23 C
Olsztyn
czwartek, 18 lipca, 2024
reklama

Senator Lidia Staroń jednak nieskuteczna? Dalszy ciąg kontrowersji wokół SM „Jaroty”

OlsztynSenator Lidia Staroń jednak nieskuteczna? Dalszy ciąg kontrowersji wokół SM „Jaroty”

Sąd Rejonowy w Olsztynie oddalił wniosek o ustanowienie kuratora w Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty”. Mieszkańcy złożyli skargę na postanowienie. Wspiera ich senator Lidia Staroń.

reklama

Spór pomiędzy zarządem spółdzielni a mieszkańcami

Konflikt pomiędzy zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty” w Olsztynie a częścią mieszkańców trwa od dawna. Spółdzielcy zarzucali władzom nieuzasadnione podwyżki czynszu, brak ich transparentności oraz olbrzymie zarobki prezesów. Apogeum nastąpiło w sierpniu, gdy dosłownie na kilka godzin przed zaplanowanym walnym zgromadzeniem zarząd powiadomił o jego odwołaniu. Spółdzielcy sami zorganizowali walne zgromadzenie na szkolnym boisku i odwołali zarząd. Wystosowali też do sądu wniosek o ustanowienie kuratora dla spółdzielni.

W tych działaniach mieszkańców wspierała senator Lidia Staroń.

reklama

– Nie może być tak, żeby patologia była normą. Nie może tak być dlatego, że my wiemy, jakie są przepisy prawa, ale też wiedzą o tym inne sądy – powiedziała senator w programie olsztyńskiej TVP.

Sąd oddalił wniosek spółdzielców

Sąd Rejonowy w Olsztynie oddalił jednak wniosek mieszkańców, uznając, że zarząd i rada nadzorcza działają zgodnie z prawem i wobec tego nie ma podstaw do ustanowienia kuratora dla spółdzielni.

Z tym postanowieniem nie zgodzili się spółdzielcy.

reklama

– To jest efekt swoistej ekwilibrystyki, ja to tak nazywam, słowno-pojęciowo-prawno-wykonawczej, poprzez w organach spółdzielni zdominowanych na ogół przez prezesów zarządów, i teraz dochodzi ta sama, podobna ekwilibrystyka na zasadzie wirusa alternatywy przerzucanego na organy państwa – powiedział jeden z nich.

Spółdzielcy odwołali się od postanowienia sądu

Korzystając ze wsparcia senator Lidii Staroń, niezadowoleni spółdzielcy złożyli skargę na postanowienie sądu. Teraz czekają na jej rozpoznanie.

– Mam nadzieję, że ona [skarga – przyp. red.] będzie, że tak powiem, zgodnie z prawem rozpoznana i w końcu ludzie będą mieli prawo do swojej własnej spółdzielni – powiedziała senator.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaroty” obejmuje ponad 13 tysięcy mieszkańców i jest największą w Olsztynie.

Jesienią, po odejściu na emeryturę prezesa Romana Przedwojskiego, stanowisko to objęła była wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska-Boruch, co również nie spotkało się z aprobatą części członków spółdzielni.

źródło: TVP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

13 KOMENTARZY

13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Joanna
1 stycznia 2023 14:56

Staroń to taki olsztyński Sasin czego nie tknie to spierdoli.
Trzymajcie ją z dala od swoich postanowień noworocznych!!!!!!

???
2 stycznia 2023 11:22

Są takie ciekawe artykuły: “Zenon Procyk o Lidii Staroń: za spotkanie z nią zapłaciłem udarem i zniszczoną karierą”, “Kłopotliwa historia Lidii Staroń”, “Przeszłość Lidii Staroń powodem do zmartwień PiS”

Polecane