5 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Michał Wypij prezydentem Olsztyna? Poseł wygadał się na antenie

OlsztynMichał Wypij prezydentem Olsztyna? Poseł wygadał się na antenie

Poseł Michał Wypij wyjaśnił powody swojego odejścia z Porozumienia w czasie audycji Radia ZET u Beaty Lubeckiej. Zapowiedział również stworzenie listy kandydatów, którzy w wyborach jesienią mają konkurować z partią PiS o władzę. Poseł nie wykluczył również swojego startu na prezydenta Olsztyna.

Michał Wypij gościem Beaty Lubeckiej

reklama

Michał Wypij w programie Beaty Lubeckiej wyjawił szczegóły swojego odejścia z Porozumienia. Jak powiedział „Różni nas spojrzenie na przyszłość i tyle. Na początku trudno było mi w to uwierzyć, później okazało się to wszystko prawdą. To jest biegunowo odległe, od tego, gdzie widziałem przyszłość środowiska Porozumienia. Nie mogłem tego dalej firmować”.

Gospodyni programu zapytała posła również o to, dlaczego uważa on wspólny start Porozumienia z AgroUnią za niepoważny. Michał Wypij odpowiedział „O daleko posuniętych ruchach budowania wspólnej partii dowiedzieliśmy się z mediów. Była oczywiście rozmowa, że powinniśmy być otwarci na wszystkie środowiska polityczne. Sam mówiłem, że najbliższy jest projekt jednej listy, takiej listy śmierci”. I dodał „Projekt listy śmierci, czyli prawdziwych twardzieli, którzy zechcą zderzyć się z tą machiną, która nie będzie miała żadnych skrupułów, żeby tę władzę utrzymać, bo to są ludzie chorzy na władzę. Mam na myśli obóz rządowy”.

reklama

W czasie rozmowy padło również pytanie o to, kto by się miał znaleźć na liście. Michał Wypij odpowiedział, że „Najmocniejsze nazwiska. W kontekście różnych ugrupowań, żeby zaproponować konkretną wizję, konkretny program i skupić się na tym, żeby te wybory po prostu wygrać”.

Poseł Arent: będziemy dbali o wolność Polaków, by jedli, co chcą

„Nie uwierzyłbym w alians Jarosława Gowina z Michałem Kołodziejczakiem”

Michał Wypij dodał również, że „Nie chciałem rozbijać partii, bo bardzo szanuję tych ludzie, ale wiedziałem, że już nie ma dla mnie miejsca w takim środowisku”. Odpowiedział również, czy gdyby Jarosław Gowin nadal stał na czele formacji, to czy by doszło do takiego połączenia. Poseł odparł, że „Trudno spekulować, ale nigdy wcześniej Jarosław Gowin nie prowadził rozmów z Michałem Kołodziejczakiem. Styl tych polityków jest skrajnie różny. Przyznam szczerze, nie uwierzyłbym w alians Jarosława Gowina z Michałem Kołodziejczakiem”.

Michał Wypij wskazuje błędy partii

reklama

Michał Wypij wskazał, że „Po wyborach kopertowych trzeba było wyjść z rządu. To był nasz błąd. Mam do tej pory zebrane podpisy. Żałuję, że część koleżeństwa wypisała się z tego. Trzeba było wyjść wtedy z klubu parlamentarnego, albo stworzyć zasady zdrowej współpracy, albo odwrócić koalicję i większość w sejmie”.

Czy odejdą z partii kolejni posłowie?

Michał Wypij powiedział również, że nie zamierza rozbijać partii. Powiedział „Obiecałem premierowi Gowinowi, że nie będę rozbijał partii w żaden sposób, dlatego też nie było mnie na zarządzie. Nie chciałem współpracy z AgroUnią, po prostu nie czuje, nie widzę”. Dodał również, że „Nie czuję w tym połączeniu żadnego potencjału politycznego. Każdy ma swój charyzmat. Nie neguję, że są wyborcy, którzy tego potrzebują, ale ja nie jestem osobą, która będzie uprawiała politykę w ten sposób, jak AgroUnia. Z drugiej strony program. AgroUnia jest to jednak partia o charakterze socjaldemokratycznym. My mieliśmy zawsze wolnościowe podejście, jeśli chodzi o gospodarkę, a jeśli chodzi o wartości trzymaliśmy się konserwatywnego centrum. Tu w ogóle nie widzę płaszczyzny porozumienia”.

Konsulat honorowy Republiki Litwy otwarty w Olsztynie

Którą partię wybierze poseł?

Michał Wypij powiedział również, że interesuje go zwycięstwo, a nie jedynie przetrwanie. Jak przekazał, rozmawia z innymi przedstawicielami różnych ugrupowań. Jak pisaliśmy w TKO już w kwietniu ubiegłego roku pojawiły się głosy na temat rozmów w sprawie przejścia posła Wypija do innej partii. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniana była Polska 2025 Szymona Hołowni. O posła mieli się również starać Republikanie z Adamem Bielanem.

Jak powiedział Michał Wypij „Ja się jej nie boję. Uzyskałem mandat z ostatniego miejsca, jeśli się okażę, że nie ma takiej możliwości, to nic na siłę. Wyrosłem z samorządu, ruchów miejskich, także mam gdzie wrócić. Być może taki scenariusz także wchodzi w grę”.

Michał Wypij o kandydowaniu na prezydenta Olsztyna

Na pytanie, czy jest zainteresowany kandydowaniem na prezydenta Olsztyna poseł odpowiada, że „Różne warianty są brane pod uwagę, niczego nie wykluczam. Byłoby to z całą pewnością wielkim zaszczytem dla mnie”.

źródło: Radio Zet

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

13 KOMENTARZY

13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
OKO
8 lutego 2023 15:56

chłop idzie grzymowicza ścieżką, omijać z daleka.

nie karajcie miasta takim prezydentem
8 lutego 2023 15:23

O matko tylko nie to

Popularne
Ogłoszenia

Marcin Kulasek: Mieszkanie Plus, czyli wielka katastrofa [OPINIA]

Marcin Kulasek: Polityk czy lobbysta? [OPINIA]