami. Fajnie, że olsztyńska kultura może się poszczycić niezależnością. Odbywa się to dzięki pracy całego zespołu, który w dużej części wyrastał w tym mieście, który zdecydowanie czuje to miasto i wie czego potrzeba mieszkańcom.

Mariusz Sieniewicz to jedna z najbardziej znanych osobistości w Olsztynie. Zanim został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury zasłynął dzięki swojej twórczości. Więcej na jego temat mogą Państwo przeczytać na portalu turystycznym Olsztyna.

Artykuł Mariusz Sieniewicz przez kolejne pięć lat będzie piastował funkcję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
https://tko.pl/61044,2020,09,26,mariusz-sieniewicz-przez-kolejne-piec-lat-bedzie-piastowal-funkcje-dyrektora-miejskiego-osrodka-kultury-w-olsztynie/feed 0
Adrian Zandberg pod Olsztynem wspierał protestujących mieszkańców wsi https://tko.pl/61041,2020,09,26,adrian-zandberg-pod-olsztynem-wspieral-protestujacych-mieszkancow-wsi https://tko.pl/61041,2020,09,26,adrian-zandberg-pod-olsztynem-wspieral-protestujacych-mieszkancow-wsi#comments Sat, 26 Sep 2020 10:12:38 +0000 https://tko.pl/?p=61041 W piątek, 25 września Adrian Zandberg i Bartosz Grucela, członek zarządu krajowego Razem spotkali się z mieszkańcami Bukwałdu (gmina Dywity), którzy protestują przeciwko planom budowy żwirowni. Mieszkańcy wsi Bukwałd, Barkweda, Brąswałd i Kajny protestują przeciwko planom uruchomienia kopalni żwiru i wyznaczeniu drogi wywozu urobku przez ich wsie. Budowa oznaczałaby obniżenie poziomu wód, dewastację przyrody, a […]

Artykuł Adrian Zandberg pod Olsztynem wspierał protestujących mieszkańców wsi pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
W piątek, 25 września Adrian Zandberg i Bartosz Grucela, członek zarządu krajowego Razem spotkali się z mieszkańcami Bukwałdu (gmina Dywity), którzy protestują przeciwko planom budowy żwirowni.

Mieszkańcy wsi Bukwałd, Barkweda, Brąswałd i Kajny protestują przeciwko planom uruchomienia kopalni żwiru i wyznaczeniu drogi wywozu urobku przez ich wsie. Budowa oznaczałaby obniżenie poziomu wód, dewastację przyrody, a także zniszczenie cennych obiektów architektonicznych, zaliczanych do dziedzictwa kulturowego regionu. W sąsiedztwie planowanego miejsca wydobycia żwiru znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków, do którego trafia rocznie około 1000 pacjentów. Po rekonwalescencji wiele z nich pozostaje pod opieką pracowników ośrodka. Budowa kopalni żwiru oznaczałaby likwidację Ośrodka.

Sołtyska wsi, Bogumiła Brewka, walczy o powstania na terenie gminy obszaru krajobrazu chronionego. W ten sposób okoliczne wsie zostałyby zabezpieczone przed dewastacją.

Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w świetlicy wiejskiej w Bukwałdzie. – Zysk biznesmena nie może być ważniejszy od jakości życia mieszkańców i ochrony przyrody. Niestety, w wielu miejscach samorządy godzą się na niszczenie środowiska. Mam nadzieję, że tu, w Bukwałdzie, dzięki mobilizacji lokalnej społeczności, uda się tych zniszczeń uniknąć – mówił Adrian Zandberg. Poseł zadeklarował, że podejmie interwencję w tej sprawie. Zwróci się m.in. do samorządu o ujawnienie korespondencji z inwestorem, o którą, jak dotąd bezskutecznie upominali się mieszkańcy. – Takie plany nie powinny być trzymane w tajemnicy przed mieszkańcami – mówił Zandberg.

Warmińska partia Razem od kilku miesięcy wspiera protesty przeciwko kopalni w gminie Dywity. W sierpniu przed urzędem gminy w Dywitach odbył się protest uliczny pod hasłem “Żwirownia to katastrofa ekologiczna i społeczna”. Wzięli w nim udział mieszkańcy okolicznych wsi.

Artykuł Adrian Zandberg pod Olsztynem wspierał protestujących mieszkańców wsi pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
https://tko.pl/61041,2020,09,26,adrian-zandberg-pod-olsztynem-wspieral-protestujacych-mieszkancow-wsi/feed 2
Policjanci razem z księdzem zatrzymywali przechodniów i rowerzystów. Czy ta akcja uratuje komuś życie? https://tko.pl/60980,2020,09,26,policjanci-razem-z-ksiedzem-zatrzymywali-przechodniow-i-rowerzystow-czy-ta-akcja-uratuje-komus-zycie https://tko.pl/60980,2020,09,26,policjanci-razem-z-ksiedzem-zatrzymywali-przechodniow-i-rowerzystow-czy-ta-akcja-uratuje-komus-zycie#respond Sat, 26 Sep 2020 10:07:58 +0000 https://tko.pl/?p=60980 Odblask, to niewielki element, który może uratować życie. Noszenie elementu odblaskowego jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest znacznie ograniczona. Choć przepisy wyraźnie mówią o obowiązku używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, to i tak policjanci stoją na stanowisku, aby korzystać z nich również w obszarze zabudowanym.  Poprzez akcję […]

Artykuł Policjanci razem z księdzem zatrzymywali przechodniów i rowerzystów. Czy ta akcja uratuje komuś życie? pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
Odblask, to niewielki element, który może uratować życie. Noszenie elementu odblaskowego jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest znacznie ograniczona. Choć przepisy wyraźnie mówią o obowiązku używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, to i tak policjanci stoją na stanowisku, aby korzystać z nich również w obszarze zabudowanym. 

„Świeć przykładem – bądź widoczny” policjanci rozdawali odblaski
Autor zdjęcia: KMP

Poprzez akcję „Świeć przykładem – bądź widoczny!” jej organizatorzy i przedstawiciele instytucji, które się w nią włączyły, zachęcają do dawania dobrego przykładu i zadbania o bycie widocznym na drodze poprzez noszenie w sposób prawidłowy elementów odblaskowych. Dziś (25.09.2020) od wczesnych godzin porannych w rejonie skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Leonharda w Olsztynie policjanci z olsztyńskiej komendy rozdawali odblaski wszystkim tym, którzy nie byli w nie wyposażeni. Funkcjonariusze, razem z kapelanem olsztyńskiej jednostki policji ks. Arkadiuszem Suchowieckim informowali również przechodniów o tym, że odblask pozostawiony na dnie szuflady nie spełni swojego zadania i że dla własnego bezpieczeństwa należy go umieścić w miejscu widocznym.

„Świeć przykładem – bądź widoczny” policjanci rozdawali odblaski
Autor zdjęcia: KMP

Korzystanie z elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych, powinno być w pełni świadome. Sam fakt posiadania elementów odblaskowych nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się pieszo. Należy nosić odblaski w taki sposób, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego i to nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także na terenach miejskich. Pamiętać należy, że każdy najmniejszy element odblaskowy umieszczony prawidłowo na odzieży, czy też torbie podręcznej, znacząco zwiększa szanse pieszego na drodze. Wszędzie można spotkać niedostatecznie oświetlone odcinki drogi, które w wielu przypadkach niestety stanowią jedyną ścieżkę dla pieszych. „Świećmy przykładem” korzystając z elementów odblaskowych w sposób świadomy i zadbajmy tym samym o własne życie i zdrowie.

„Świeć przykładem – bądź widoczny” policjanci rozdawali odblaski
Autor zdjęcia: KMP

Olsztyńscy policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych nie tylko dzieci, ale również dorosłych. To właśnie osoby dorosłe powinny być wzorem do naśladowania dla najmłodszych i powinni oni „świecić przykładem”. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego przez cały rok, ale szczególny nacisk na elementy odblaskowe kładą właśnie wtedy, gdy dzień staje się krótszy a za oknem szybciej zapada zmrok.

„Świeć przykładem – bądź widoczny” policjanci rozdawali odblaski
Autor zdjęcia: KMP

Profilaktyki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie jest za wiele. Apelujemy o to, aby każdy zaopatrzył się w element odblaskowy. Niech każdy z nas, da szansę kierującym zauważyć się wcześniej po to, aby miał on czas odpowiednio zareagować.

„Świeć przykładem – bądź widoczny” policjanci rozdawali odblaski
Autor zdjęcia: KMP

Artykuł Policjanci razem z księdzem zatrzymywali przechodniów i rowerzystów. Czy ta akcja uratuje komuś życie? pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
https://tko.pl/60980,2020,09,26,policjanci-razem-z-ksiedzem-zatrzymywali-przechodniow-i-rowerzystow-czy-ta-akcja-uratuje-komus-zycie/feed 0
To nie jest żart. James Bond był Polsce w 1964 roku. Miał tajną misję na Warmii i Mazurach https://tko.pl/61017,2020,09,26,to-nie-jest-zart-james-bond-byl-polsce-w-1964-roku-mial-tajna-misje-na-warmii-i-mazurach https://tko.pl/61017,2020,09,26,to-nie-jest-zart-james-bond-byl-polsce-w-1964-roku-mial-tajna-misje-na-warmii-i-mazurach#respond Sat, 26 Sep 2020 10:04:03 +0000 https://tko.pl/?p=61017 Tajny brytyjski agent, James Albert Bond, według informacji podanych przez Instytut Pamięci Narodowej, w trakcie swojej kariery w służbach specjalnych pracował na terenie naszego województwa. James Bond przyjechał do Polski 18 lutego 1964 r. Jego oficjalne stanowisko to sekretarz-archiwista attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej. Przybycie tak znanego agenta nie uszło uwadze funkcjonariuszom Departamentu II (kontrwywiadu) Ministerstwa […]

Artykuł To nie jest żart. James Bond był Polsce w 1964 roku. Miał tajną misję na Warmii i Mazurach pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
Tajny brytyjski agent, James Albert Bond, według informacji podanych przez Instytut Pamięci Narodowej, w trakcie swojej kariery w służbach specjalnych pracował na terenie naszego województwa.

James Bond przyjechał do Polski 18 lutego 1964 r. Jego oficjalne stanowisko to sekretarz-archiwista attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej. Przybycie tak znanego agenta nie uszło uwadze funkcjonariuszom Departamentu II (kontrwywiadu) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Założono sprawę operacyjnej obserwacji o kryptonimie „Samek” i poddano go ścisłej inwigilacji. Ustalono, że Bond był rozmowny, lecz bardzo ostrożny i „interesował się niewiastami”. Kontaktów z obywatelami polskimi – nie stwierdzono. W październiku i listopadzie 1964 r. wyjeżdżał z dwoma pracownikami attachatu do województw białostockiego i olsztyńskiego aby „penetrować obiekty wojskowe”.

Obserwacja poczynań agenta 007 zapewne nie uszła jego uwadze, prawdopodobnie stwierdził, że nie ma szans na zdobycie cennych informacji. Dlatego też 21 stycznia 1965 r. James Bond opuścił terytorium PRL. Po jego pobycie pozostały karty ewidencyjne i szczątkowe dokumenty dotyczące sprawy operacyjnej obserwacji.


Artykuł To nie jest żart. James Bond był Polsce w 1964 roku. Miał tajną misję na Warmii i Mazurach pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
https://tko.pl/61017,2020,09,26,to-nie-jest-zart-james-bond-byl-polsce-w-1964-roku-mial-tajna-misje-na-warmii-i-mazurach/feed 0
Znany muzyk z Olsztyna występuje w Milionerach https://tko.pl/61031,2020,09,26,znany-muzyk-z-olsztyna-wystepuje-w-milionerach https://tko.pl/61031,2020,09,26,znany-muzyk-z-olsztyna-wystepuje-w-milionerach#respond Sat, 26 Sep 2020 09:54:38 +0000 https://tko.pl/?p=61031 Już w poniedziałek, na ekranach telewizorów w teleturnieju „Milionerzy” o nawet milion złotych dalej walczyć będzie Łukasz Jędrys. Groomer zadba o wygląd twojego auta, psa, basenu czy trawnika? Takie pytanie usłyszał w piatek „Milionerach” pan Łukasz Jędrys z Olsztyna. Za poprawną odpowiedź mógł otrzymać dwa tysiące złotych. Odcinek jednak dobiegł końca, tak więc olsztynianin wystąpi […]

Artykuł Znany muzyk z Olsztyna występuje w Milionerach pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
Już w poniedziałek, na ekranach telewizorów w teleturnieju „Milionerzy” o nawet milion złotych dalej walczyć będzie Łukasz Jędrys.

Groomer zadba o wygląd twojego auta, psa, basenu czy trawnika? Takie pytanie usłyszał w piatek „Milionerach” pan Łukasz Jędrys z Olsztyna. Za poprawną odpowiedź mógł otrzymać dwa tysiące złotych.

Odcinek jednak dobiegł końca, tak więc olsztynianin wystąpi w poniedziałkowym (28.09) odcinku popularnego teleturnieju „Milionerzy”, na antenie TVN o 20:55.

„Milionerzy” to kultowy teleturniej emitowany na antenie TVN. Na fotelu prowadzącego niezastąpiony Hubert Urbański. Ten najpopularniejszy teleturniej na świecie trzyma w napięciu jak niejeden thriller i budzi w widzach ogromne emocje.

Łukasz pierwsze autorskie piosenki powstały w roku 2009, przez kilka kolejnych lat Jędrys został dostrzeżony na licznych festiwalach. Był laureatem najstarszego w Polsce Studenckiego Festiwalu Piosenki, otrzymał pierwsze nagrody na Wieczornych Nastrojach, Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Obok własnych piosenek, zdobywał najwyższe laury za interpretacje utworów Jacka Kaczmarskiego (festiwale Nadzieja, Metamorfozy Sentymentalne). Otrzymał także nagrodę „Talent Olsztyna”.

Laureat XLIV Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Artykuł Znany muzyk z Olsztyna występuje w Milionerach pochodzi z serwisu Twój Kurier Olsztyński.

]]>
https://tko.pl/61031,2020,09,26,znany-muzyk-z-olsztyna-wystepuje-w-milionerach/feed 0