22 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

Będzie drożej! Ponad 60% mieszkańców Olsztyna czeka podwyżka opłaty za ogrzewanie

OlsztynBędzie drożej! Ponad 60% mieszkańców Olsztyna czeka podwyżka opłaty za ogrzewanie

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaopatruje w ciepło ponad 60% olsztyńskich mieszkań i instytucji. Niestety na dniach olsztyniacy zostaną poinformowani o zbilżających się podwyżkach.

reklama

Nasza redakcja jako pierwsza dotarła do informacji o wzroście cen za ogrzewanie w Olsztynie.

We wrześniu media informowały, że ciepłownie z całej Polski składają wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki o zwiększenie taryf za ciepło. Niektóre chciały wzrostu cen sięgających nawet 50 procent. URE miało jednak na względzie ochronę odbiorców ciepła i nie zgadzało się na wszystkie. Dla Olsztyna wydali jednak pozytywną decyzję.

reklama

Ostatnie miesiące są trudne dla wielu polskich rodzin. Rośnie inflacja: drożeje paliwo, jedzenie, w górę idą rachunki za energię i gaz. Parę dni temu pisaliśmy o sytuacji mieszkańców Biskupca, gdzie ceny wzrosną prawie o 300%: Szokująca podwyżka za ciepło. Rośnie oburzenie mieszkańców

W Olsztynie ciepłownicy jeszcze przed świętami chcą podzielić się z mieszkańcami niedobrą wiadomością. W najbliższych dniach do odbiorców zostanie wysłane pismo z informacją o wprowadzeniu korekty taryfy dla ciepła. To ponad 110 tys. osób.

Poprosiliśmy Zarząd spółki o informację, dlaczego mieszkańców Olsztyna czekają kolejne podwyżki oraz o ile procent: “Głównym zadaniem spółki MPEC jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla odbiorców indywidualnych oraz instytucji publicznych i przedsiębiorstw. Kluczowym warunkiem realizacji tej misji jest zapewnienie ciągłości procesów produkcji oraz przesyłu i dystrybucji ciepła, co z kolei wiąże się z utrzymaniem płynności finansowej naszej Spółki. W dniu 14 września br. wystąpiliśmy do Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o korektę obowiązującej taryfy dla ciepła. W dniu 3 grudnia br. URE wydał decyzję i zatwierdził wnioskowane ceny i stawki opłat, które zaczną obowiązywać od dnia 18 grudnia br. Średnioroczny wzrost cen i stawek opłat za ciepło i usługi przesyłowe wyniesie 5,5%”.

reklama

Czy jednak firma mogła temu zapobiec? Niestety obecnie przedsiębiorstwo jest uzależnione od węgla: “MPEC Olsztyn nie ma żadnego wpływu wobec ciągłego i spektakularnie dużego wzrostu kosztów, jaki nastąpił w bieżącym roku. Do najistotniejszych czynników kosztotwórczych należy  ponad dwukrotny wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, a także wzrostu kosztów paliw i energii elektrycznej. Nasze przedsiębiorstwo nie jest w stanie udźwignąć skutków tych wzrostów kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego zmuszeni jesteśmy do adekwatnego skorygowania cen ciepła”.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

20 KOMENTARZY

20 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Sal
7 grudnia 2021 20:02

W tym mieście nie ma nic, jarmarku świątecznego, zabawy sylwestrowej a za to mamy wyprzedaż wszelkich działek, chore tramwaje i korki i kolejne podwyżki. Ile jeszcze na to będziemy przyzwalać?

Hanka
7 grudnia 2021 20:51

Miasto tonie w długach, brudzie, korkach i podwyżkach. Sami głosowaliście na taki los.

Polecane