4 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Prezes SM Jaroty odchodzi po 28 latach. Na “stołku” zastąpi go zaufany człowiek prezydenta Grzymowicza?

OlsztynPrezes SM Jaroty odchodzi po 28 latach. Na "stołku" zastąpi go zaufany...

Roman Przedwojski złożył rezygnację z funkcji prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty”. Przechodzi na emeryturę. Według medialnych doniesień jego miejsce zajmie Halina Zaborowska-Boruch, dotychczasowa wiceprezydent Olsztyna.

reklama

Odchodzi wieloletni prezes spółdzielni SM Jaroty

Roman Przedwojski stanowisko prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty”, jednej z największych (obok SM „Pojezierze” i OSM) w Olsztynie, zajmował od 1995 roku. Nazywany bywał nawet „wiecznym” prezesem.

W 1990 roku był pierwszym solidarnościowym wojewodą olsztyńskim, potem, w latach 1998-2002, piastował funkcję radnego w Olsztynie, a w 2002 roku startował w wyborach na prezydenta Olsztyna – bez skutku.

reklama

Konflikt zarządu ze spółdzielcami trwa

W ostatnim czasie bardzo zaognił się konflikt pomiędzy władzami SM „Jaroty” a spółdzielcami. Pisaliśmy o tym między innymi w sierpniu: Zarząd spółdzielni odwołał walne zgromadzenie, spółdzielcy odwołali zarząd na… szkolnym boisku

Sprawą zajmuje się teraz prokuratura.

Protestujący walczyli między innymi o odwołanie prezesa zarządu. Roman Przedwojski powiedział jednak w rozmowie z Radiem Olsztyn, że jego decyzja nie ma z tym nic wspólnego.

reklama

Spółdzielnia będzie miała nowego prezesa – z ratusza

Nowym prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty” została Halina Zaborowska-Boruch, do tej pory pełniąca funkcję wiceprezydenta Olsztyna. Zaczyna kadencję w niezbyt sprzyjających okolicznościach, ponieważ już teraz słychać głosy, że procedura wyboru była nietransparentna i dokonana bez konsultacji z mieszkańcami.

To nie pierwsza osoba, która zamieniła posadę w ratuszu na pracę w tej spółdzielni. Wiceprezesem SM „Jaroty” jest były dyrektor wydziału geodezji w olsztyńskim magistracie Sławomir Machnik.

Protestujący nie uważają zmian kadrowych za wiążące

Protestujący twierdzą, że kadencja rady nadzorczej spółdzielni wygasła w czerwcu bieżącego roku, wszelkie decyzje kadrowe uważają więc za pozbawione mocy prawnej.

Do sprawy odniósł się Łukasz Michnik: Udało się! Po roku praktycznie ciągłego protestu, w którym wzięło udział kilkaset osób, pokazaliśmy sprawczość! Niestety dziś już wiemy, że walczymy z dużo większym układem, który tworzą nie tylko ludzie Przedwojskiego, ale i elity Prezydenta Olsztyna.
Nowym Prezesem Spółdzielni zostanie wiceprezydent miasta Halina Zaborowska-Boruch. Na stołek wprowadzają ją tylnymi drzwiami, obchodząc Spółdzielców. Decyzje o tym podjęła podległa układowi Rada Nadzorcza, której kadencja skończyła się w czerwcu.
Mamy zatem do czynienia z roszadą stołków w ramach Układu Olsztyńskiego. Ręcznie sterowana Rada, która nie ma już mandatu społecznego, wpycha do Spółdzielni ludzi rządzących miastem bez najmniejszej konsultacji z mieszkańcami, bez wyborów, które już dawno powinny się odbyć”.

Nowa prezes ma doświadczenie w pracy w spółdzielni

Pochodząca z okolic Olecka Halina Zaborowska-Boruch ukończyła Wydział Budownictwa Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Pracowała w Kombinacie Budowlanym, Przedsiębiorstwie Budowlanym „Arbet” oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze”, prowadziła własną działalność gospodarczą, a od 2003 roku do marca 2009 roku piastowała stanowisko prezesa Olsztyńskiego Budownictwa Społecznego. W Urzędzie Miasta Olsztyna jako wiceprezydent była odpowiedzialna między innymi za nadzór inwestycji.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

11 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Abba12
26 października 2022 13:44

To dopiero pokazuje sile tzw. Ukladu Olsztynskiego- dokladnie, naprawde nie do rozbicia???

kaszt
26 października 2022 14:37

Łukasz to już ciągle gadasz te same banialuki. Jest was tam dokładnie 5 osób w tym ten szarlatan Cieślikowski. Ogarnijcie się bo rodzinny interes Marzeny nie przejdzie.

Polecane
Ogłoszenia