1 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w otwarciu Hospicjum w Olsztynie

OlsztynPierwsza dama Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w otwarciu Hospicjum w Olsztynie

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w środę w oficjalnym otwarciu Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. Mówiła, że będzie ono przystanią dla małych podopiecznych i ich rodzin.

reklama

Pierwsza dama przypomniała, że w kwietniu 2019 r. odwiedziła w Olsztynie archidiecezjalne Centrum Charytatywne im. Jana Pawła II. Poznała wówczas pracowników hospicjum domowego, jego podopiecznych i ich rodziny.

„To są bohaterowie. Dla mnie zawsze nimi będą. I ci mali podopieczni, i ich rodzice. Ale bohaterami są także pracownicy i wolontariusze hospicjum, bo to są niezwykli ludzie, którzy z pełnym zaangażowaniem, poświęceniem opiekują się tymi małymi podopiecznymi” – mówiła.

reklama

Przyznała, że oglądając wówczas wizualizacje budynku, w którym miało powstać przyszłe hospicjum stacjonarne, a także słysząc, na jakim etapie są prace budowlane, nie sądziła, że w tak relatywnie krótkim czasie uda się sfinalizować ten projekt.

Podkreśliła, że jest to wspólne dzieło bardzo wielu instytucji, organizacji i osób indywidualnych, tych, którzy wrzucali pieniądze do puszki lub brali udział w licytacjach i aukcjach.

reklama

Ale przede wszystkim to byli ludzie, którym na sercu leżał los ciężko chorych, nieuleczalnie chorych dzieci. I za to należą im się ogromne podziękowania” – stwierdziła.

Przypomniała, że słowo hospicjum pochodzi z łaciny i oznacza gościnę czy dom pielgrzyma, w którym strudzony podróżny mógł odpocząć po trudnej drodze. Podkreśliła, że nie ma wątpliwości, że olsztyńskie hospicjum będzie taką przystanią.

„Schronieniem dla małych podopiecznych, którzy znajdą tu profesjonalną medyczną opiekę i rehabilitację. Ale przede wszystkim troską zostaną otoczone ich rodziny. To jest ogromne ważne” – podkreśliła.

„Przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak delikatną i trudną materią jest opieka nad ciężko bądź nieuleczalnie chorym dzieckiem. Dlatego równie ważne, jak nie ważniejsze, jest wsparcie emocjonalne, duchowe i psychologiczne, które rodziny mogą tutaj uzyskać” – zaznaczyła.

Pierwsza dama mówiła również, że personel olsztyńskiego hospicjum, oprócz niezwykłego profesjonalizmu, daje podopiecznym i ich rodzinom ciepło, miłość, zrozumienie i niezwykłą wrażliwość. Podkreślała znaczenie tak prostych gestów, jak potrzymanie za rękę, dobre słowo, chwila rozmowy, a czasem po prostu wspólne milczenie.

„Dzięki temu podopieczni i ich rodziny wiedzą, że w tej niewyobrażalnie trudnej sytuacji nie są sami” – dodała.

Agata Kornhauser-Duda powiedziała też, że tuż przed oficjalnym otwarciem hospicjum miała okazję porozmawiania z podopiecznymi i z ich bliskimi.

„Muszę państwu powiedzieć, że to, co ogromnie mnie wzruszyło, to fakt, kiedy rodzice powiedzieli, że oni są ogromnie wdzięczni, że to miejsce powstało i że jest to miejsce pełne aniołów. I chciałabym, żeby tak zawsze było” – powiedziała.

Uruchomione przez Caritas olsztyńskie hospicjum stacjonarne dla dzieci jest pierwszą taką placówką w woj. warmińsko-mazurskim. Powstało w wyremontowanym zabytkowym budynku przy ul. Kromera, kupionym z 99-proc. bonifikatą od miasta. Dysponuje 11 miejscami dla dzieci, a także m.in. miejscami noclegowymi dla rodziców.

Pacjenci mają zapewnione profesjonalne wsparcie medyczne i rehabilitację, a rodziny uczą się zajmowania chorym dzieckiem i kontynuowania tej opieki w warunkach domowych. Przed utworzeniem stacjonarnej placówki przez 20 lat warmiński Caritas opiekował się chorymi wyłącznie w ich domach.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jan
3 czerwca 2021 06:07

Dama???

Jaja
3 czerwca 2021 10:20

No tak otwarcie to i klecha jest. Blazenada!!!

Popularne