-3 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Uroczysta sesja rady miasta z okazji 30. rocznicy wyborów czerwcowych

OlsztynUroczysta sesja rady miasta z okazji 30. rocznicy wyborów czerwcowych

Rada Miasta Olsztyna oddaje hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i doprowadzili do zwycięstwa demokracji i idei samorządności – głosi stanowisko przyjęte w środę podczas uroczystej sesji z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r.

reklama

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział podczas sesji, że “4 czerwca 1989 roku został zapoczątkowany proces, który nie tylko zmienił nasz kraj, ale był także zaczynem demokratycznych zmian w środkowo-wschodniej Europie”.

“W wyniku decyzji Polaków rozpoczął się proces, który wcześniej nie miał miejsca w historii. Polska jako pierwszy z krajów obozu państw socjalistycznych rozpoczęła demontaż komunizmu systemowo i bez przelewu krwi. My Polacy, byliśmy kamieniem, który ruszył lawinę. Bez naszych wyborów 4 czerwca 1989 roku nie byłoby upadku muru berlińskiego, aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji, upadku rumuńskiego dyktatora czy rozpadu Związku Radzieckiego” – podkreślił Grzymowicz.

reklama

Dodał, że istotną cechą polskiej rewolucji, której bardzo ważną częścią były wybory 4 czerwca 1989 roku, okazał się bezkrwawy i pokojowy charakter.

“Nie zawsze doceniamy ten fakt, ale doświadczeni tragicznymi zrywami w przeszłości wiemy, że to wartość przeogromna. Nie zgodzę się nigdy z sugestią, że gdyby nie było okrągłego stołu, który umożliwił przeprowadzenie wyborów i gdyby przelała się nasza polska krew, to być może demontaż komunizmu przebiegałby szybciej” – wskazał.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin zaznaczył, że przemiany ustrojowe sprzed 30 lat przyczyniły się do zmian, jakie następują w każdej gminie, w Olsztynie i regionie i w Polsce. “Ten rodzaj pokojowy odzyskania niepodległości potwierdzony wyborami zasługuje na pamięć i uszanowanie” – powiedział.

reklama

Głos zabrał także Zenon Złakowski jeden z trzech ówczesnych posłów z okręgu olsztyńskiego wybrany z listy Komitetu Obywatelskiego Solidarność.

“Wydaje mi się, że w wymiarze politycznym usiłuje się pomniejszyć wagę wyborów z 4 czerwca 1989. Zdaniem niektórych polityków to wydarzenie kontrowersyjne, a dla innych środowisk niewygodne, o dziwo również dla niektórych środowisk prawicowych, co już jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe. Osobiście uważam, że było to wydarzenie przełomowe, otwierające proces demokratyzacji w kraju i odzyskiwania przez Polaków wolności oraz tożsamości narodowej” – ocenił Złakowski.

Stanowisko Rady Miasta Olsztyna przyjęte w środę przez aklamację głosi, iż Polacy 4 czerwca 1989 roku “odzyskali możliwość decydowania o własnym losie, w tym możliwość odbudowania samorządu lokalnego odrodzonego już rok później”.

“Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nauczania papieża Jana Pawła II zwłaszcza podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku oraz fenomenu wyjątkowego ruchu społecznego, jakim była Solidarność. Wybory z 4 czerwca 1989 będące rezultatem porozumienia zawartego między władzą komunistyczną a przedstawicielami opozycji i kościoła podczas obrad okrągłego stołu dowiodły, że droga kompromisu i porozumienia ponad podziałami można budować nowoczesny europejski kraj” – głosi stanowisko.

“Rada Miasta Olsztyna oddaje hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i doprowadzili do zwycięstwa w naszym kraju demokracji i idei samorządności oraz wyraża szacunek wszystkim zaangażowanym w polskie przemiany bez przemocy i fanatycznej nienawiści, a także wyraża nadzieję, że wartości wyznawane przez miliony Polaków i stworzony przez nich etos patriotyzmu oraz umiłowania Ojczyzny są i będą wzorcem dla następnych generacji” – napisano w przyjętym stanowisku.

Do Sejmu z olsztyńskiej listy Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” w 1989 roku weszli: Grażyna Langowska, Józef Lubieniecki i Zenon Złakowski, a do Senatu: Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski i Erwin Kruk. Województwo olsztyńskie ponadto w Sejmie reprezentowali Teresa Dobielińska-Eliszewska, Jerzy Dowgiłłowicz, Wojciech Gryczewski, Miron Pomirski i Paweł Rogiński.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem “Solidarności”. Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych przemian demokratycznych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia