10 C
Olsztyn
piątek, 3 maja, 2024
reklama

Mieszkańcy Warmii i Mazur będą obchodzić Święto Wojska Polskiego

WiadomościMieszkańcy Warmii i Mazur będą obchodzić Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia dla Polaków to data szczególna – jest to dzień, w którym cała Polska oddaje hołd swoim bohaterom oraz świętuje wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tradycja ta jest korzeniami mocno osadzona w historii i kulturze narodu, łącząc ważne aspekty ducha polskiego – patriotyzm i religię.

reklama

W tym roku Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się już sobotę 12 sierpnia.

Cud nad Wisłą – fundament polskiego patriotyzmu

Dlaczego 15 sierpnia jest tak ważnym dniem dla Polski? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w kartach historii. W tym dniu w 1920 roku pod Warszawą miała miejsce bitwa, która przeszła do annałów jako “Cud nad Wisłą”. Polskie wojska pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego odparły atak bolszewicki, zapobiegając rozprzestrzenieniu się komunizmu w Europie. Był to kluczowy moment w walce o niepodległość Polski po latach zaborów. Dlatego też 15 sierpnia stało się oficjalnym Świętem Wojska Polskiego, upamiętniającym ten heroiczny czyn.

reklama

Uroczystości i parady

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone z wielkim rozmachem w całym kraju. Centralne uroczystości odbywają się w Warszawie, z udziałem najważniejszych przedstawicieli państwa, władz wojskowych oraz wielu delegacji z różnych części kraju. Tradycyjnie tego dnia odbywa się też parada wojskowa, podczas której można podziwiać nowoczesny sprzęt oraz umundurowanie żołnierzy. W wielu miastach Polski organizowane są również koncerty, wystawy i inne imprezy związane z tym świętem.

Warmińsko-mazurskie świętuje

Tegoroczne wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego na Warmii i Mazurach organizowane są już 12 sierpnia w Giżycku. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9 Mszą Świętą w Sanktuarium Diecezjalnym św. Brunona. Następnie uczestnicy obchodów będą mogli obserwować przemarsz kompanii honorowej wraz z pocztami sztandarowymi na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie uroczysty apel. Uroczystości zakończą się I-wojenną inscenizacją historyczną w Twierdzy Boyen. Obchodom towarzyszyć będą piknik militarny (od godziny 12) oraz koncert pieśni wojskowych (od godziny 20), które zostaną zorganizowane na giżyckiej plaży miejskiej.

Religijne oblicze 15 sierpnia

15 sierpnia, oprócz obchodów Święta Wojska Polskiego, w liturgii kościelnej przypada święto Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Jest to moment, kiedy wielu Polaków zatrzymuje się, aby oddać cześć Matce Bożej, która od wieków cieszy się się wyjątkowym szacunkiem wśród naszego narodu. Tego dnia świątynie wypełniają się po brzegi, a liczni wierni biorą udział w uroczystych mszach i procesjach.

reklama

źródło: UW

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jak zwykle...
14 sierpnia 2023 08:37

To bardzo profesjonalne, że 14 sierpnia informujecie o że 12 sierpnia odbędą się obchody w Giżycku. Już nie wspominam że nie informujecie o obchodach w olsztyńskich…..

Polecane
Ogłoszenia