-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ukraińcy największą grupą wśród cudzoziemców zatrudnionych nielegalnie

WiadomościUkraińcy największą grupą wśród cudzoziemców zatrudnionych nielegalnie

Trzech na czterech nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców na Warmii i Mazurach to Ukraińcy. Od początku roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili ponad 1,1 tys. cudzoziemców, którym przedsiębiorcy powierzyli pracę niezgodnie z prawem.

reklama

Jak podała w poniedziałek rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz, obywatele Ukrainy stanowili największą grupę nielegalnie pracujących, bo aż 76 proc., następnie Gruzji 10 proc. i Białorusi 6 proc.

Najwięcej cudzoziemców, bo 25 proc. pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim.

reklama

Branża budowlana zatrudniała nielegalnie 29 proc. obcokrajowców, firmy pośredniczące w zatrudnianiu 18 proc., gastronomia 16 proc. i produkcja 14 proc.

Pracodawcy powierzali wykonywanie obowiązków bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej. Sądy wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 94 tys. zł.

W Olsztynie skazani odpracują wyroki
reklama

Największe uchybienia stwierdzono w agencji pośrednictwa pracy z siedzibą w Olsztynie. W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze z Wydziału do Spraw Cudzoziemców w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej zakończyli czynności kontrolne w tej firmie.

Kontrolą objęto prawie 270 obcokrajowców. Strażnicy Graniczni wykazali, że pracodawca skierował 143 obywateli Ukrainy, 30 Białorusi, 6 Indonezji i 1 obywatela Uzbekistanu do nielegalnej pracy na terenie całego kraju. Cudzoziemcy pracowali w firmach produkcyjnych bez wymaganych umów czy zezwoleń oraz na innych warunkach. Właściciel złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny w wysokości 15 tys. zł – podała mjr Aleksandrowicz.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
hju
9 listopada 2022 08:25

Knurokonfiarze, do boju.

Popularne

W Olsztynie skazani odpracują wyroki