fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 6 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Desperacka próba dialogu kobiet z prezydentem. Grzymowicz chowa się za strażnikami uzbrojonymi w pałki

W przygotowywanym projekcie budżetu miasta na 2020 rok nie ma dofinansowania do żłobków niepublicznych. Kilkadziesiąt osób zebrało się dziś aby wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji władz miasta. 

Z powodu niewystarczającej liczby miejsc czterech publicznych żłobkach rodzice maluchów korzystają z oferty placówek niepublicznych, gdzie trzeba liczyć się z kosztami nawet 600-800 zł miesięcznie. Kwota mogłaby być jeszcze większa, ale miasto od 2012 roku dofinansowuje niepubliczne placówki (w tym roku 240 złotych). Kwota dotacji w tym roku wyniosła około 2 mln złotych. Problem polega na tym, że od 2020 roku miasto chce zrezygnować z tej formy wsparcia.

– Najpierw nieoficjalnie, potem półoficjalnie po telefonie do Urzędu Miasta i wydziału zdrowia, polityki społecznej i organizacji pozarządowych dowiedzieliśmy się, że w planie budżetu na następny rok nie przewidziano środków na dofinansowanie placówek niepublicznych – mówi Hanna Wasiak. Jeśli plany władz miasta potwierdzą się, to skazuje się nas albo na znaczące podwyższenie czesnego nawet do 1000 złotych plus wyżywienie. Niektórzy pewnie będą musieli zamknąć zarządzanie przez siebie żłobki. – W ogóle nikt nie chce z nami rozmawiać, nikt nie przekazał nam tak zaskakującej informacji pod koniec roku. Co teraz mamy zrobić? Od przyszłego tygodnia trzeba pisać nowe umowy, aneksy, poinformować setki rodziców. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Nie było żadnego dialogu ze stron władz miasta i radnych – dodaje jedna z protestujących.

Informacje o wstrzymaniu dofinansowania żłobków niepublicznych sprawiły, że wiele takich placówek oplakatowało się napisami „protest”. W żłobkach i klubikach pod apelem do władz miasta o dalsze finansowanie żłobków zbierane były w czwartek podpisy rodziców. Na tą chwile jest ich już ponad tysiąc.  Właściciele niepublicznych żłobków wspólnie zorganizowali dziś spotkanie z radnymi i wiceprezydent Olsztyna.

Po przeczytaniu oświadczenia kobiety spontanicznie postanowiły udać się do prezydenta Olsztyna. Ktoś musiał go poinformować, bo gdy protestujące przybyły pod gabinetem stało już trzech strażników miejskich uzbrojonych w pałki. Nie pozwolili nikomu wejść do środka powołując się na karteczkę z napisem „Szanowni Państwo pisma adresowane do prezydenta Olsztyna należy składać w kancelarii ogólnej”. W końcu władza naszego miasta zgodziła się na wpuszczenie jednej osoby z petycją. Zebrane dyrektorki i opiekunki poczuły się mocno urażone jednak po chwili i tak okazało się, że prezydent nie miał czasu spotkać się z delegatką. Zdesperowane kobiety nie miały wyjścia. Wyszły przed ratusz i skandowały do Piotra Grzymowicza: „Panie prezydencie nie ukrywaj się przed nami rodzicami”.

11 KOMENTARZE

 1. Cała Polska, niby polityka prorodzinna, a żeby dostać miejsce w żłobku( nie mówię o publicznym, bo ten jest abstrakcja dla większości), nie należy do łatwych. Dodatkowo szczepienia płatne, lekarz tak naprawdę też płatny. Podatki rosną, a w zamian co? 500 plus? Niech sobie wezmą te 500, a zapewnia miejsce w żłobku czy przedszkolu. Dramat nie kraj

  2
  1
 2. Brawo dla walczących Pań ! I brawo wielkie dla Kuriera za nagłośnienie sprawy. Żadna z olsztyńskich gazet, które są nomen omen propagandową tubą władzy, nie raczy rzetelnie przedstawiać sprawy.

  3
  2
 3. Złobki niepubliczne jak sama nazwa wskazuje są niepubliczne!
  Czyli trzeba za nie zapłacić ze swoich pieniędzy bo one się muszą z nich utrzymać.

  Po za tym macie na to 500+ a jak wam dalej mało to do roboty kurfy leniwe!

  2
  6
 4. Sprawa z tramwajami przegrana trzeba oddać 450 mln , za kolegę Agenta Tomka 49 mln trzeba oddać noninskad biedny Piotruś ma to wziąć ? Burze od nas , ale czemu od nas a nie od siebie , to jego nieudolne rządy sprowadziły miast na brzeg bankructwa , wiec niech płaci sam

 5. Wiceprezydent Olsztyna tak wiele czasu spędza na protestowaniu wraz z opozycją, mógł po południu umówić się z tymi Paniami/matkami. Brak szacunku dla wyborców, smutne, daje do myślenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...