W Olsztynie odbyły się uroczystości z okazji 11. rocznicy Tragedii Smoleńskiej. Wojewoda i marszałek złożyli wieńce pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny, upamiętniając ofiary katastrofy.
W Olsztynie zawisł baner z mjr. Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszką” z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, budząc kontrowersje związane z jego historią.
Terytorialsi z Warmii i Mazur uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych, uczestnicząc w uroczystościach i opiekując się kombatantami. Wśród wyróżnionych był mjr Józef Rusak oraz mjr Lucjan Deniziak.
W Olsztynie odbyły się obchody 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, a następnie złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym Wojciecha Kętrzyńskiego.
Z okazji Święta Niepodległości, żołnierze 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie oznaczyli mogiły bohaterów biało-czerwonymi wstęgami, oddając hołd walczącym o wolność Polski.
W tym roku obchody Święta Niepodległości w Warmińsko-Mazurskiem zostaną odwołane z powodu sytuacji pandemicznej. Wojewoda uczci ten dzień podczas Mszy świętej w Olsztynie.
W Olsztynie odbyły się społeczne obchody 81. rocznicy 17 września 1939 roku, upamiętniające agresję ZSRR na Polskę. Uczczono pamięć ofiar msza i złożeniem kwiatów.
Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT odwiedzili por. Zbigniewa Kaczmarka, bohatera II Wojny Światowej, który wspomina dramatyczne chwile z 1939 roku. Cześć i chwała!
Żołnierze WOT-u z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili pamięć poległych w Bitwie pod Mławą, dbając o mogiłę w Białutach oraz angażując dzieci w ten wyjątkowy dzień.
W Olsztynie odbyły się wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, z odsłonięciem tablicy pamiątkowej oraz uroczystą Mszą świętą. Uczczono pamięć żołnierzy i złożono kwiaty pod pomnikami.
W sobotę, 15 sierpnia, Olsztyn uczci setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. W programie m.in. Hymn Narodowy, wystąpienia oraz wystawa poświęcona Victorii Warszawskiej.
15 sierpnia w 14 miastach Polski wojskowi piloci oddadzą hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. W Warszawie nad Placem Piłsudskiego pojawią się polskie i amerykańskie myśliwce F-16.
Prezydenci Polski i Litwy uczczą 610. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, biorąc udział w apelu grunwaldzkim oraz odsłonięciu nowego obelisku. To pierwsza wizyta litewskiego prezydenta w Polsce po pandemii.
W Olsztynie odbyły się wojewódzkie obchody 100-lecia plebiscytu na Warmii i Mazurach, który, mimo przegranej, wzmocnił polskość regionu. Uczczono go m.in. wystawą i mszą świętą.
W Olsztynie 18 sierpnia odbędą się Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego, organizowane przez 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną oraz władze regionu.
Rada Miasta Olsztyn uczciła 30. rocznicę wyborów czerwcowych, podkreślając ich znaczenie dla odzyskania niepodległości i demokratycznych zmian w Europie. Prezydent Grzymowicz zaznaczył bezkrwawy charakter polskiej rewolucji.
Rozpoczęły się obchody 30-lecia czerwcowych wyborów w Olsztynie. Wystawa dokumentująca kampanię wyborczą oraz uroczysta sesja rady miasta to kluczowe punkty wydarzenia.
17 kwietnia w Olsztynie odbędą się Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Program obejmuje mszę oraz uroczystości na cmentarzu z udziałem pocztów sztandarowych.
Z okazji 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski powstały unikalne zakładki do książek, przypominające wybitne postacie związane z regionem, takie jak Mikołaj Kopernik czy Ignacy Krasicki.
Olsztyn uczci Żołnierzy Wyklętych podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci. Uroczystości zaplanowane są na 28 lutego i 1 marca, obejmując m.in. mszę oraz akademię okolicznościową.
Olsztyn uczci 153. rocznicę powstania styczniowego. Uroczystości rozpoczną się 22 stycznia wykładem i przejściem na Plac Solidarności, a zakończą mszą i wydarzeniami 24 stycznia.
W Olsztynie 20 września odbędą się centralne obchody Dnia Służby Celnej. Uroczystości rozpoczną się Mszą Św., a po niej zaplanowano apel, defiladę i piknik rodzinny.
Olsztyn uczcił Dzień Sybiraka 17 września, w 76. rocznicę sowieckiej napaści. Uroczystości odbyły się w Gimnazjum nr 12 oraz przy pomniku Pamięci Zesłańców Syberyjskich.
1 września w Olsztynie odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Władze oraz przedstawiciele organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar.
1 września 2015 r. Olsztyn uczci 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na cmentarzu przy ul. Szarych Szeregów rozpoczną się o godz. 12, a syreny zawyją na minutę.
Olsztyn uczcił 35-lecie „Solidarności” podczas uroczystości na placu Solidarności, gdzie złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym te ważne wydarzenia.