fbpx
reklama
20 C
Olsztyn
środa, 23 czerwca, 2021
reklama

W Olsztynie odbyły się społeczne obchody 81. rocznicy 17 września 1939 roku

reklama
Wyślij przez
0

Dziś odbyły się społeczne obchody 81. rocznicy tragicznego dnia 17 września 1939 roku. Wydarzenie zorganizował Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego.

W programie była msza Święta w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w 1939 roku, w kościele p.w. bł. Franciszki Siedliskiej przy ul. bp. T. Wilczyńskiego 7. Następnie zgromadzeniu przeszli na skwerze im. gen. A. E. Fieldorfa „Nila” złożyć kwiaty.

W czwartek mija 81 lat od agresji ZSRR na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie, który ustalał „strefy interesów Niemiec i ZSRR” na terytorium Polski.

reklama

Po napaści ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian, prawników. Na zajętych terenach obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.


ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze