fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 19 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto

Wiadomości W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem...

To już pewne – Komisja Europejska zgodziła się na dofinansowanie budowy Ekociepłowni w Olsztynie kwotą 40 mln euro. Inwestycja powstanie w ciągu 36 miesięcy.

Wczoraj jako pierwsi podaliśmy tego newsa. Dziś ratusz zorganizował konferencje prasową.

Budowa Ekociepłowni  jest kluczowym projektem nie tylko dla stolicy Warmii i Mazur oraz jej mieszkańców,  ale też całego regionu. Dzięki niej Olsztyn zostanie zabezpieczony w ogrzewanie oraz ciepłą wodę. Co równie istotne – inwestycja jest domknięciem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w całym regionie.

– To zadanie jest niezwykle potrzebne – przypomniał podczas piątkowej (31 stycznia) konferencji prasowej prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Informacje, jakie dotarły do nas z Komisji Europejskiej bardzo nas cieszą. Władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej bardzo zabiegały o unijne dofinansowanie tego zadania. I, co najważniejsze, z dobrym skutkiem.

Prace związane z przygotowaniem inwestycji zaczęły się już około dekady temu. Podpisanie umowy z partnerem, który wybuduje Ekociepłownię za własne pieniądze oraz będzie nią zarządzać przez 25 lat, nastąpiło w listopadzie.

– Przedstawiciele Unii poparli naszą strategię – mówi prezes MPEC, Konrad Nowak. – Projekt przedstawiony przez nas oraz przez Gdańsk zostały ocenione bardzo dobrze i zyskały dofinansowanie. Co więcej, jeśli znajdą się pieniądze, wsparcie może zostać zwiększone z obecnych blisko 170 mln złotych do 230 mln złotych.

Prace związane z budową instalacji mają się zacząć na przełomie marca i kwietnia. Pierwszy etap – budowa szczytowej kotłowni gazowo-olejowej ma się zakończyć po 18 miesiącach. Główna część ciepłowni na paliwo alternatywne pozyskiwane z wysokokalorycznych odpadów, które nie mogą być składowane na wysypiskach, ma zostać zrealizowana w ciągu 36 miesięcy.

Powstanie Ekociepłowni to nie tylko domknięcie systemu zagospodarowania odpadów komunalnych, to także ogromny krok w stronę ekologii. Oznacza zdecydowanie ograniczenie emisji do atmosfery pyłów, gazów cieplarnianych i trujących związków. Jednocześnie ograniczenie zużycia węgla do produkcji energii cieplnej z 98 proc. do ok. 36 proc.

W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoUM Olsztyn

11 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


11 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

11
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x