-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rektor UWM o planach na rok 2023

OlsztynRektor UWM o planach na rok 2023

Nowy rok Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczyna w dobrej kondycji finansowej i naukowej. Optymizm spowodowany jest m.in. pozytywnymi wynikami ewaluacji. Ale w najbliższych miesiącach uczelnia zakończy też realizację dwóch dużych inwestycji.

reklama

W lutym w całym kraju rozpoczną się obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. 2023 rok został ogłoszony w Polsce właśnie rokiem wybitnego astronoma, który przez 40 lat swoje życia związany był także z Warmią. Pełnił funkcję kanonika kapituły warmińskiej. Także tu pracował nad teorią heliocentryczną i spisywał swoje dzieło – „De revolutionibus orbium coelestium”. Dlatego sporo wydarzeń zaplanowano również na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

„To postać dla Olsztyna i dla Uniwersytetu niezwykła. Wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Jagielońskim oraz Instytutem PAN organizujemy Kongres Kopernikański. Wszystko rozpocznie się od urodzin Mikołaja Kopernika 19 lutego na UMK. Kolejna odsłona tego kongresu odbędzie się w maju w Krakowie. A pod koniec czerwca mamy wydarzenie u nas. Całość zamknie Toruń” – mówi Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. „Jestem też członkiem komitetu honorowego obchodów urodzin Mikołaja Kopernika na Warmii. I tutaj również organizowane będą różne wydarzenia. Pierwsze – już w styczniu w Muzeum Warmii i Mazur, gdzie będziemy mieli możliwość poznać różnego rodzaju artefakty związane z Mikołajem Kopernikiem. Niektóre z tych rzeczy będą pokazywane po raz pierwszy, albo po długiej przerwie.”

Weterynaria na UWM z dodatkową subwencją od ministra Czarnka
reklama

W czerwcu w Kortowie odbędzie się natomiast Zjazd Lekarzy Polonijnych. Organizują go wspólnie Naczelna i Regionalna Izba Lekarska przy wsparciu Uniwersytetu. Wyjątkowe będą także obchody Święta UWM. „Zaplanowaliśmy je na 31 maja. Wtedy odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UWM. Tytułem doctora honoris causa uhonorujemy panią prof. Marię Siemionow – wybitną naukowczynię, która jako pierwsza w świecie wykonała przeszczep twarzy. Liczymy też na to, że nawiążemy z nią ściślejszy kontakt naukowy i badawczy.”

Na UWM odbędzie się w tym roku także międzynarodowa konferencja sieci LOFAR. Ale świętowanie Roku Kopernika Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczął już w ostatnich dniach grudnia. Na jednej ze ścian domu studenckiego numer 2 w miasteczku akademickim pojawił się wyjątkowy mural przedstawiający wyobrażenie młodego astronoma… studiującego w Kortowie. „Jest piękny! To pierwszy akcent uniwersytetu w roku jubileuszowym”.

Informacja prasowa awans UWM w światowym rankingu
reklama

Rektor podkreśla, że choć od kilku miesięcy w Polsce szaleje inflacja, rosną ceny zakupu energii oraz ogrzewania, uczelnia jest dobrze przygotowana także i na te wyzwania. „Jesteśmy bardzo ostrożni w ocenie sytuacji, bo nie wiemy, co się może jeszcze wydarzyć. Chciałbym wszystkim życzyć pokoju, ale wiemy jaka jest sytuacja. To nie pomaga w walce z kryzysem gospodarczym. A wręcz przeciwnie – powinniśmy mieć plan B a nawet C, na wypadek, gdyby sytuacja się pogarszała. Ale na ten moment chciałbym wszystkich uspokoić. Sytuacja finansowa Uniwersytetu jest stabilna. I nawet przy wzrostach cen – mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: jesteśmy bezpieczni!” – zapewnia prof. Jerzy Przyborowski. I dodaje: „Musimy się rozwijać, bo świat idzie do przodu. Będzie sporo inwestycji. Mamy ambitne plany i trzeba być optymistą!”.

źródło: UWM

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
3 stycznia 2023 20:06

„wybitną naukowczynię”? Cóż to takiego?

Popularne

Weterynaria na UWM z dodatkową subwencją od ministra Czarnka