-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Senator Lidia Staroń jednak nieskuteczna? Dalszy ciąg kontrowersji wokół SM „Jaroty”

OlsztynSenator Lidia Staroń jednak nieskuteczna? Dalszy ciąg kontrowersji wokół SM „Jaroty”

Sąd Rejonowy w Olsztynie oddalił wniosek o ustanowienie kuratora w Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty”. Mieszkańcy złożyli skargę na postanowienie. Wspiera ich senator Lidia Staroń.

Spór pomiędzy zarządem spółdzielni a mieszkańcami

reklama

Konflikt pomiędzy zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty” w Olsztynie a częścią mieszkańców trwa od dawna. Spółdzielcy zarzucali władzom nieuzasadnione podwyżki czynszu, brak ich transparentności oraz olbrzymie zarobki prezesów. Apogeum nastąpiło w sierpniu, gdy dosłownie na kilka godzin przed zaplanowanym walnym zgromadzeniem zarząd powiadomił o jego odwołaniu. Spółdzielcy sami zorganizowali walne zgromadzenie na szkolnym boisku i odwołali zarząd. Wystosowali też do sądu wniosek o ustanowienie kuratora dla spółdzielni.

W tych działaniach mieszkańców wspierała senator Lidia Staroń.

reklama

– Nie może być tak, żeby patologia była normą. Nie może tak być dlatego, że my wiemy, jakie są przepisy prawa, ale też wiedzą o tym inne sądy – powiedziała senator w programie olsztyńskiej TVP.

Sąd oddalił wniosek spółdzielców

Sąd Rejonowy w Olsztynie oddalił jednak wniosek mieszkańców, uznając, że zarząd i rada nadzorcza działają zgodnie z prawem i wobec tego nie ma podstaw do ustanowienia kuratora dla spółdzielni.

reklama

Z tym postanowieniem nie zgodzili się spółdzielcy.

– To jest efekt swoistej ekwilibrystyki, ja to tak nazywam, słowno-pojęciowo-prawno-wykonawczej, poprzez w organach spółdzielni zdominowanych na ogół przez prezesów zarządów, i teraz dochodzi ta sama, podobna ekwilibrystyka na zasadzie wirusa alternatywy przerzucanego na organy państwa – powiedział jeden z nich.

Spółdzielcy odwołali się od postanowienia sądu

Korzystając ze wsparcia senator Lidii Staroń, niezadowoleni spółdzielcy złożyli skargę na postanowienie sądu. Teraz czekają na jej rozpoznanie.

– Mam nadzieję, że ona [skarga – przyp. red.] będzie, że tak powiem, zgodnie z prawem rozpoznana i w końcu ludzie będą mieli prawo do swojej własnej spółdzielni – powiedziała senator.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaroty” obejmuje ponad 13 tysięcy mieszkańców i jest największą w Olsztynie.

Jesienią, po odejściu na emeryturę prezesa Romana Przedwojskiego, stanowisko to objęła była wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska-Boruch, co również nie spotkało się z aprobatą części członków spółdzielni.

źródło: TVP Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

11 KOMENTARZY

11 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Joanna
1 stycznia 2023 14:56

Staroń to taki olsztyński Sasin czego nie tknie to spierdoli.
Trzymajcie ją z dala od swoich postanowień noworocznych!!!!!!

Puzonik
1 stycznia 2023 13:00

HAHA tak Staroniowa wielka bohaterka, proszę sprawdzić jej kontakty w SM Pojezierze i jakie ona czerpie z tego korzyści 🙂

Popularne