4 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wielka akcja olsztyńskiej straży pożarnej. To największe zanieczyszczenie od lat

WiadomościWielka akcja olsztyńskiej straży pożarnej. To największe zanieczyszczenie od lat

Oczyszczalnia ścieków w Olsztynie po środowym zanieczyszczeniu substancją ropopochodną pracuje w czwartek już normalnie – poinformowała rzeczniczka Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Anita Chudzińska. Strażacy zebrali w nocy palną, cuchnącą substancję nieznanego pochodzenia.

reklama

Do zanieczyszczenia jednego z urządzeń w oczyszczalni ścieków przy ulicy Leśnej w Olsztynie doszło w środę po południu. Substancja ropopochodna napływająca z kanalizacji wpłynęła do osadnika w oczyszczalni. Strażacy wezwani przez pracowników zebrali przez kilka godzin z powierzchni urządzenia ok. 14 metrów sześciennych zanieczyszczenia.

„Przypuszczamy, że jednorazowy zrzut nastąpił do kanalizacji sanitarnej prawdopodobnie w rejonie osiedla Redykajny blisko oczyszczalni, bo zanieczyszczenie nie przechodziło przez żadną z przepompowni. Jest to palna, ropopochodna substancja, cuchnąca maź”- wyjaśniła Anita Chudzińska.

reklama

Dodała, że gdy substancja została zauważona przez pracowników oczyszczalni z użytkowania zostało wyłączone zanieczyszczone urządzenie. Układ w oczyszczalni jest tak zabezpieczony, że ścieki zostały przekierowane do innego ciągu technologicznego – wyjaśniła.

„Oczyszczalnia pracuje już normalnie, do rzeki Łyny substancja się nie przedostała” – wskazała. Jak powiedziała, tak dużego zanieczyszczenia nieznaną ropopochodną substancją nie było w ciągu ostatnich lat.

reklama

Służby chcą ustalić sprawcę zanieczyszczenia. „Apelujemy do mieszkańców, którzy mogli widzieć jak sprawca być może z cysterny zrzuca ropopochodną substancję do studzienki kanalizacyjnej, by powiadomili policję albo Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji” – dodała Chudzińska.

Wielka akcja olsztyńskiej straży pożarnej. To największe zanieczyszczenie od lat

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia