Ponad 30 lat temu ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie skradziono zabytkową ikonę z przedstawieniem Michała Archanioła. Dzięki współpracy polsko-niemieckiej dzieło sztuki powróciło na swoje miejsce – poinformowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS).
Ikona datowana na XVII/XVIII wiek, oprawiona w zdobioną kamieniami szlachetnymi i srebrem ramę, została zwrócona podczas uroczystego przekazania na terenie Muzeum Ikon w Recklinghausen w Nadrenii Północnej-Westfalii.
Okoliczności zwrotu są szczególne, ponieważ jest to pierwszy przypadek, kiedy skradzione dzieło sztuki wraca na podstawie przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, przy wykorzystaniu systemu informacji o rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, znanego jako system IMI.
Kradzież z Muzeum Warmii i Mazur została zarejestrowana w krajowym wykazie zabytków skradzionych i wywiezionych nielegalnie za granicę. W 2019 roku zbiory kolekcjonera dr. Reinera Zerlina, który podarował miastu Recklinghausen około 250 obiektów sztuki wschodnio-chrześcijańskiej m.in. greckie i rosyjskie ikony drewniane, zostały zaprezentowane na wystawie w Kunsthalle w Recklinghausen. W trakcie oglądania wystawy pracownik Wydziału ds. Restytucji MKDNiS rozpoznał skradzioną ikonę.
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zwróciło się do Ministerstwa Kultury i Nauki Nadrenii Północnej-Westfalii, które potwierdziło tożsamość ikony. Muzeum Ikon w Recklinghausen wyraziło gotowość do zwrotu dzieła sztuki, a Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zweryfikowało tożsamość dzieła sztuki na podstawie posiadanych dokumentów oraz materiałów fotograficznych.
Źródło: PAP
Niemiaszki okradanie innych narodów maja we krwi.