fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 23 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Czy spółdzielnia SM Pojezierze poluje na „Twój Kurier Olsztyński”?

Wiadomości Czy spółdzielnia SM Pojezierze poluje na „Twój Kurier Olsztyński”?

W zeszłym miesiącu nasz kolejny numer gazety ujrzał światło dzienne. Kolportowaliśmy ją do urzędów, lokali handlowych i skrzynek pocztowych mieszkańców Olsztyna. Na terenie SM Pojezierze roznieśliśmy kilkanaście tysięcy egzemplarzy „Twojego Kuriera Olsztyńskiego”. Wiemy na pewno, że przynajmniej część z nich nie trafiła do olsztynian. Dlaczego? Według informacji, jakie do nas dotarły, osoby podające się za pracowników spółdzielni miały je po prostu zabrać.

Gazetę zostawialiśmy w skrzynkach w każdym bloku na terenie administrowanym przez SM Pojezierze. Jakie było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że po klatkach chodzą kobiety, które wyjmują gazetę ze skrzynek pocztowych i chowają ją do toreb. Zgłosił nam to kolporter.
– Moi pracownicy zauważyli, jak dwie panie wchodzą do klatek schodowych i wynoszą z nich gazety, które trzymały w reklamówce. Powiedziały, że są ze spółdzielni i prosiły moich pracowników o to, aby nie roznosili „Twojego Kuriera Olsztyńskiego” – wyjaśnił Rafał, dyrektor olsztyńskiego oddziału kolportera.

Dostał także mail, który napisała jedna z pracownic spółdzielni. – Uprzejmie proszę o wstrzymanie kolportażu bezpłatnej gazety „Twój Kurier Olsztyński” w całości zasobów naszej spółdzielni. Gazetka ta szkaluje i narusza w sposób rażący wizerunek władz spółdzielni, przedstawiając nieprawdę – napisano w mailu.

Okazało się, że gazety momentalnie zniknęły także z punktów handlowych na terenie spółdzielni. W jednej z piekarni poinformowano nas, że panie, które podawały się za pracowników SM Pojezierze, wyniosły cały nakład. Niektórym lokalom spółdzielnia miała nawet grozić wypowiedzeniem umowy. Doszło też do tego, że umowę wypowiedziała nam duża sieć sklepów i nie możemy rozkładać już tam gazet.
Co się takiego stało, że spółdzielcy postanowili wprowadzić cenzurę bez zgody i wiedzy mieszkańców?
Władze spółdzielni niestety milczą. Prawdopodobnie chodzi o artykuł, który ukazał się na naszych łamach nt. prezesa Wiesława Barańskiego, który nie chce zdradzić mieszkańcom spółdzielni, ile zarabia. Wolał zapłacić karę grzywny zasądzoną przez sąd, niż pokazać oświadczenie.

Z pewnością nie w smak prezesowi jest także to, że zaangażowaliśmy się w pomoc panu Arturowi Smolskiemu, zasłużonemu emerytowanemu strażakowi, który miał w przeszłości amputowane nogi. Od siedmiu lat nie może on opuścić własnego bloku, ponieważ w klatce nie ma podjazdu, na wykonanie którego nie chcą wyrazić zgody władze spółdzielni.
Co o tych działaniach spółdzielców sądzą osoby zaznajomione z prawem?
– W mojej ocenie spółdzielnia nie może jednoosobowo (czy nawet w gronie zarządu) podjąć decyzji o wstrzymaniu kolportażu gazety, ponieważ jest to ograniczenie dostępu do prasy członkom spółdzielni. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby na zebraniu członków spółdzielni mieszkańcy wyrazili się jednoznacznie, że nie chcą, aby takie pismo było kolportowane na terenie spółdzielni – powiedziała w rozmowie z portalem Olsztyn.com.pl Iga Parada, adwokat z Łodzi.
Zdaniem pani mecenas wręcz przestępstwem można nazwać fakt zabierania gazet z prywatnych skrzynek pocztowych.
– Jest to przywłaszczenie cudzego mienia. Skrzynki stanowią prywatną własność właścicieli mieszkań. Osoby, które to robiły, mogą spotkać się z konsekwencjami prawnymi. Uważam, że takie zdarzenie powinno być zgłoszone na policję jako podejrzenie popełnienia przestępstwa. Można to potraktować jako art. 279 kk, kradzież – wyjaśniła mecenas Iga Parada.

Wiemy także, że Olsztyn.com.pl kontaktowało się w tej sprawie z władzami spółdzielni. Zamiast Wiesława Barańskiego odpisał Roman Chodor, wiceprezes ds. eksploatacji, który stwierdził, że zarządowi spółdzielni nie są znane działania opisane w artykule. Na naszego maila z pytaniami do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Ograniczenie roli mediów jest z pewnością sytuacją rzadko spotykaną. Tym bardziej motywuje nas to do wytężonej pracy i częstszych kontroli tego, co dzieje się w SM Pojezierze. Będziemy nagłaśniać wszystkie bulwersujące tematy i próby naginania prawa. Czekamy też, kiedy prezes Wiesław Barański odtajni informację, ile zarabia miesięcznie. Spółdzielcy mają do tego prawo.

Pytanie, czy i tym razem po klatkach będą chodzić „sprzątacze” cenzora?

Podziękowania dla całej redakcji portalu olsztyn.com.pl, który bardzo rzetelnie relacjonuje olsztyńskie problemy. 

Więcej:

Bizancjum w olsztyńskiej spółdzielni. Czynsze rosną, a zarząd bierze miliony rocznie

Dramat starszej kobiety i jej niepełnosprawnego wnuka. Prezes SM Pojezierze znowu nie chce pomóc

Prezes SM „Pojezierze” nie pomoże bohaterowi z Olsztyna?

Przeczytaj także:

11 KOMENTARZE

 1. „Gazetę zostawialiśmy w skrzynkach w każdym bloku na terenie administrowanym przez SM Pojezierze. Jakie było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że po klatkach chodzą kobiety, które wyjmują gazetę ze skrzynek pocztowych i chowają ją do toreb.”
  1. KTO i czy z czyjego upoważnienia wpuszczał Was na teren budynków Spółdzielni?
  2. Mieliście zgodę KAŻDEGO właściciela skrzynki na wrzucanie do niej swojej gazety, ulotek…?! Na pewno nie, więc to jest CHAMSTWO!
  3. Jakim prawem te baby włamywały się do CUDZYCH skrzynek!
  To właśnie jest tzw. demokracja wg CHAMÓW i BANDYTÓW!
  Taki sposób informowania (pkt 1 i 2) członków Spółdzielni o machlojach Zarządu usprawiedliwiam jedynie ochroną praw właścicieli i mieszkańców przed okradaniem przez ich pracowników!
  Odnośnie pkt 3 – powiadomić prokuraturę, jeśli nie wiecie co robić!

 2. Ludzie z szuflandii czyli z blokowiska albo klatowiska powinni już się obudzić i pogonić tych darmozjadów i przyjąć jakiś inny model spółdzielczości np oparty o technologię BLOCKCHAIN

  2
  1
 3. Jezeli mozna to portaktowac jako kradziez to zglosila to jako przestepsto potencjalne na policji ? Jak nie sama mozliwie ze powinna zostac ukarana za nie zgloszenie wg prawa.

 4. O ile wziecie calego naklady ze sklepu to zwykle wyroczenie, kradziez malej awartosci, to wyciagniecie komus ze skrzynki to naruszenie tajemnicy korespondencji, bardzo powazna sprawa. Nagrywqc i do sadu. Za to sie idzie siedziec…

 5. to prawda, te stare … ze spółdzielni, wykradały ze skrzynek gazetę TKO z informacją o obrzydliwie wysokich zarobkach niejakiego Barana, a czynsz kooorwa rośnie!!!

 6. Apropo podjazdu to jeśli taki jest zbudowany a mieszkaniec lokalu opuścił już ziemie wiele lat temu to czy nie powinien być rozebrany albo przeniesiony zamiast być użytkowany jako prywatny ogródek i taras nie spełniając pierwotnego przeznaczenia?

 7. Może teraz pora ujawnić trochę brodów OSM, fontanna nikomu nie potrzebna za ponad 100tys. Firma wymieniając barierki oprócz miejsca zlecenia wymienia je także u prezesa OSM. Kolesiostwo wśród starych mieszkańców a pracowników OSM, gdzie na wniosek jednej osoby zmienia się miejsca parkingowe które i tak nie spełniają przepisów, po telefonie do OSM stwierdzają że przepisy przepisami a oni i tak zrobią po swojemu. Jeszcze pewnie sporo dzieje się w OSM o czym wiedzo inni czytelnicy.

  17
  2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: