fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 20 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Prezes nie chce ujawnić zarobków, choć nakazał mu to sąd

Wiadomości Prezes nie chce ujawnić zarobków, choć nakazał mu to sąd

Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze” w Olsztynie nie wiedzą, ile zarabia ich prezes. Nie pomaga nawet, że tak naprawdę są jej właścicielami. Od kilku lat pytają się o jego pensję, ale odpowiedzi nadal nie ma. Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał w 2011 roku prezesa Wiesława Barańskiego na karę grzywny, ponieważ nie udostępnił on uchwał rady nadzorczej spółdzielni członkowi spółdzielni. Po wyroku spółdzielnia udostępniła uchwały, ale nic z nich nie wynikało.

Sąd Rejonowy chciał mieć wgląd w PIT z poprzedniego roku. W 2011 roku wystąpił do urzędu skarbowego o jego ujawnienie. Zarobki porażały! Już wtedy sięgały kwoty prawie 360 tys. zł rocznie!

Obecnie podobno są jeszcze wyższe! – Z tego, co wyliczyłem ze sprawozdań finansowych spółdzielni, to prezes Barański może otrzymywać około 60 tys. złotych miesięcznie, plus premia kwartalna w wysokości do 60 procent pensji – mówi gazecie „Fakt” Wiesław Szmidt, członek spółdzielni, który od lat stara się o ujawnienie zarobków prezesa. – Majątek spółdzielni jest naszą własnością, a nie prezesa Barańskiego. To my, płacąc za mieszkanie, płacimy mu pensję. Rada nadzorcza ustala regulamin, na podstawie którego wylicza się pensję prezesa, ale jej uchwały, które powinny być jawne, są utajnione.

Spółdzielnia „Pojezierze” jest jedną z największych w Olsztynie, liczy 140 budynków, 11 tys. mieszkań i około 33 tys. mieszkańców, którzy nie mogą się dowiedzieć, jaki procent z ich comiesięcznych opłat idzie na konto prezesa – oburza się pan Wiesław.

Na pytanie dziennikarza „Faktu” o wysokość pensji prezesa pracownicy spółdzielni odmówili odpowiedzi, zasłaniając się Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego o ochronie danych, paragrafami Kodeksu cywilnego oraz artykułem 47 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Nie może się z tym pogodzić Szmidt w rozmowie z gazetą „Fakt”: – Przecież prezes Barański nie jest zwykłym Kowalskim z bloku, tylko jest osobą publiczną. On tylko administruje naszym majątkiem. Nawet sąd powiedział, że to niemoralne, ale widocznie prezes ma moralność nieużywaną. Nie powiem wam, ile zarabiam, i co mi zrobicie?

Wiesław Barański w Olsztynie ma dwa domy. Jeden w ekskluzywnej dzielnicy Olsztyna. Jego niedalekim sąsiadem jest m.in. prezydent Piotr Grzymowicz. Do pracy dojeżdża luksusowym lexusem.

Barański ma też żyłkę biznesmena. Według Wiesława Szmidta w nowym bloku przy ulicy Piłsudskiego nabył wielkie lokale usługowe. Inni członkowie spółdzielni mieli nie być poinformowani o tym zakupie. Lokale zostały wybudowane za pieniądze spółdzielni, potem odkupione. Ma to być pierwszy przypadek na Pojezierzu. Wcześniej lokale usługowe w blokach należały do spółdzielni.

Artykuł w ogólnopolskiej prasie o zarobkach prezesa wzburzył wiele osób. Sprawę skomentował Marian Mońka, przewodniczący komisji rewizyjnej spółdzielni „Torwar” w Warszawie: – U nas wszystkie finanse spółdzielni są jawne. Spółdzielnia żyje z finansów, na które składają się jej członkowie – wyjaśnia przewodniczący. – Co miesiąc mamy informację, jaka kwota pieniędzy jest do dyspozycji. Pensje prezesa ustala rada nadzorcza i jego wynagrodzenie jest kwotą adekwatną do wyników finansowych spółdzielni. Obecnie wynosi 5,5-krotność średniej krajowej, czyli ok. 28 tys. zł.

Prezes nie chce ujawnić zarobków, choć nakazał mu to sąd

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

11 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


11 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

11
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x