fbpx
10 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 września, 2021
reklama

W Olsztynie zawisł baner z „Łupaszką” ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

reklama

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprezentowano baner z postacią dowódcy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Na wieżowcu należącym do Olsztyńskich Zakładów Graficznych przy ulicy Dworcowej zawisł baner z kontrowersyjną postacią z okazji 1 marcowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Major Szendzielarz przez część środowiska historycznego jest uważany za postać negatywną, która m.in. dopuściła się wydania rozkazu wymordowania kilkudziesięciu cywilów w trakcie wojny. To miało być przyczyną usunięcia baneru z jednego z budynków w innym mieście. Pomysłodawcą zawieszenia plakatu z okazji obchodów jest szef delegatury olsztyńskiego IPN-u, Paweł Warot:

„Okolicznościowy baner z wizerunkiem mjr. „Łupaszki” stał się przykładem jednego z licznych projektów Delegatury IPN, zaplanowanych i zrealizowanych z myślą o godnym uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia” – czytamy we wpisie na profilu olsztyńskiej delegatury.

Moment umieszczenia baneru z mjr. "Łupaszką"🇵🇱

Posted by Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie on Friday, February 26, 2021

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oficjalnie zaprezentowany został baner z postacią legendarnego dowódcy 5….

Posted by Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie on Monday, March 1, 2021
reklama

W Olsztynie zawisł baner z „Łupaszką” ku pamięci Żołnierzy Wyklętych W Olsztynie zawisł baner z „Łupaszką” ku pamięci Żołnierzy Wyklętych W Olsztynie zawisł baner z „Łupaszką” ku pamięci Żołnierzy Wyklętych W Olsztynie zawisł baner z „Łupaszką” ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

reklama
reklama

Polecane

3 KOMENTARZY

3 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama