fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 8 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Warmińsko-Mazurskie. Wilczy Szaniec, Krutyń, Frombork – przeważali turyści indywidualni

Wiadomości Warmińsko-Mazurskie. Wilczy Szaniec, Krutyń, Frombork - przeważali turyści indywidualni

Podczas tegorocznych wakacji Warmię i Mazury odwiedzali głównie turyści indywidualni. Prawie wcale albo nieliczne były zorganizowane grupy podróżujące autokarami.

Jedną z największych atrakcji turystycznych na Warmii i Mazurach jest była siedziba Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży koło Kętrzyna. Każdego roku przyjeżdżały tu tysiące turystów ze świata, by zobaczyć system bunkrów z czasów II wojny oraz miejsce, gdzie zapadały decyzje dotyczące losów świata.

Zazwyczaj sezon w Wilczym Szańcu rozpoczyna się wraz z majówką, gdy miejsce zwiedzają wycieczki zorganizowane z Polski i zagranicy; przyjeżdża także młodzież szkolna.

„W tym roku tego nie było; nie było szkolnych wycieczek, zielonych szkół, ani wycieczek autokarowych z Polski i zagranicy. W czasie pandemicznej wiosny powstały straty nie do odrobienia w czasie kolejnych miesięcy do jesieni” – powiedział nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz. Lasy Państwowe zarządzają w imieniu Skarbu Państwa Wilczym Szańcem.

Jak wskazał, ruch turystyczny lepszy był w lipcu i sierpniu. Zauważamy, że to przede wszystkim turyści indywidualni, rodziny z dziećmi przyjeżdżający samochodami – dodał.

Autokarów jest nieporównywalnie mniej. „Rok temu przyjechało do nas 2 tys. autokarów; w tym roku – 200. Szacujemy, że ruch turystyczny jest na poziomie 70 proc. tego, co było rok temu. We wrześniu też nie spodziewamy się szkolnych grup” – wyjaśnił nadleśniczy.

Jak powiedział, w czasie wakacji nadleśnictwo do obsługi turystów w Wilczym Szańcu zatrudniało pracowników sezonowych. W te wakacje ograniczono te działania, ale też nikogo nie zwolniono.

Mimo pandemii robimy wszystko, by miejsce przyciągało turystów i pomogło zrozumieć historię wyjaśnił. Latem udostępniono do zwiedzania zrekonstruowane wnętrze baraku wraz z wyposażeniem, w którym dokonano nieudanego zamachu na Hitlera. Odnawiane są ścieżki spacerowe. Grupa poszukiwawcza Laterba odkrywa ciekawostki, np. wyposażenie bunkrów obrazujących życie codzienne mieszkańców Wilczego Szańca.

Spływy Krutynią – jak oceniają regionaliści najpiękniejszą mazurską rzeką – przez lata cieszyły się ogromną popularnością. Były lata, gdy na rzece tworzyły się „kajakowe korki”.

Inaczej było w te wakacje. W tym roku spływy ruszyły dopiero 17 maja.

„Tradycyjnie rozpoczęcie sezonu 1 maja mieliśmy stracone” – powiedział jeden z organizatorów spływów. Przez kolejne tygodnie w maju i czerwcu było zimno, więc i turystów na wodzie było mniej.

W lipcu i sierpniu przeważały spływy weekendowe. Turystów indywidualnych też było mniej niż w ubiegłych latach. Przeważały rodziny z dziećmi, nie było zorganizowanych grup, ani firmowych wypraw.

„Było za to dużo ludzi, którzy przyjechali do Krutyni i z brzegu oglądali rzekę, nie korzystali z kajaków” – dodał.

Frombork, to miasteczko nad Zalewem Wiślanym, gdzie mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. I to ta postać przyciąga turystów. Turyści przybywają tu, by zwiedzić wzgórze katedralne i zobaczyć grób astronoma.

Proboszcz parafii ks. dr Jacek Wojtkowski powiedział, że w tym roku jest zdecydowanie mniej grup zorganizowanych. Przeważają turyści indywidualni, którzy przyjeżdżają do Fromborka popołudniami, np. w drodze nad morze, nad Zalew lub wracając z wypoczynku z Pomorza do domu.

Dodał też, że w ostatni weekend turystów było bardzo dużo, którzy zapewne korzystając z ładnej pogody zwiedzali Frombork na koniec wakacji. „Pielgrzymek w te wakacje nie było” – zaznaczył.

Turystów do Fromborka przyciąga też festiwal muzyki organowej, a w tym roku – zorganizowany po raz pierwszy – festiwal sztuki.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x