4 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Popiersie Mikołaja Kopernika powróciło na swoje miejsce

WiadomościPopiersie Mikołaja Kopernika powróciło na swoje miejsce

W czerwcu popiersie Kopernika zostało strącone przez nieznanych sprawców. Na szczęście pomnik nie ucierpiał, ale zanim wrócił na swoje miejsce dokonano bieżących napraw.

reklama

W czasie renowacji popiersie Kopernika zostało wyczyszczone, usunięto skorodowane uchwyty i zamocowania do cokołu oraz zamontowano nowe montowania.

– Zgodnie z prawem zgodę na powrót popiersia Mikołaja Kopernika na swoje miejsce musiał wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków. Formalności te zostały spełnione – podał olsztyński ratusz.

reklama

Popiersie Mikołaja Kopernika z Parku Podzamcze w pobliżu restauracji Cassablanca zostało wykonane jeszcze przed II wojną światową, gdy Olsztyn – zwany wówczas Allenstein – był miastem w Prusach Wschodnich. Inicjatorami ustawienia tego pomnika byli miejscy radni. Wykonano je w Berlinie w pracowni rzeźbiarza Johannesa Götza.

Pierwotnie spiżowe popiersie astronoma było umieszczone na postumencie pod architektonicznym baldachimem, wspartym na filarach i znajdowało się przed groblą zamkową. Stało tam do 1946 roku. Obecnie pomnik stoi w Parku Podzamcze, a na zmienionym cokole wykuty został napis w języku polskim: „Obrońcy grodu olsztyńskiego przed najeźdźcą krzyżackim. Wielkiemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi wdzięczni rodacy”.

reklama

Kilkadziesiąt metrów dalej, z drugiej strony olsztyńskiego zamku znajduje się inny pomnik Kopernika, którego przechodnie często łapią za nos wierząc, że taki gest przynosi szczęście.

Źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia