18 C
Olsztyn
czwartek, 13 czerwca, 2024
reklama

Jubileuszowe obchody urodzin Olsztyna – 670 lat historii i nowa edycja gry planszowej

OlsztynJubileuszowe obchody urodzin Olsztyna – 670 lat historii i nowa edycja gry...

Stolica Warmii i Mazur 31 października świętowała swoje 670 urodziny. Jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów tej okrągłej rocznicy był finał turnieju „Co Ty wiesz o Olsztynie?” oraz premiera olsztyńskiej edycji popularnej gry planszowej Monopoly.

reklama

Historia Olsztyna rozpoczęła się 31 października 1353 roku. Tego dnia kapituła warmińska wystawiła we Fromborku przywilej lokacyjny. Zasadźcą miasta i jego przyszłym sołtysem został Jan z Łajs, który za zasługi dla osadnictwa otrzymał szlachectwo. Miasto otrzymało wówczas nazwę Allenstein od pruskiej nazwy rzeki Łyny – „Alna”, czyli łania. Niemieckie słowo „stein” tłumaczone jest z kolei jako zamek. Obecna nazwa – Olsztyn – to spolszczenie pierwotnej, używanej przez mieszkańców od stuleci.

Olsztyn obchodził swoje 670 urodziny przez cały tydzień. Uroczystości zostały zainaugurowane wielkim finałem turnieju „Co Ty wiesz o Olsztynie?”. Zwycięzcą, który najlepiej odpowiadał na pytania związane z historią miasta, został Andrzej Bobrowicz.

reklama

Jubileuszowym obchodom towarzyszyły również wydarzenia kulturalne. W Zajezdni Trolejbusowej na ul. Knosały do 12 listopada można będzie oglądać wystawę „Miasto umiera i rodzi się”, która prezentuje dwa oblicza Olsztyna: zniszczonego w 1945 roku oraz obecnego.

Przed olsztyńskim ratuszem do 14 listopada będzie można oglądać ekspozycję „Michał Kajka – znany i nieznany poeta z Mazur”.

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia była prezentacja olsztyńskiej edycji planszowej gry Monopoly. W Galerii Warmińskiej odbyła się oficjalna premiera gry. Podczas imprezy zaprezentowano wszystkie pola, a zwiedzający mieli okazję zagrać na ogromnej planszy. Uczestnicy mieli szansę wygrać egzemplarze olsztyńskiej edycji Monopoly. Na zakończenie z okazji urodzin miasta był przepyszny tort.

reklama

Olsztyn ma już 670 lat, ale wciąż jest pełen energii i życia. Nowe edycje starych gier, imprezy związane ze sportem i kulturą – to nie tylko sposób na przypomnienie historii, ale i fantastyczna okazja do świętowania. Happy Birthday, Olsztyn!

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane