1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Warmińsko-mazurskie. Silny wiatr utrudnia życie bocianom

WiadomościWarmińsko-mazurskie. Silny wiatr utrudnia życie bocianom

Wiejący w ostatnich dniach silny wiatr utrudnia życie bocianom – pod Piszem podmuch wiatru rzucił bociana na przeszkodę i ptak doznał tak poważnych urazów, że nie udało się go uratować. W bocianiej wiosce Żywkowo od wiatru złamało się zaś drzewo, na którym bocian miał gniazdo.

reklama

Policjanci z Rucianego-Nidy poinformowali, że na drodze we wsi Osiniak znaleźli rannego bociana. Żeby uratować ptaka przenieśli go w plandece na pobocze; bociana zabrali pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Bocianów w Mazurskim Parku Krajobrazowym w Krutyni.

„Niestety, okazało się, że bocian jest poważnie ranny. Do jego nóg nie dopływała krew, ptak nie był w stanie się poruszać. Niestety nie dało się go uratować, urazy, jakich doznał, gdy silny wiatr rzucił nim o przeszkodę, były zbyt poważne” – powiedział dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wittbrodt.

reklama

W ostatnich dniach do tego ośrodka trafił jeszcze jeden bocian, który został ranny na skutek silnego podmuchu wiatru. „Ten miał uszkodzone skrzydło, przekazaliśmy go do leczenia w innym ośrodku” – podał Wittbrodt.

W ostatnich dniach silny wiatr w bocianim gospodarstwie w Żywkowie złamał jabłoń, na której znajdowało się bocianie gniazdo. „Bociany nie ucierpiały, ale z gniazda wypadły dwa jajka” – napisali pracownicy gospodarstwa Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Żywkowie.

reklama

Dr Ewa Rumińska z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie pod Olsztynem powiedziała, że silny wiatr może sprawiać kłopoty bocianom zwłaszcza podczas lądowania. „Silne podmuchy mogą rzucać zwierzętami o przeszkody, co powoduje u nich urazy. Takie wypadki zdarzają się częściej, gdy młode bociany uczą się latać. Niestety wichury też są sprawcami ptasich urazów” – dodała. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne