-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Tysiące dzieci z Ukrainy przyjęto do szkół i przedszkoli w regionie

OlsztynTysiące dzieci z Ukrainy przyjęto do szkół i przedszkoli w regionie

Prawie 4 tys. ukraińskich dzieci przyjęto do tej pory do szkół i przedszkoli na Warmii i Mazurach – podało w czwartek Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Dla uczniów nieznających języka polskiego utworzono 52 oddziały przygotowawcze.

reklama

Rzeczniczka olsztyńskiego kuratorium Małgorzata Hochleitner przekazała, że do przedszkoli w regionie zapisanych jest około 600 dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy, do szkół podstawowych uczęszcza przeszło 3 tys. takich uczniów, a ponad 300 do szkół ponadpodstawowych.

„Liczby te cały czas rosną, ale jest to przyrost stopniowy, bez gwałtownych skoków. Obecnie najwięcej ukraińskich uczniów w regionie, bo blisko 600, przyjęto do szkół w Olsztynie. Kolejne pod tym względem są powiaty olsztyński, ostródzki i iławski. W każdym z nich uczy się już ponad 300 dzieci z Ukrainy” – poinformowała.

Zatańczyli na studniówce walca do Lady Gagi. Nagranie robi coraz większą furorę w sieci
reklama

Według kuratorium do tej pory na Warmii i Mazurach utworzono 52 oddziały przygotowawcze dla uczniów nieznających języka polskiego, z czego pięć w liceach w Olsztynie, Ełku, Iławie i w Giżycku.

„Dyrektorzy szkół, w których powstały takie oddziały, bardzo je chwalą. Zwracają uwagę że jest to świetna przestrzeń do tego, żeby dzieci weszły do naszego systemu oświaty, jak najszybciej opanowały podstawy języka i zintegrowały się z polskimi rówieśnikami” – zaznaczyła.

reklama

Cztery oddziały przygotowawcze i osobna grupa przedszkolna dla ukraińskich dzieci funkcjonują od początku tygodnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stawigudzie. Łącznie to 120 dzieci, głównie z rodzin zakwaterowanych w ośrodkach wypoczynkowych w Rybakach i Łańsku.

Dyrektor tej placówki Anna Stokłos powiedziała, że adaptacja nowych uczniów przebiega powoli, ale bez większych problemów.

Rodzice postanowili zrealizować remont w szkole. Zorganizowali zbiórkę w internecie

„Dzieci chętnie wychodzą na przerwach na wspólne korytarze czy ćwiczą razem z polskimi rówieśnikami na WF-ie. Nie chcą się zamykać w swoim środowisku. Spotkały się z ich strony z otwartym przyjęciem. Mają już przyjaciół, korespondują ze sobą” – relacjonowała.

Jak zaznaczyła, największym wyzwaniem jest bariera językowa. Szkoła zatrudniła w każdym z oddziałów przygotowawczych – mówiące po polsku – nauczycielki z Ukrainy, które podczas zajęć wspomagają wychowawców jako tzw. pomoc nauczyciela.

W oddziale przygotowawczym uczniowie mają co najmniej sześć godzin nauki języka polskiego w tygodniu. Uczą się także innych przedmiotów zgodnie z programami obowiązującymi w szkole, ale z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Detroit
8 kwietnia 2022 14:21

Nie będzie co żreć ale za to przesiedleńców będziemy mieli wyedukowanych. Przypomnicie sobie moje słowa w przyszłą zimę.

Popularne

Romantyczny walc na studniówce w II LO w Olsztynie. Jedna para stała się ulubieńcem internautów