9 C
Olsztyn
sobota, 18 maja, 2024
reklama

Grzymowicz rezygnuje? Kto powalczy o Senat?

OlsztynGrzymowicz rezygnuje? Kto powalczy o Senat?

Piotr Grzymowicz miał być potencjalnym kandydatem na senatora w okręgu olsztyńskim. Z informacji “Gazety Wyborczej” wynika, że nie będzie jednak ubiegał się o mandat. Kto go zastąpi?

reklama

Sytuacja polityczna w regionie uległa znaczącej zmianie. Koalicja Obywatelska, która początkowo liczyła na start prezydenta, teraz będzie musiała zmierzyć się z wyzwaniem i postawić na innego kandydata do walki o mandat senatora.

Trudny teren?

Okręg olsztyński w Senacie jest obecnie reprezentowany przez Lidię Staroń, która w poprzednich wyborach z łatwością pokonała swoich rywali, zdobywając ponad 59 procent głosów. Tak duże poparcie pokazuje, jak trudnym zadaniem będzie pokonanie jej przez kontrkandydatów w nadchodzących wyborach.

reklama

Senatora z niego nie będzie?

Za Piotrem Grzymowiczem, prezydentem Olsztyna, stała grupa samorządowców “Tak dla Polski!. Wydawało się, że to właśnie on będzie reprezentował opozycję w nadchodzących wyborach do Senatu. Ostatnie wydarzenia zmieniły te plany. “Gazeta Wyborcza” poinformowała, że Grzymowicz nie będzie kandydować na senatora.

Nowa kandydatka

Kogo wystawi największa partia opozycyjna? Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami ma być to Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialna między innymi za sprawy edukacji. Jej kandydatura ma być niedługo zatwierdzona w Warszawie, dzięki czemu będzie mogła podjąć próbę pokonania w wyborach Lidii Staroń.

Staroń nadal silna?

Pomimo pewnych kontrowersji, Lidia Staroń nadal jest postrzegana przez niektóre osoby jako silna kandydatka i obrończyni pokrzywdzonych. Ma to być zasługą jej obecności w popularnym programie Telewizji Polskiej. Wielu jednak zarzuca jej brak własnego zdania i zbytnie bratanie się z PiS, co senator miała pokazywać podczas głosowań w Senacie. Na niekorzyść Staroń wpłynęło także jej wystąpienie, kiedy to ubiegała się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wiele osób uznało jej wypowiedzi za kompromitujące.

reklama

Walka o Sejm: czy Grzymowicz ma szansę?

Prezydent Grzymowicz, pomimo rezygnacji z walki o Senat, mógłby teoretycznie kandydować do Sejmu. Lokalni działacze Platformy Obywatelskiej nie chcą jednak go na tej liście. Ich zdaniem Grzymowicz nie reprezentuje wartości Platformy, co nie przeszkodziło im jednak w umieszczeniu na liście Michała Wypija, dawnego działacza Porozumienia kandydującego w ostatnich wyborach parlamentarnych z listy Zjednoczonej Prawicy.

Kto doceni Grzymowicza?

Chociaż Grzymowicz nie jest obecnie na liście do Sejmu, ostateczne decyzje “na górze” w Platformie Obywatelskiej mogą to zmienić. W końcu to Grzymowicz nie bał się publicznie wspierać Campusu Polska Przyszłości Rafała Trzaskowskiego i ma duże poparcie wśród wielu mieszkańców Olsztyna. Przewiduje się, że obecny prezydent, jeśli zostałby posłem, bardzo aktywnie działałby na rzecz swojego regionu.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

12 KOMENTARZY

12 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Antypjoter
31 lipca 2023 12:30

Hmm kto mógłby przygarnąć Arbuza budowniczego?
Kiedyś pewniakiem byłaby jego maszyna PZPR tudzież ZSL. Teraz może to postępowi koalicjanci od Hołowni i władzia tygryska?

Sprzątanie ulic dla tego szkodnika to nadmiar łaski

Olsztynianin
31 lipca 2023 12:05

Grzymowicz nadaje się tylko do sprzątania ulic

Polecane
Ogłoszenia