Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
-1 C
Olsztyn
piątek, 21 lutego, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Nadzór budowlany: Grób Piotra Woźniaka-Staraka nie jest katakumbą

reklama

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Giżycku stwierdził, iż grób Piotra Woźniaka-Staraka w myśl przepisów nie jest katakumbą. Wójt gminy Giżycko i powiatowy sanepid w Giżycku zastanawiają się nad dalszym działaniem w tej sprawie.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Giżycku Jerzy Chmielewski zajmował się grobem Piotra Woźniaka-Staraka w Fuledzie na wniosek powiatowego sanepidu z Giżycka. Sprawdzał, czy pochówku dokonano w katakumbach.

„Byłem na miejscu i opisałem, co widziałem, opierałem się też na przekazanych mi dokumentach” – powiedział powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Giżycku. W jego ocenie miejsce pochówku Woźniaka-Staraka nie spełnia opisanych w przepisach wymogów bycia katakumbą.

reklama

„To, co widziałem na miejscu, jest małą architekturą, jeśli chodzi o to, co zbudowano na powierzchni. Nie wiem, jak grób wygląda w środku, opierałem się na przekazanych mi informacjach i dokumentach” – powiedział Chmielewski.

W piśmie, które powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Giżycku przesłał sanepidowi i wójtowi Giżycka widnieje stwierdzenie, iż w myśl przepisów grób Woźniaka-Staraka nie jest katakumbą.

„Nie wiem jeszcze, jakie kroki podejmiemy w tej sprawie. Jest ona bardzo delikatna i wrażliwa, dotyczy trudnych kwestii. Z drugiej strony mamy przepisy, które w kraju obowiązują” – powiedział wójt Giżycka Marek Jasudowicz. W myśl „Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych” z 1959 r., to gmina nadzoruje kwestie pochówku.

Jasudowicz powiedział, że zanim podejmie jakiekolwiek decyzje, będzie się konsultował z powiatowym sanepidem, na którym także ciąży obowiązek nadzoru nad miejscami pochówku. „Sądzę, że potrzebujemy kilku dni do namysłu” – powiedział Jasudowicz.

Powiatowy sanepid z Giżycka nie odpowiedział na pytania dotyczące dalszych działań tej służby w Fuledzie.

Ustawa o cmentarzach wskazuje, że pochówku zmarłych można dokonywać na cmentarzach. Artykuł 18 tej ustawy stwierdza, że „kto narusza przepisy niniejszej ustawy lub rozporządzeń wydanych na jej podstawie, podlega karze aresztu lub grzywny. Orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia”.

18 sierpnia br. producent filmowy Piotr Woźniak-Starak wypadł z motorówki na jeziorze Kisajno. Do wypadku doszło w nocy. Nurkowie odnaleźli ciało 22 sierpnia. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, która bada okoliczności zdarzenia, podała, że przyczyną zgonu producenta była „ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa, będąca następstwem masywnego urazu czaszkowo-mózgowego, w wyniku działania narzędzia ostrokrawędzistego. Rozmieszczenie i cechy morfologiczne ran wskazują, że najprawdopodobniej powstały one w wyniku zadziałania śruby napędowej łodzi motorowej”.

Prokuratura ujawniła też, że badania chemiczne krwi zmarłego wykazały obecność 1,7 promila alkoholu etylowego, zaś badania chemiczne moczu wykazały obecność 2,4 promila alkoholu etylowego.

Decyzją rodziny Piotr Woźniak-Starak został pochowany na terenie posiadłości rodzinnej w Fuledzie w gminie Giżycko. Gdy rodzina ujawniła zamiar pochówku na prywatnej posesji Warmińsko-mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że rodzina nie dostała na to zezwolenia.

„Takiej decyzji nie podjęła ani powiatowa, ani wojewódzka stacja sanepidu” – napisano w komunikacie sanepidu.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny powiedział, że ustalenia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego „nie są przedmiotem prowadzonego postępowania i jako takie nie będą przez prokuraturę badane”. „Prowadzimy w tej sprawie czynności dowodowe” – powiedział Stodolny.

Z dotychczasowych ustaleń w sprawie śmierci Piotra Woźniaka-Staraka wynika, że w nocy producent filmowy pływał motorówką z 27-letnią kobietą. Podczas manewru skrętu obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu. Przez 5 dni powierzchnię, dno i brzegi jeziora przeszukiwali m.in. policyjni wodniacy, straż pożarna, ratownicy MOPR i WOPR z Gdyni – wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, w tym sonary i robota do prac pod wodą.

Piotr Woźniak-Starak był producentem filmowym i reklamowym. Jego największym sukcesem byli „Bogowie” w reż. Łukasza Palkowskiego. Wyprodukował także m.in. „Sztukę kochania” w reż. Marii Sadowskiej oraz „Ukrytą grę” Łukasza Kośmickiego.

Więcej:

Biały proszek na motorówce Piotra Woźniaka-Staraka? Poznaliśmy wyniki badań

Prokuratura ujawnia wyniki sekcji zwłok i podaje przyczynę śmierci Piotra Woźniaka-Staraka

Śledztwo ws. śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Prokuratura ujawnia nowe szczegóły z motorówki

Agnieszka Woźniak-Starak opublikowała pierwszy wpis na Instagramie od śmieci męża

Rodzice Piotra Woźniaka-Staraka napisali list do policji

Pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka. Czy pochówek w Fuledzie spełniał normy prawne?

Odbyła się msza żałobna w intencji Piotra Woźniaka-Staraka [FOTO]

Prokuratura przenosi śledztwo Piotra Woźniaka-Staraka. Co jest powodem?

Sanepid nie wyraził zgody na pochowanie Piotra Woźniak-Starak na terenie rodzinnej posiadłości

Śmierć Piotra Woźniaka-Staraka „posiada drugie dno”. Detektywi: „wypadek ten nie do końca można nazwać tragicznym”

Piotr Woźniak-Starak nie utonął? Prawdopodobna przyczyna śmierci. Nowe ustalenia jak zginął

Wyniki sekcji zwłok Piotra Woźniak-Staraka. Mamy informacje z prokuratury

Rodzina Piotra Woźniak-Staraka opublikowała nekrolog w gazecie

Data pogrzebu Piotra Woźniaka-Staraka. Kiedy i gdzie odbędzie się uroczystość pogrzebowa?

Co wydarzyło się na motorówce i kto ją prowadził? Dlaczego Ewa z Łodzi nie ratowała Piotra Woźniak-Staraka?

Jasnowidz Krzysztof Jackowski oszukany? „To ja wskazałem gdzie jest ciało Piotra Woźniaka Staraka. Coś go musiało uderzyć”

Ciało odnaleziono o godz. 5 rano. To nie były służby mundurowe znalazły Piotra Woźniak-Starak

Policja oficjalnie: – Dziś rano wyłowiono ciało mężczyzny z jeziora Kisajno. Piotr Woźniak-Starak odnaleziony?

Piotr Woźniak-Starak poszukiwany. Jasnowidz wskazał miejsce gdzie szukać [MAPA]

Ujawniamy! Znaleziono narkotyki na motorówce. Piotr Woźniak-Starak nadal zaginiony

Ta kobieta była z Piotrem Woźniak-Starak na motorówce! Kim jest 27-letnia Ewa z Łodzi?

Jest filmik jak w nocy pływa motorówką Piotr Woźniak-Starak [WIDEO]

Na jez. Kisajno zawieszono poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka

Piotr Woźniak-Starak wypadł z motorówki? „Pojawiają się różne tezy”. Zdjęcia z poszukiwań [FOTO]

Prokuratura potwierdza, że zaginionym na jez. Kisajno jest Piotr Woźniak-Starak

Wstrzymano poszukiwania 39-latka, który wypadł z motorówki na jez. Kisajno

PILNE! Wypadek motorówki na Mazurach. Czy Piotr Woźniak-Starak tam był?

reklama

luty, 2020

28LUT20:00Patison Disco / Koncert: The Same Baby, Małpi Pył, BodaciousRabarbar, Staromiejska 6

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
ŹródłoPAP
reklama

58 KOMENTARZE

 1. portale, które blokowały komentarze teraz piszą, że narkotyków nie było. dziwnym trafem zaczyna się promocja filmu, czyli ułożono scenariusz i się go realizuje….???? Czy w to wierzycie?

  40
  4
 2. Smutne to wszystko co dzieje się wokół śmierci tego dorosłego mężczyzny. Blokowanie komentarzy w mediach, bose rytuały, grzebanie ciała w ogródku, zaklinanie rzeczywistości. Nie rozumiem stanowiska księży, którzy brali udział w tych obrzędach. Taki stan rzeczy powoduje utratę zaufania do mediów, kościoła. Z zainteresowaniem będę śledziła postępowania administracyjne jak i postępowanie prokuratury w sprawie nielegalnego pochówku. To znakomita okazja żeby urzędnicy i wymiar sprawiedliwości postawili zamożną rodzinę na równi z resztą obywateli naszego Państwa.

  146
  8
 3. A według mnie to słabe że posiadając ogromną posiadłość nie możesz pochować tam swoich bliskich. I nie ważne czy jest się bogacze czy nie, jeśli boją się o wody gruntowe to niech pozwolą chować w urnach…

  17
  77
 4. A mnie dziwią ci księża, którzy na pogrzebie w ilości trzech (lub więcej) byli. Przecież prawo kościelne zakazuje grzebania w niepoświęconej ziemi. No chyba że na chybcika święcili ogródek Staraków w ich mazurskiej wiosce kozackiej. Bo taka wspaniała rodzina, to i ich letnia posiadłość świętą być powinna. Żałosne.

  81
  6
  • Jedna noc wystarczyła aby nagle w komentarzach pojawiło się około 600 kciuków w dół. Brawo👏 Może Was to zdziwi drodzy Państwo „Bogacze” ale ludzie nie są tępi.

   102
   7
 5. Żadna kurła cudu tego pogrzebu nie wyjaśni, tak jak tego cudu przyznania obywatelstwa polskiego braciom z Ukrainy co próbowali żenić niesmialego kuchcinskiego…

  22
  41
 6. Jedyna nadzieja w dziennikarzach. Jak się okazuje są jedynym środkiem nacisku. Gdyby nie oni, to wszyscy by wierzyli, że PWS jest święty razem z jego świętą podwożoną koleżanką i ma wspaniałą, dbającą żonę.

  142
  49
 7. Żal mi całej tej rodziny, rodziców, żony, rodzeństwa. Rozumiem, że chcieli mieć Piotra u siebie, ale mogli to zrobić zgodnie z przepisami, wybudowanie katakumb nie jest chyba jakimś problemem. Jak teraz będą musieli wykopać trumnę, to już w ogóle trauma. Szczerze współczuję straty dziecka i męża!

  54
  69
 8. Jedna biurwa się boi pójdzie do drugiej biurwy, aby ta ją przytuliła?
  Jak patalach nie zna prawa i nie umie podejmować decyzji to takiego fachmana wywalić na zbity pysk!

  32
  26
 9. Jak to potrzebują kilka dni na decyzję? Prawo obowiązuje wszystkich… przenieść go na cmentarz. Gdybym ja pochowala kogoś bliskiego w ogrodzie to nikt nie zastanawialby się czy sprawa jest delikatna czy nie tylko od razu nalozyliby karę i ciało na cmentarz. Krótka piłka. A nie… Państwo w państwie!

  153
  81
  • To wszystko jakieś takie… , pochowali (o ile tam rzeczywiście jest ciało?prochy?)jak nie człowieka.Nikt tam nie jeżdzi,nie zapali świeczki,zrobili co chcieli, poza wszelkimi przepisami,regułami,reklamują się na ściankach…Dla mnie to głupie i puste

   48
   3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Najładniejsze paznokcie w Olsztynie? Tylko w Centrum Kosmetologiczno-Szkoleniowym Marta Hura

Piękne i zadbane paznokcie to wizytówka zarówno każdej kobiety, jak i każdego mężczyzny. Dlatego nie ma co zwlekać, tylko powierzyć się w ręce profesjonalistów...

Konkurs

X