-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

Wielka akcja olsztyńskiej straży pożarnej. To największe zanieczyszczenie od lat

OlsztynWielka akcja olsztyńskiej straży pożarnej. To największe zanieczyszczenie od lat

Oczyszczalnia ścieków w Olsztynie po środowym zanieczyszczeniu substancją ropopochodną pracuje w czwartek już normalnie – poinformowała rzeczniczka Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Anita Chudzińska. Strażacy zebrali w nocy palną, cuchnącą substancję nieznanego pochodzenia.

reklama

Do zanieczyszczenia jednego z urządzeń w oczyszczalni ścieków przy ulicy Leśnej w Olsztynie doszło w środę po południu. Substancja ropopochodna napływająca z kanalizacji wpłynęła do osadnika w oczyszczalni. Strażacy wezwani przez pracowników zebrali przez kilka godzin z powierzchni urządzenia ok. 14 metrów sześciennych zanieczyszczenia.

“Przypuszczamy, że jednorazowy zrzut nastąpił do kanalizacji sanitarnej prawdopodobnie w rejonie osiedla Redykajny blisko oczyszczalni, bo zanieczyszczenie nie przechodziło przez żadną z przepompowni. Jest to palna, ropopochodna substancja, cuchnąca maź”- wyjaśniła Anita Chudzińska.

reklama

Dodała, że gdy substancja została zauważona przez pracowników oczyszczalni z użytkowania zostało wyłączone zanieczyszczone urządzenie. Układ w oczyszczalni jest tak zabezpieczony, że ścieki zostały przekierowane do innego ciągu technologicznego – wyjaśniła.

“Oczyszczalnia pracuje już normalnie, do rzeki Łyny substancja się nie przedostała” – wskazała. Jak powiedziała, tak dużego zanieczyszczenia nieznaną ropopochodną substancją nie było w ciągu ostatnich lat.

Służby chcą ustalić sprawcę zanieczyszczenia. “Apelujemy do mieszkańców, którzy mogli widzieć jak sprawca być może z cysterny zrzuca ropopochodną substancję do studzienki kanalizacyjnej, by powiadomili policję albo Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji” – dodała Chudzińska.

reklama

Wielka akcja olsztyńskiej straży pożarnej. To największe zanieczyszczenie od lat

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia