22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Podsumowanie budżetu za 2023 rok w Olsztynie

OlsztynPodsumowanie budżetu za 2023 rok w Olsztynie

Władze Olsztyna podsumowały rok budżetowy – miasto kończy 2023 rok z imponującymi wynikami finansowymi oraz z mniejszym niż przewidywano deficytem. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wraz z przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów Mirosławem Gornowiczem zaprezentowali szczegóły dotyczące finansów miasta w ubiegłym roku.

reklama

Inwestycje klucz do rozwoju

Prezydent Grzymowicz ogłosił, że 2023 rok był rekordowy nie tylko pod kątem wydatków majątkowych, ale również realizacji budżetu. Na uwagę zasługuje fakt, że w zeszłym roku udało się sfinalizować 2 ważne projekty miejskie – nową linię tramwajową oraz halę Urania.

Choć dochody Olsztyna zostały zaksięgowane na poziomie 1,830 mld zł, a wydatki sięgnęły 2,069 mld zł, to deficyt na poziomie 238 mln zł okazał się znacznie niższy od prognoz, o 86 mln zł mniejszy. Największe kwoty zainwestowano w edukację i oświatę (681 mln zł) oraz finansowanie transportu i łączności (601 mln zł).

reklama

Odpowiedzialne finanse

Prezydent podkreślił, że osiągnięcia miasta są imponujące, szczególnie gdy spojrzy się na pełną skalę wydatków majątkowych, które znacząco przyczyniają się do rozwoju infrastruktury. Mirosław Gornowicz wskazał także niskie zadłużenie w wysokości 332 mln zł na koniec 2023 roku, co jest najniższym wskaźnikiem długu do dochodu wśród ośrodków wojewódzkich – 18%. Inne miasta, jak Warszawa, Poznań czy Kraków, mają wyższe współczynniki zadłużenia w stosunku do dochodów.

Na uwagę zasługuje fakt, iż realizacja wydatków Olsztyna osiągnęła 94% planu, co świadczy o solidnym zarządzaniu oraz efektywności procesu inwestycyjnego. Wyjątkowe znaczenie ma także terminowość wykorzystania środków unijnych – rok 2023 był ich ostatnim rokiem rozliczeniowym.

Miasto dysponuje zdrowymi finansami, gotowym zapleczem do dalszych inwestycji oraz odpowiedzialnym zarządzaniem, czego potwierdzeniem są słowa przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów: „Zadłużenie miasta nie stanowi zagrożenia. Możemy spać spokojnie”.

reklama

Szczegółowe dane dotyczące budżetu Olsztyna za rok 2023 dostępne są tutaj.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Arbuz
5 kwietnia 2024 08:23

Mylicie się – nie udało się sfinalizować inwestycji budowy linii tramwajowej. Fakt, tory są, ale jezdnie dalej rozwalone.

Słowianin
5 kwietnia 2024 07:51

Za każdy deficyt polityk powinien żegnać się z karierą. Jest to prawie 300 milionów długu u bankierów, gdzie każdy wie jaką lichwę banksterzy stosują.

Polecane
Ogłoszenia