-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

W Olsztynie są już dostępne „amerykańskie” pochówki

OlsztynW Olsztynie są już dostępne „amerykańskie” pochówki

W Olsztynie można już skorzystać z pochówków w stylu „amerykańskim”. Cmentarz w Dywitach czeka na pierwszych chętnych.

reklama

O tym, że na nekropolii w Dywitach powstaną tzw. amerykańskie kwatery, pisaliśmy całkiem niedawno. Teraz jest już taka możliwość.

– Mamy już wytyczone pierwsze rzędy kwatery i jeśli ktoś będzie chciał, może taki pochówek zamówić – powiedział „Gazecie Wyborczej” Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych, który administruje cmentarzem w Dywitach.

reklama

Niedługo na terenie nekropolii pojawi się tablica informacyjna przedstawiająca wizualizację planowanej kwatery. Gdy pojawi się pierwszy chętny, będzie można ocenić formę realnego nagrobka.

Kwatera amerykańska dotyczy wyłącznie pochówków urnowych i nie ma możliwości rezerwacji miejsc. Nazwa pochodzi od kwater na cmentarzach wojennych w USA. Wymiary nagrobków to 1 na 1 metr dla grobów rodzinnych i 0,6 na 0,6 metra dla grobów jednoosobowych. Wszystkie będą jednakowe pod względem formy, ale będą różniły się kolorami nagrobków. Każda kwatera będzie podzielona na dwie części, z większymi i mniejszymi grobami.

Powstanie też krematorium

Najprawdopodobniej w przyszłym roku powstanie też obiekt usługowy związany z przygotowaniem zwłok do pochówku oraz krematorium. Zajmie się tym prywatna firma, która właśnie przygotowuje projekt.

reklama

Trwają również prace związane z uruchomieniem zbiorowego grobowca urnowego, który także ma zostać oddany do użytku w 2023 roku.

W Olsztynie rocznie przeprowadza się około 1,7 tysiąca pogrzebów, z czego około 40 procent stanowią pochówki urnowe.

W Olsztynie są już dostępne „amerykańskie” pochówki cmentarz Olsztyn, Wiadomości

źródło: Gazeta Wyborcza, fot. Zakład Cmentarzy Komunalnych

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Babcia Gosia
28 listopada 2022 22:15

Przy okazji…. w Olsztynie baardzo brakuje grzebadła – cmentarza dla naszych małych braci, psów. Czemu wszędzie są a u nas nie ma..?

Polecane
Ogłoszenia