23 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Święto Niepodległości w Olsztynie: bogaty harmonogram wydarzeń

OlsztynŚwięto Niepodległości w Olsztynie: bogaty harmonogram wydarzeń

Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości w najbliższą sobotę w Olsztynie będzie się wiele działo. Miasto odda hołd wydarzeniom sprzed 105 lat poprzez oficjalne ceremonie, atrakcje sportowe i wydarzenia kulturalne.

reklama

Obchody koncentrują się na celebracji niepodległości. Kwadrans po południu poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół i organizacji kombatanckich, kompanie honorowe i mieszkańcy przemaszerują ze staromiejskiej bazyliki na pl. Solidarności. Tam odbędą się główne uroczystości, pokaz sprzętu oraz stoiska promocyjne wojska i służb mundurowych.

Najważniejsze wydarzenie sportowe odbędzie się na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. To już szósty raz, kiedy niepodległość Polski będzie świętowana poprzez bieg. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w biegu na krótkie dystanse – 200, 300 i 400 metrów. Dla dorosłych zaś zaplanowano starty na 5 i 10 km oraz 10-kilometrowy dystans nordic walking.

reklama

Z kolei dla miłośników literatury Olsztyńskie Planetarium organizuje slam poetycki „Wolność słowa, niepodległość słowa” zapoczątkowany przez Fundację Sztuka Wolności. Każdy z 14 uczestników będzie miał 3 minuty na prezentację swoich autorskich tekstów przed publicznością.

W dniu obchodów niepodległości swoje święto mają również kinomaniacy. W tym samym czasie  w kinach studyjnych świętowany jest Dzień Kina Polskiego. W olsztyńskiej Awangardzie 2 będzie można obejrzeć: „Uwierz w Mikołaja”, „Polowanie”, „Zieloną granicę”, „Chłopów”, „Święto ognia” i „Lęk”.

Te i inne atrakcje czekają w Olsztynie podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

reklama

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
8 listopada 2023 13:56

A nie będzie jakichś pochodów nazistów jak zwykle?

Polecane