5 C
Olsztyn
niedziela, 17 listopada, 2024
reklama

Alarmujące wyniki badania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim

OlsztynAlarmujące wyniki badania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim

Województwo warmińsko-mazurskie pochyliło się nad ważnym problemem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wyniki niedawno przeprowadzonej diagnozy w szkołach podstawowych i średnich ujawniły potrzebę rzetelnego spojrzenia na obszary wymagające intensywniejszych działań interwencyjnych.

Uzależnienia, depresje i przemoc wśród młodych

Badanie, zrealizowane w 2023 roku, miało na celu ocenę sytuacji zdrowia psychicznego najmłodszych mieszkańców regionu. Eksperci skupili się na szerokim spektrum zagadnień, począwszy od problemów uzależnień, poprzez przemoc i depresje, aż po myśli samobójcze. Pod lupę wzięto również przyczyny pojawiających się zaburzeń i ich częstotliwość, a także charakterystykę dotkniętych nimi osób.

Projekt „Diagnoza stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży szkół podstawowych i średnich województwa warmińsko-mazurskiego” został zlecony przez samorząd i przeprowadzony we współpracy z doradczo-badawczą pracownią EDBAD z Łodzi. Nadzór nad jego przebiegiem sprawowało Biuro Przeciwdziałania Uzależnieniom i Przemocy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Wyniki badań

Wyniki badań wskazały obszary, na które powinna być skierowana większa uwaga ze strony zarówno społeczności lokalnych, jak i władz wojewódzkich. Wśród nich wymieniono: świadomość społeczeństwa na temat zaburzeń psychicznych, promocję zdrowia psychicznego, dostęp do psychoedukacji w placówkach oświatowych oraz poziom więzi rodzinnych.

Dzięki diagnozie świadomość kadry pedagogicznej oraz specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą wzrasta, a w wyniku przeprowadzonych analiz możliwe stało się sformułowanie konkretnych rekomendacji. Zalecenia mają na celu minimalizowanie problemów i skuteczne reagowanie na pojawiające się kryzysy zdrowotne.

W badaniu wzięło udział łącznie 1520 uczniów oraz 473 nauczycieli. Dzięki temu możliwe było stworzenie obszernej bazy danych do dalszej pracy i zaplanowanie strategii zdrowotnych. Wyniki badań dostarczają cennych wskazówek na temat kierunków działań niezbędnych do poprawy stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w regionie warmińsko-mazurskim.

Diagnoza stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży dostosowane

Streszczenie – Diagnoza stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

źródło: Urząd Marszałkowski

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ex żona Paula Marka
9 kwietnia 2024 11:37

Skutki covid. Uważajmy na kolejne typu kwestie i oddajmy za dwa tygodnie głos na kogoś bezpartyjnego

Polecane