-2 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mural w Kortowie z okazji 550 rocznicy urodzin Kopernika

OlsztynMural w Kortowie z okazji 550 rocznicy urodzin Kopernika

W 2023 roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zmienił wygląd jednego z akademików w Kortowie. Na ścianie domu studenckiego nr 2 pojawił się mural poświęcony największemu polskiemu astronomowi.

reklama

UWM czuje się spadkobiercą idei przyświecających Mikołajowi Kopernikowi. Wyrazem tego jest np. odwołanie do wielkiego astronoma w tekście ślubowania składanego przez studentów dołączających do wspólnoty akademickiej. Kopernik, przez lata związany z Olsztynem i regionem, ma być dla nich wzorem wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Od teraz będzie im o tym przypominał także mural, który pojawił się w centrum Kortowa, a który przedstawia wyobrażenie najpopularniejszego polskiego astronoma jako studenta UWM.

Mural w Kortowie z okazji 550 rocznicy urodzin Kopernika historia Olsztyn, Wiadomości

Mural nawiązujący do postaci Mikołaja Kopernika powstał dość szybko. Inspiracja przyszła z otoczenia.

Kolejni znani Warmiacy popierają inwestycję hotelową w Rybakach. Ujawniamy list do radnych gminy Stawiguda
reklama

– Hasło „Gdyby Kopernik studiował dziś w Kortowie…” ma pobudzać wyobraźnię potencjalnego odbiorcy – mówi Małgorzata Śpiewak, autorka projektu. – Czy Kopernik słuchałby Radia UWM FM? Czy czytałby nasze „Wiadomości Uniwersyteckie”? Co więcej, czy byłby czynnym uczestnikiem organizowanej przez samorząd studencki Kortowiady? Jak by wyglądał, gdybyśmy mieli szansę spotkać go w miasteczku uniwersyteckim lub minąć się z nim w sali wykładowej? To tylko kilka z pytań, które mogą nam przychodzić na myśl, ale na pewno każdy z nas znajdzie ich znacznie więcej.

Z efektu zadowolony jest pomysłodawca uczynienia ze ściany DS 2 miejsca dla artystycznego hołdu Kopernikowi, czyli kanclerz UWM, Bogusław Stec.

Mural w Kortowie z okazji 550 rocznicy urodzin Kopernika historia Olsztyn, Wiadomości
reklama

– To mała rzecz, ale cieszy – przyznał w rozmowie z Radiem UWM FM. – Cieszy nie tylko dlatego, że jest pierwszy i piękny, ale także dlatego, że zaprojektowała go absolwentka Wydziału Sztuki UWM i nasza pracownica.

Absolwentka UWM ma rekord Polski w największej liczbie ukończonych kierunków studiów

Jak zapowiada Bogusław Stec, podobnych murali ma się w Kortowie pojawić więcej. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się stworzyć przynajmniej dwa nowe – zaznaczył kanclerz.

Mural w Kortowie z okazji 550 rocznicy urodzin Kopernika historia Olsztyn, Wiadomości

źródło: UWM

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Węgorzewo świętuje urodziny pastora i botanika Jerzego A. Helwinga