4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Pompy ciepła powietrze-woda – przegląd propozycji na 2024 rok

Materiał zewnętrznyPompy ciepła powietrze-woda – przegląd propozycji na 2024 rok

Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda są najpopularniejszymi typami ogrzewania instalowanego w polskich domach. Urządzenia te różnią się pod względem budowy i przeznaczenia, co pozwala dobrać rozwiązanie spełniające indywidualne potrzeby. Na jakie modele warto zwrócić uwagę w tym roku? Czym różnią się pompy ciepła monoblok i split, która jest lepsza i od czego zależy wybór? Sprawdź, jak znaleźć urządzenie spełniające wymogi dofinansowania do pomp ciepła.

Pompy ciepła powietrze-woda – jak działają i gdzie się sprawdzą?

Pompy ciepła powietrze-woda przenoszą energię poprzez tworzenie obiegu ciepła między obszarami o różnych temperaturach – pobierają ciepło z powietrza i oddają je do instalacji c.o., gdzie jest dystrybuowane do ogrzewania podłogowego, kaloryferów oraz bojlera. Pompa sprawdzi się prawie w każdym budynku, zarówno w nowych energooszczędnych domach jednorodzinnych, jak i w obiektach wielorodzinnych wybudowanych w starszej technologii. Ważne, jest jednak, by zostały one poddane termomodernizacji, co pozwoli zabezpieczyć je przed niepożądanymi stratami ciepła. W praktyce urządzenie można zainstalować w każdym budynku, w którym priorytetem jest oszczędność pieniędzy i minimalizacja zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Pompy ciepła powietrze-woda KAISAI mają zróżnicowaną budowę, a wybór konkretnego urządzenia zależy nie tylko od wielkości budżetu, ale też cech budynku i preferencji jego mieszkańców. Przed zakupem należy przede wszystkim wykonać audyt energetyczny obiektu, bo jego wyniki będą kluczowe dla podjęcia decyzji i zapewnienia komfortu termicznego oraz ogólnej wygody użytkowania – mówi Dariusz Stachura, Menadżer Produktu ds. Pomp Ciepła.

Pompa ciepła R290 z nowoczesnym czynnikiem chłodniczym

Powietrzna pompa ciepła – split czy monoblok?

Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda dzielimy na modele typu monoblok i split – odpowiednio jednosegmentowe i dwusegmentowe. Pompa ciepła monoblok to przykład urządzenia jednosegmentowego, w którym cały układ jest hermetycznie zamknięty w jednej obudowie. Taki produkt montuje się poza obiektem, żeby hałas generowany przez sprężarkę i wentylatory zbytnio nie przeszkadzał.

Montaż pompy monoblok wewnątrz domu zdarza się zdecydowanie rzadziej nie tylko przez wzgląd na konieczność wydzielenia odpowiednio dużej ilości miejsca i na ryzyko hałasu, ale też przez fakt, że takie postępowanie wiązałoby się z koniecznością wykonania w budynku dużych otworów do wyprowadzenia kanałów powietrznych.

Pompa ciepła monoblok jest droższa od urządzenia typu split, ale z drugiej strony szybsza i łatwiejsza w montażu, a do jej instalacji nie potrzeba specjalnych uprawnień f-gazowych.

Pompa ciepła powietrze-woda split to urządzenie składające się z dwóch oddzielnych jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Tego typu konstrukcja cieszy się ogromną popularnością w sektorze budownictwa jednorodzinnego. Wewnętrzna jednostka nie zajmuje dużo miejsca, więc nie trzeba nawet wydzielać na nią kotłowni, natomiast umiejscowienie jednostki ze sprężarką i wentylatorami poza budynkiem pozwala uchronić się od niepotrzebnego hałasu. Ceny poszczególnych typów urządzeń różnią się od siebie, ale sam koszt montażu split może być wyższy niż instalacja pompy monoblok, ponieważ wymaga to nieco większego nakładu pracy i jest bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem, a przy tym wymaga zatrudnienia fachowca z uprawnieniami f-gazowymi.

Pompa ciepła o wysokiej klasie energetycznej

Polecane modele pomp ciepła powietrze-woda

Wybór pompy ciepła nie jest prosty, szczególnie przez wzgląd na dość bogatą ofertę tych urządzeń. Na rynku nieustannie pojawiają się coraz to doskonalsze modele dopasowane do aktualnych norm i potrzeb użytkowników. Jedną z najnowszych propozycji jest pompa ciepła R290 działająca z nowoczesnym czynnikiem chłodniczym. To urządzenie o wysokiej klasie energetycznej, które umożliwia maksymalną oszczędność energii przy wysokiej wydajności. Jednostka nie tylko skutecznie ogrzewa, ale też chłodzi pomieszczenia i umożliwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dzięki zastosowaniu technologii inwerterowej pompa ciepła R290 działa wydajnie nawet w ekstremalnie niskich temperaturach.

W domach jednorodzinnych doskonale sprawdza się też pompa ciepła powietrze-woda Arctic Split KHA+KMK o klasie energetycznej A++/A+++ z czynnikiem chłodniczym R32. Ta pompa może grzać, chłodzić i podgrzewać wodę użytkową, a przy tym obsługiwać dwa obiegi grzewcze. Możliwość wygodnej obsługi przez Wi-Fi jest ukłonem w stronę użytkowników poszukujących wygodnego w obsłudze źródła ciepła – wyjaśnia Dariusz Stachura.

Dofinansowania do pomp ciepła

Dofinansowania do pomp ciepła dla osób fizycznych

Zakup nowoczesnej pompy ciepła powietrze-woda jest w 2024 roku bez wątpienia najlepszym sposobem na oszczędności w kontekście kosztów utrzymania domu. Jedyną poważną przeszkodą w przejściu na taką zieloną energię cieplną może być jednak dość wysoki koszt instalacji systemu. Na szczęście właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z dofinansowania do pomp ciepła. Dotacje są przeznaczone zarówno dla nowych, jak i modernizowanych budynków, a także dla gospodarstw zlokalizowanych w gminach, w których obowiązuje ustawa antysmogowa.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane