-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pierwsze posiedzenie Senatu UWM w kadencji 2020-2024

WiadomościPierwsze posiedzenie Senatu UWM w kadencji 2020-2024

„Chciałbym zapewnić, że krok po kroku realizować będziemy główny cel, jaki sobie postawiliśmy – znaleźć się w gronie uczelni badawczych” – mówił rektor prof. J. Przyborowski na pierwszym posiedzeniu Senatu UWM kadencji 2020-2024. W ostatnim rankingu „Perspektyw” UWM zajął 7. miejsce wśród uniwersytetów. To skok o 2 miejsca w górę.

reklama

Podziękowania dla członków Senatu minionej kadencji, gratulacje dla członków Senatu kadencji 2020-2024, przedstawienie form kształcenia na Uniwersytecie w ciągu najbliższych miesięcy – to główne wątki wrześniowego posiedzenia Senatu UWM. Po raz pierwszy obradom przewodniczył nowy rektor dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM.

Pierwsze posiedzenie Senatu UWM w kadencji 2020-2024
Autor zdjęcia: UWM

Część roboczą posiedzenia poprzedził uroczysty moment – wręczenie podziękowań członkom Senatu minionej kadencji. Wyrazy wdzięczności za lata owocnej pracy skierował do nich prof. Ryszard Górecki, ustępujący rektor.

reklama

– Serdecznie dziękuję za pracę dla dobra uczelni przez minione 4 lata. Wszyscy pracowaliśmy z pełnym zaangażowaniem. Dobra pozycja naszego Uniwersytetu w tegorocznym rankingu świadczy o naszej pracy – podkreślał prof. R. Górecki.

Członkowie Senatu kadencji 2020-2024 listy gratulacyjne i akty nominacji odebrali z rąk rektora prof. J. Przyborowskiego. Zgodnie ze Statutem UWM, pełny skład Senatu w bieżącej kadencji liczy 50 osób.

Nowy rok akademicki studenci UWM rozpoczną w nowym budynku
reklama

– Życzę wysokiemu Senatowi, aby praca tu była dla nas zaszczytem; nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Abyśmy wspólnie pracując dla dobra naszego Uniwersytetu, podnosili jego notowania i umacniali jego dorobek i znaczenie w regionie, w kraju i na świecie. Bądźmy dumni, że zasiadamy tu w Senacie. Chciałbym zapewnić, że krok po kroku realizować będziemy główny cel, jaki sobie postawiliśmy – znaleźć się w gronie uniwersytetów spełniających kryteria „uczelnia badawcza” – mówił rektor prof. J. Przyborowski, rozpoczynając obrady.

Najpilniejszą rzeczą dla władz naszej uczelni jest obecnie wdrożenie takiego modelu kształcenia, który spełni wymogi bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia COVID-19, a jednocześnie zachowa wysoki standard nauczania. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zdecydował się na model hybrydowy, łączący tryby stacjonarny z e-learningiem. Liczba godzin realizowanych poszczególnymi metodami będzie różna na poszczególnych wydziałach. Wydziały Lekarski, Medycyny Weterynaryjnej oraz Wydział Sztuki, ze względu na specyfikę kształcenia, poprowadzą zajęcia głownie w trybie stacjonarnym, w obiektach uniwersyteckich.

Na początku października w Kortowie pojawią się głównie studenci I roku.

– Umożliwimy im w ten sposób załatwienie koniecznych spraw w dziekanatach, odbycie spotkań informacyjnych na wydziałach, ale przede wszystkim damy im możliwość poznania kampusu i atmosfery studiów – wyjaśniał dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM, prodziekan ds. kształcenia.

Znamy zwycięzcę plebiscytu Belfer UWM 2022

Jak informował dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM, prorektor ds. studenckich, akademiki są gotowe na przyjęcie studentów.

– Miejsc w domach studenckich powinno wystarczyć. Spełniając postulaty samorządu studenckiego, umożliwiamy także zakwaterowanie studentom na czas zajęć w trybie zdalnym – zaznaczył prof. S. Przybyliński.

W programie obrad Senatu znalazła się też uchwała popierająca wniosek o nadanie dr hab. n. med. Annie Doboszyńskiej tytułu profesora oraz pozytywne zaopiniowanie rozpoczęcia przebudowy Domu Studenckiego nr 10. Rozpoczęcie prac modernizacyjnych będzie możliwe po uzyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Ministerstwo informowało nas o możliwości ubiegania się o specjalne środki na dostosowanie akademików do podwyższonych, w związku z COVID-19, standardów bezpieczeństwa i zdecydowaliśmy się aplikować o kwotę ponad 11 mln zł – informował kanclerz mgr Andrzej Góźdź.

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, uzyskane środki pozwolą wyposażyć DS 10 w pokoje 1-osobowe z aneksem kuchennym i węzłem sanitarnym.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Studenci UWM będą malować obraz "Nasze Niebo Kopernika"
Znamy zwycięzcę plebiscytu Belfer UWM 2022