-2 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Biegły o tragicznym wypadku na Bałtyckiej: przy prawidłowej prędkości nie byłoby zderzenia

OlsztynBiegły o tragicznym wypadku na Bałtyckiej: przy prawidłowej prędkości nie byłoby zderzenia

„Gdyby sprawca wypadku jechał z administracyjną prędkością, do zderzenia pojazdów, by nie doszło” – stwierdził w piątek w sądzie biegły, który badał okoliczności tragicznego wypadku w Olsztynie przy ul. Bałtyckiej. Wówczas auto, które jechało z prędkością 190 km na godz. uderzyło w inne auto – zginęło w nim rodzeństwo.

reklama

W piątek sąd rejonowy w Olsztynie kontynuował proces mężczyzny oskarżonego o spowodowanie wypadku, w którym zginęło rodzeństwo: 23-letnia kobieta i 25-letni mężczyzna. W ich samochód uderzyło audi a8 jadące 190 km na godz. Sąd przesłuchał biegłego, który badał okoliczności wypadku.

Biegły jednoznacznie ocenił, że 23-letnia kobieta, która wykonywała manewr zawracania nie miała możliwości oceny, z jaką prędkością porusza się audi a8, które było od niej 200 metrów dalej.

reklama

„Zawracająca przepuściła 6 pojazdów, czekała, aż zrobi się luka, by mogła bezpiecznie wykonać manewr. Wykonywała go w sposób prawidłowy, standardowy” – ocenił biegły i dodał, że gdyby audi a8 jechało z prawidłową, administracyjną prędkością, to do zderzenia obu pojazdów w ogóle by nie doszło. „Nie byłoby nawet konieczności hamowania ze strony audi a8” – stwierdził biegły.

Zablokowana DK 16. Zderzenie dwóch aut na przejeździe kolejowym

Przedstawił też sądowi także wyliczenia, z których wynikało, że samochód jadący z prędkością 190 km na godz. do zatrzymania pojazdu potrzebował 250 metrów. „Droga hamowania była dłuższa, niż odległość, jaka dzieliła oba auta” – stwierdził biegły.

reklama

Obrońcy kierującego audi a8 Zbigniewa G. nie zadawali biegłemu pytań – zapowiedzieli, że zrobią to na innej rozprawie. Zanim jednak doszło do przesłuchania biegłego, próbowali zmienić sędzię prowadzącą proces. W ich ocenie sędzia Joanna Urlińska wykazuje stronniczość i brak obiektywizmu m.in. z tego powodu, że oddala wnioski dowodowe obrony.

Wniosek o wyłączenie tej sędzi rozpoznał inny sędzia i nie podzielił zdania obrony. W związku z tym sędzia Urlińska kontynuuje prowadzenie sprawy.

Sędzia wyznaczyła kolejny termin procesu na 1 grudnia.

Zbigniew G. nie pojawił się w piątek w sądzie, nie było go też na pierwszym terminie rozprawy. Wówczas jego obrona wyraziła zgodę na prowadzenie procesu pod nieobecność oskarżonego. Z odczytanych na pierwszej rozprawie zeznań G. ze śledztwa nie wynika, czy przyznaje się do winy, czy nie – w odczytanych wyjaśnieniach odmawiał odpowiedzi na to pytanie. Raz stwierdził, że jest mu przykro, że doszło do wypadku, innym razem stwierdził, że nie pamięta przebiegu zdarzeń.

TIR wbił się w budynek mieszkalny

11 listopada 2021 roku na ul. Bałtyckiej w Olsztynie doszło do tragicznego zdarzenia: jadące z prędkością 190 km na godz. audi a8 kierowane przez Zbigniew G. uderzyło w samochód, który zawracał. Autem tym kierowała 23-letnia kobieta, na fotelu pasażera siedział jej 25-letni brat. Rodzeństwo zginęło na miejscu, kierowca audi a8 wyszedł z samochodu i zniknął w pobliskim lesie – nie podszedł nawet do rozbitego samochodu z ofiarami w środku. Policji udało się go zatrzymać dwa dni później, gdy wychodził ze szpitala. Sąd aresztował Zbigniewa G., ale gdy po trzech miesiącach przedłużono mu areszt jego adwokaci skutecznie zaskarżyli tę decyzję – G. wyszedł na wolność po wpłaceniu 50 tys. zł kaucji. Cały czas przebywa na wolności.

W procesie uczestniczy brat zabitego rodzeństwa – jest oskarżycielem posiłkowym.

Nasza relacja z pierwszej rozprawy sprawcy wypadku na ul. Bałtyckiej. Zbigniew G. po wypadku zamówił taksówkę i pojechał do szwagra.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

26 KOMENTARZY

26 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
vV
16 października 2022 15:30

Wczoraj tj. 15 października, Ś.P Weronika obchodziłaby 24 urodziny… Przez pijaka nie dożyła tego dnia.

BabaJaga
17 października 2022 09:04

Sądzić jak za morderstwo.

Popularne

Na DK 16 zginął kierowca, który zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym