4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Rozpoczęły się obchody 30-lecia czerwcowych wyborów

WiadomościRozpoczęły się obchody 30-lecia czerwcowych wyborów

Wystawa dokumentująca kampanię wyborczą i wybory 4 czerwca 1989 r., uroczysta sesja rady miasta, a także menu wolności to punkty rozpoczętych we wtorek olsztyńskich obchodów 30-lecia czerwcowych wyborów.

Przed południem przed urzędem miasta otwarto instalację przestrzenną „30 lat wolności w Olsztynie”. Zgromadzono na niej kopie archiwalnych dokumentów i wycinki prasowe dokumentujące kampanię wyborczą i wybory 4 czerwca 1989 r. w Olsztynie.

Obecny na otwarciu wystawy dawny opozycjonista Wojciech Ciesielski przypomniał, że nawet na krótko przed wyborami związkowcy byli w podziemiu.

„Trwały dyskusje, czy my, jako odtwarzający się związek, idziemy do wyborów, czy nie. Zapadła decyzja, że idziemy. Konsekwencje były proste. 9 kwietnia 1989 r. na otwartym zebraniu powołano Komitet Obywatelski +Solidarność+ Regionu Warmińsko-Mazurskiego” – powiedział Ciesielski.

„To była wspaniała atmosfera, tysiące ludzi przychodziły po ulotki w Olsztynie, objeżdżaliśmy cały region. Myśmy się cieszyli, choć było napięcie do końca i niepewność. Żyjemy teraz w innym świecie. Nie przewidzieliśmy pewnych rzeczy, że lustracja i weryfikacja będzie wyhamowana, ale na to nie mieliśmy już wpływu” – podkreślił Ciesielski.

Według autora wystawy dra hab. Ryszarda Tomkiewicza z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w woj. olsztyńskim wyznaczono dwa okręgi wyborcze i przydzielono 8 mandatów poselskich (ubiegało się 27 kandydatów) oraz jeden okręg z dwoma mandatami senatorskimi (pretendowało 13 osób). W komisjach, podobnie jak w całym kraju, 23 proc. składu miały stanowić osoby reprezentujące Solidarność. W Olsztynie przewodniczącym wojewódzkiej komisji wyborczej został prezes sądu wojewódzkiego Ireneusz Olszta, a stronę solidarnościową reprezentował w niej adwokat Ryszard Afeltowicz.

Komitet Obywatelski i olsztyńska Solidarność po rozmowach z ówczesnym wicewojewodą olsztyńskim Henrykiem Baranowskim uzyskały siedzibę na trzecim piętrze wieżowca u zbiegu ulic Dąbrowszczaków i Mickiewicza.

Do Sejmu z olsztyńskiej listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” weszli: Grażyna Langowska, Józef Lubieniecki i Zenon Złakowski, a do Senatu: Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski i Erwin Kruk. Województwo olsztyńskie ponadto w Sejmie reprezentowali Teresa Dobielińska-Eliszewska, Jerzy Dowgiłłowicz, Wojciech Gryczewski, Miron Pomirski i Paweł Rogiński.

W holu Urzędu Stanu Cywilnego w Olsztynie wyłożona została „Wielka księga wolności”, do której może się wpisać każdy chętny. Na schodach ratusza w południe chór Cantabile odśpiewał wraz z mieszkańcami hymn Polski. O godz. 20.00 na elewacji ratusza zaprezentowana zostanie świetlna prezentacja logo obchodów.

W środę o godz. 10.00 w ratuszu odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Olsztyna, a o 12.30 mieszkańcy Olsztyna w parku Centralnym będą mogli spróbować warmińskich dzyndzałków, które znalazły się w menu wolności. Przygotowano 1989 sztuk tej regionalnej potrawy przypominającej pierogi.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane