fbpx
-3 C
Olsztyn
piątek, 1 grudnia, 2023
reklama
reklama

Michał Wypij — z listy PiS na listę PO?

OlsztynMichał Wypij — z listy PiS na listę PO?

Czy dla Michała Wypija, dawnego aktywisty Porozumienia, istnieje miejsce na liście PO? Według niektórych członków Platformy Obywatelskiej z Olsztyna jest to już postanowione, a ich niezadowolenie nie jest tajemnicą. W ostatnich wyborach polityk startował z listy Zjednoczonej Prawicy.

reklama

Nowy nabytek

Wiadomość o możliwości kandydowania Wypija z listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z okręgu olsztyńskiego, dawnego aktywisty prawicy i Porozumienia Jarosława Gowina krążyła między działaczami PO od jakiegoś czasu.

Politycy oficjalnie nie chcą na ten temat dyskutować. Rozmowy PO z Wypijem rozpoczęły się około półtora roku temu, kiedy doszło do rozpadu koalicji PiS z Porozumieniem. Jak informuje “Gazeta Wyborcza” pomysł zagospodarowania Wypija spotkał się z oporem w strukturach lokalnych, ale zdaje się, że ludzie już się z tym pogodzili.

reklama

Michał Wypij, od czasu współpracy z opozycją podczas blokowania tzw. wyborów kopertowych, ma ścisły kontakt z czołówką partyjną PO.

Marcin Kulasek: Minister sprawiedliwości, czyli zwykły obywatel [OPINIE]

Nie chcą, ale muszą

Działacze z Olsztyna nie mieli znaczącego wpływu na te rozmowy, ponieważ prowadzono je w Warszawie. Niektórzy lokalni przedstawiciele Platformy Obywatelskiej wyrażają sceptycyzm, twierdząc, że ich ugrupowanie może stracić wiarygodność w oczach wyborców, przyjmując Wypija na swoje listy. Istnieje obawa, że wpływy Porozumienia Jarosława Gowina, które przez długi czas wspierały PiS, mogą zniechęcić wyborców.

reklama

Michał Wypij w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” stwierdził, że na razie nie ma żadnej decyzji. Jest pewna propozycja, ale jest za wcześnie, aby o tym mówić. Wszystko ma być jasne na początku sierpnia.

Podobna sytuacja miała miejsce w wyborach samorządowych w 2018 roku, kiedy to Wypij został kandydatem PiS na prezydenta Olsztyna. Lokalni działacze byli wówczas sceptyczni wobec tej kandydatury, ale centrala partii zaakceptowała polityka Gowina.

Pies Łukasza Michnika rozczulił mieszkańców Olsztyna

Perspektywa Protasa i decyzje PO

Jacek Protas, lider PO na Warmii i Mazurach, nie wyklucza możliwości dołączenia Michała Wypija do listy partii. Wydaje się, że PO docenia energię Wypija, który pomimo startu z ostatniego miejsca na liście PiS, zdołał dostać się do Sejmu. Taki ruch ma na celu przeciwdziałanie brakowi silnych liderów w okręgu olsztyńskim i samym Olsztynie, którzy mogliby skutecznie rywalizować z PiS o poselskie mandaty.

Niezrozumiałym jednak wydaje się decyzja PO o nieuwzględnieniu na swoich listach parlamentarnych prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza. Mimo że w wyborach samorządowych zdobył on ponad 50% głosów, partia decyduje się na poparcie polityka, który nie zdołał przejść nawet do drugiej tury wyborów. Takie decyzje budzą kontrowersje zarówno wśród działaczy, jak i obserwatorów sceny politycznej.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

35 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
35 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Szczery
14 czerwca 2023 18:56

Ale wstrętna fałszywa morda. Ftuuuuu.

hahahaha
13 czerwca 2023 22:41

Niech do konfy idzie. Tam pełno popaprańców. Będzie pasował.

Polecane
Ogłoszenia

Województwo warmińsko-mazurskie będzie miało nowego marszałka

Były wojewoda podziękował prezydentowi Olsztyna za współpracę i wsparcie samorządów