fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

niedziela, 9 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Miasto kontroluje żłobki. Właściciele placówek: to zemsta

Ratusz postanowił skontrolować żłobki niepubliczne, których właściciele są w sporze z władzami miasta. Kontrole zbiegają się z sesją Rady Miasta, na której ma być głosowany budżet, nieprzewidujący dotacji dla żłobków niepublicznych. Prowadzący placówki sugerują, że to celowe działanie, aby uniemożliwić im protest w dniu głosowania.

Właściciele kilkudziesięciu żłobków i klubów dziecięcych odebrali od Ratusza informację na temat kontroli. Mają być badane kwalifikacje personelu (niekaralność, aktualność badań), dokumenty regulujące działalność placówki, dzienniki obecności dzieci, zaświadczenia o odbytych kursach dotyczących pierwszej pomocy, protokoły kontroli (jeśli były) innych instytucji.

Zdaniem osób zarządzających żłobkami kontrole są absurdalne, bo większość placówek była sprawdzana w wakacje. Nieprzypadkowy jest też ich termin. Część kontroli przypada przed lub w dniu sesji Rady Miasta, na której ma zapaść decyzja o niedofinansowaniu żłobków w 2020 roku. Zdaniem naszych rozmówców ma to uniemożliwić zorganizowanie protestów w dniu sesji.

Przypomnijmy, że „afera żłobkowa” trwa już niemal tydzień, od chwili, gdy osoby prowadzące żłobki otrzymały informację, że projekt budżetu miasta na 2020 rok nie przewiduje dotacji dla placówek niepublicznych. Właściciele tychże podnieśli alarm, twierdząc, że spowoduje to drastycznie podniesienie opłat, a nawet likwidację części placówek. Nie pomogły też protesty pod Ratuszem i w samym ratuszu. Prezydent nie wyszedł do kobiet, a po protestach rozesłał do nich pismo, że nie mógł ich poinformować wcześniej o planach cięć, bo projekt budżetu nie był jeszcze gotowy.

Ratusz uzasadnia brak dotacji rosnącymi kosztami, spadającymi wpływami do kasy miasta, decyzjami rządowymi. Obok programu „Rodzina 500 plus” PiS chwali się programem „Maluch plus”, którego założeniem dofinansowanie placówek publicznych i prywatnych dla dzieci do lat 3. W przyszłych roku rząd przekaże o 50 mln złotych mniej na ten cel.
Problemy właścicieli olsztyńskich żłobków nie są odosobnione. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w Kielcach opłaty za publiczne żłobki wzrosną o połowę, podobnie w Toruniu. Żłobki podrożały już m.in. we Wrocławiu i Szczecinie.

Więcej na ten temat:

  1. Miasto chce wycofać się z dotacji na żłobki. Rodzice zapłacą więcej?
  2. Protest pod ratuszem. „Olsztyn nie dba o dzieci”
  3. Desperacka próba dialogu kobiet z prezydentem. Grzymowicz chowa się za strażnikami uzbrojonymi w pałki

4 KOMENTARZE

  1. Ja nie wiem czemu narzekają, zabrali bo nie mają i koniec kropka. Dostaliście 500 +to będzie na żłobek, w głowach się poprzewracalo tym madkom.

  2. Wiele osób, które dojeżdża do Olsztyna z pobliskich miejscowości nie miało prawa głosu. Wiele z tych osób ma dzieci w prywatnych żłobkach, bo do miejskich nie mogą starać się o miejsce, gdyż nie są zameldowani w Olsztynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...