fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 4 grudnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Desperacka próba dialogu kobiet z prezydentem. Grzymowicz chowa się za strażnikami uzbrojonymi w pałki

Wiadomości Desperacka próba dialogu kobiet z prezydentem. Grzymowicz chowa się za strażnikami uzbrojonymi...

W przygotowywanym projekcie budżetu miasta na 2020 rok nie ma dofinansowania do żłobków niepublicznych. Kilkadziesiąt osób zebrało się dziś aby wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji władz miasta. 

Z powodu niewystarczającej liczby miejsc czterech publicznych żłobkach rodzice maluchów korzystają z oferty placówek niepublicznych, gdzie trzeba liczyć się z kosztami nawet 600-800 zł miesięcznie. Kwota mogłaby być jeszcze większa, ale miasto od 2012 roku dofinansowuje niepubliczne placówki (w tym roku 240 złotych). Kwota dotacji w tym roku wyniosła około 2 mln złotych. Problem polega na tym, że od 2020 roku miasto chce zrezygnować z tej formy wsparcia.

– Najpierw nieoficjalnie, potem półoficjalnie po telefonie do Urzędu Miasta i wydziału zdrowia, polityki społecznej i organizacji pozarządowych dowiedzieliśmy się, że w planie budżetu na następny rok nie przewidziano środków na dofinansowanie placówek niepublicznych – mówi Hanna Wasiak. Jeśli plany władz miasta potwierdzą się, to skazuje się nas albo na znaczące podwyższenie czesnego nawet do 1000 złotych plus wyżywienie. Niektórzy pewnie będą musieli zamknąć zarządzanie przez siebie żłobki. – W ogóle nikt nie chce z nami rozmawiać, nikt nie przekazał nam tak zaskakującej informacji pod koniec roku. Co teraz mamy zrobić? Od przyszłego tygodnia trzeba pisać nowe umowy, aneksy, poinformować setki rodziców. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Nie było żadnego dialogu ze stron władz miasta i radnych – dodaje jedna z protestujących.

Informacje o wstrzymaniu dofinansowania żłobków niepublicznych sprawiły, że wiele takich placówek oplakatowało się napisami „protest”. W żłobkach i klubikach pod apelem do władz miasta o dalsze finansowanie żłobków zbierane były w czwartek podpisy rodziców. Na tą chwile jest ich już ponad tysiąc.  Właściciele niepublicznych żłobków wspólnie zorganizowali dziś spotkanie z radnymi i wiceprezydent Olsztyna.

Po przeczytaniu oświadczenia kobiety spontanicznie postanowiły udać się do prezydenta Olsztyna. Ktoś musiał go poinformować, bo gdy protestujące przybyły pod gabinetem stało już trzech strażników miejskich uzbrojonych w pałki. Nie pozwolili nikomu wejść do środka powołując się na karteczkę z napisem „Szanowni Państwo pisma adresowane do prezydenta Olsztyna należy składać w kancelarii ogólnej”. W końcu władza naszego miasta zgodziła się na wpuszczenie jednej osoby z petycją. Zebrane dyrektorki i opiekunki poczuły się mocno urażone jednak po chwili i tak okazało się, że prezydent nie miał czasu spotkać się z delegatką. Zdesperowane kobiety nie miały wyjścia. Wyszły przed ratusz i skandowały do Piotra Grzymowicza: „Panie prezydencie nie ukrywaj się przed nami rodzicami”.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

11 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


11 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

7-letni Bruno z Olsztyna walczy z rakiem. Nie ma wiele czasu

Bruno Pressler-Wigura z Olsztyna toczy swoją trzecią walkę z nowotworem. Stosowana do tej pory chemioterapia nie przyniosła efektów. Link do zbiórki: www.siepomaga.pl/bruno Bruno to 7-latek z...

Noc Naukowców z EIT Food

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców! Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie...

Nie musisz dłużej obawiać się o tlen. W Olsztynie powstało Pogotowie Tlenowe

Szpitale nie są w stanie zapewnić każdemu dostępu do tlenu. Na szczęście Pogotowie Tlenowe, które funkcjonuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu...

Przeczytaj także:

11
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x