fbpx
11 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Mieszkańcy Warmii i Mazur będą obchodzić Święto Wojska Polskiego

WiadomościMieszkańcy Warmii i Mazur będą obchodzić Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia dla Polaków to data szczególna – jest to dzień, w którym cała Polska oddaje hołd swoim bohaterom oraz świętuje wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tradycja ta jest korzeniami mocno osadzona w historii i kulturze narodu, łącząc ważne aspekty ducha polskiego – patriotyzm i religię.

reklama

W tym roku Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się już sobotę 12 sierpnia.

Cud nad Wisłą – fundament polskiego patriotyzmu

Dlaczego 15 sierpnia jest tak ważnym dniem dla Polski? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w kartach historii. W tym dniu w 1920 roku pod Warszawą miała miejsce bitwa, która przeszła do annałów jako “Cud nad Wisłą”. Polskie wojska pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego odparły atak bolszewicki, zapobiegając rozprzestrzenieniu się komunizmu w Europie. Był to kluczowy moment w walce o niepodległość Polski po latach zaborów. Dlatego też 15 sierpnia stało się oficjalnym Świętem Wojska Polskiego, upamiętniającym ten heroiczny czyn.

reklama
Pamięć i duma: Olsztyn będzie świętował 43 lata od Porozumień Sierpniowych

Uroczystości i parady

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone z wielkim rozmachem w całym kraju. Centralne uroczystości odbywają się w Warszawie, z udziałem najważniejszych przedstawicieli państwa, władz wojskowych oraz wielu delegacji z różnych części kraju. Tradycyjnie tego dnia odbywa się też parada wojskowa, podczas której można podziwiać nowoczesny sprzęt oraz umundurowanie żołnierzy. W wielu miastach Polski organizowane są również koncerty, wystawy i inne imprezy związane z tym świętem.

Warmińsko-mazurskie świętuje

Tegoroczne wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego na Warmii i Mazurach organizowane są już 12 sierpnia w Giżycku. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9 Mszą Świętą w Sanktuarium Diecezjalnym św. Brunona. Następnie uczestnicy obchodów będą mogli obserwować przemarsz kompanii honorowej wraz z pocztami sztandarowymi na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie uroczysty apel. Uroczystości zakończą się I-wojenną inscenizacją historyczną w Twierdzy Boyen. Obchodom towarzyszyć będą piknik militarny (od godziny 12) oraz koncert pieśni wojskowych (od godziny 20), które zostaną zorganizowane na giżyckiej plaży miejskiej.

reklama
Pamięć i duma: Olsztyn będzie świętował 43 lata od Porozumień Sierpniowych

Religijne oblicze 15 sierpnia

15 sierpnia, oprócz obchodów Święta Wojska Polskiego, w liturgii kościelnej przypada święto Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Jest to moment, kiedy wielu Polaków zatrzymuje się, aby oddać cześć Matce Bożej, która od wieków cieszy się się wyjątkowym szacunkiem wśród naszego narodu. Tego dnia świątynie wypełniają się po brzegi, a liczni wierni biorą udział w uroczystych mszach i procesjach.

źródło: UW

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jak zwykle...
14 sierpnia 2023 08:37

To bardzo profesjonalne, że 14 sierpnia informujecie o że 12 sierpnia odbędą się obchody w Giżycku. Już nie wspominam że nie informujecie o obchodach w olsztyńskich…..

Polecane
Ogłoszenia

Pamięć i duma: Olsztyn będzie świętował 43 lata od Porozumień Sierpniowych

Pamięć i duma: Olsztyn będzie świętował 43 lata od Porozumień Sierpniowych
Jaroty z niższymi rachunkami? Ignacy Niemczycki ma rozwiązanie Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji