fbpx
-0 C
Olsztyn
czwartek, 1 grudnia, 2022
reklama

Jaki będzie wyrok ws. Remedium – piramidy finansowej? Prokurator żąda 15 lat więzienia

WiadomościJaki będzie wyrok ws. Remedium - piramidy finansowej? Prokurator żąda 15 lat...

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na wtorek Sąd Okręgowy w Olsztynie zaplanował ogłoszenie wyroku w sprawie właściciela spółki Remedium Sylwestra S., oskarżonego o prowadzenie działalności parabankowej. Prokuratura wniosła o skazanie go na 15 lat więzienia i 4 mln zł grzywny oraz obowiązek naprawienia szkody, tj. oddanie ok. 30 mln zł kilkuset pokrzywdzonym. Obrona chce uniewinnienia.

Prokuratura wniosła o skazanie Sylwestra S. na 15 lat więzienia, 4 mln zł grzywny, zwrot kilkuset pokrzywdzonym ich pieniędzy (to ponad 30 mln zł) oraz nałożenia na oskarżonego 10-letniego zakazu pracy w instytucjach finansowych.

W ocenie obrony, Sylwester S. powinien być uniewinniony, ponieważ nie było jego zamiarem oszukanie klientów. Zdaniem adwokata pokrzywdzeni przez Remedium winni na drodze cywilno-prawnej domagać się zwrotu pieniędzy powierzonych spółce. Sylwester S. poprosił o „oddalenie wszystkich zarzutów”.

Sylwester S. od 2005 roku prowadził w Olsztynie firmę finansową Remedium (z czasem została ona nazwana „olsztyńskim Amber Gold”). Firma oferowała klientom lokaty, które w umowach były także nazywane „pożyczkami” udzielanymi na procent przez klientów firmie S. Szeroko reklamowała ona swoje produkty i usługi, m.in. jej szef Sylwester S. w lokalnej gazecie udzielał wywiadów jako „ekspert finansowy”, a w sąsiedztwie wywiadów ze sobą zamieszczał reklamy zachwalanych w tekście produktów.

Na przełomie lata i jesieni 2012 roku firma zaczęła mieć kłopoty z wypłatami pieniędzy – wśród ludzi, którzy wnieśli do Remedium swoje oszczędności wybuchła panika. W efekcie klienci zaczęli informować prokuraturę o działalności Remedium.

Śledztwo w tej sprawie trwało pięć lat, a prokuratura musiała występować o dodatkowe środki na pokrycie bardzo wysokich kosztów opinii biegłych, którzy badali parabankową działalność Remedium. Po otrzymaniu opinii, w 2017 roku, prokuratura uznała, że ma dość dowodów na to, że Sylwester S. stworzył piramidę finansową i wystąpiła o aresztowanie. Sąd przychylił się do tego wniosku i w efekcie S. do dziś jest w areszcie (ponad 4 lata ).

Proces Sylwestra S. rozpoczął się w 2018 roku. S. na każdą rozprawę był doprowadzany z aresztu.

Na planowane na wtorek ogłoszenie wyroku z powodów epidemicznych zostaną wpuszczone wyłącznie te osoby, którym sąd udzieli przepustek.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze