fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

8 C
Olsztyn
środa, 27 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Olsztyński sanepid wykrył wszawicę w miejscu wypoczynku dzieci


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Warmińsko-mazurski sanepid, który kontroluje miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży na obozie zorganizowanym w powiecie giżyckim przez ZHR Okręg Mazowiecki, wykrył wszawicę. Poza tym w kilku kuchniach wakacyjnych barów inspektorzy stwierdzili złe warunki sanitarne.

W opublikowanym przez Sanepid „Meldunku z przebiegu wypoczynku letniego dzieci i młodzieży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego” czytamy, że w powicie giżyckim w obozie pod namiotami „w miejscu bez stałej infrastruktury komunalnej” wykryto wszawicę. Na tym obozie, zorganizowanym przez ZHR Okręg Mazowiecki, wypoczywało 117 osób.

Kontrolerzy sanepidu podali, że kontrolę obozu przeprowadzili po otrzymaniu sygnału od rodziców. „Lekarz obozowy przeprowadził przeglądy czystości głowy, po których zastosowano środki odwszawiające i wyczesywanie. (…). Sytuacja będzie monitorowana” – czytamy w komunikacie.

W innym obozie pod namiotami w powiecie szczycieńskim kontrolerzy Sanepidu uznali, że wypoczywającym nie zapewniono „warunków do higienicznego mycia i suszenia rąk”, a w magazynach do przechowywania żywności i urządzeniach chłodniczych nie monitorowano temperatury.

Kontrolerzy sanepidu zanotowali także, że w jednym z hoteli w Mrągowie u kilkorga wypoczywających wystąpiły krótkotrwałe objawy żołądkowo-jelitowe. „Nie było konieczności konsultacji medycznej, służby sanitarne wszczęły postępowanie epidemiologiczne w tym obiekcie” – podano.

W „Meldunku” Sanepid poinformował także, że w dwóch obiektach „używanych okazjonalnie do wypoczynku (w powiecie działdowskim i mrągowskim) stwierdzono nieprawidłowości” w kuchniach przygotowujących posiłki dla turystów. Znaleziono m.in. przeterminowane produkty spożywcze, brak warunków do mycia i suszenia rąk, personel nie miał orzeczeń lekarskich do celów sanitarno-epidemiologicznych.

W związku z tymi nieprawidłowościami inspektorzy wystawili mandaty na łączną kwotę 300 zł.

„W porównaniu z poprzednimi latami te wykryte nieprawidłowości nie są wielkie, życzymy sobie i wypoczywającym, byśmy nic poważniejszego nie odnotowali. Oby wszyscy wypoczywali w dobrych warunkach i zdrowo” – powiedział dyrektor warmińsko-mazurskiego sanepidu Janusz Dzisko.

ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Trwają dostawy środków ochrony dla szpitali i przedszkoli

Z magazynów Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego rozwożone są środki ochrony osobistej, które trafiają do szpitali, zespołów ratownictwa medycznego i przedszkoli. W zasobach, które najpierw dotarły w...

Konkurs