Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
piątek, 23 Sierpień, 2019
22 C
Olsztyn

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Olsztyński klub dowiezie was na imprezę… limuzyną

O olsztyńskiej starówce zrobiło się głośno! Kasia, Zosia, Marcin, czy Michał. Nikt nie zna imienia nowej gwiazdy... … bo nową gwiazdą może być każdy. Dzięki...

Zadbaj o słuch z olsztyńską firmą Auris

Z naukowego punktu widzenia jest to zmysł umożliwiający nam odbieranie fal dźwiękowych. Ułatwia nam komunikację, ułatwia poznanie otoczenia. Pozwala usłyszeć nadjeżdżające auto na ulicy,...

Legalna marihuana? Wywiad z właścicielem olsztyńskiego sklepu z konopiami CBD

Konopne Chmury to sklep internetowy, który działa na terenie Olsztyna sprzedając susz konopny z substancją CBD. W przeciwieństwie do THC, CBD nie jest substancją...

sierpień, 2019

30SIE(SIE 30)17:0031(SIE 31)18:00Become a better runner Olsztyn - lvl 2Fitmania Olsztyn, Kołobrzeska 42

Pokaż więcej wydarzeń

Na dobre i na złe! Dworzec symbolem Olsztyna

reklama

Z olsztyńskim dworcem jest jak z samym miastem. To jego cała historia zaklęta w jednym budynku. Jest tu i duch przeszłości, którego nie widać, bo zostało po nim tylko miejsce. Jest gierkowskie samozadowolenie. Jest w końcu i pospiesznie robiony interes, po którym zostaje niesmak oraz plany nie do zrealizowania.

Dyskusja o przyszłości olsztyńskiego dworca PKS-PKP to temat, którym od co najmniej trzech lat karmią się mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur. I trzeba przyznać, że jedynym trzeźwym głosem, który w ostatnich tygodniach był słyszalny w chórze często sprzecznego ze sobą chciejstwa, jest głos prezydenta Piotra Grzymowicza.
Najzwyczajniej przypomniał on kilka faktów. Dworzec PKS nie należy do miasta, a do spółki, której sprzedał go Skarb Państwa za ponad 12 milionów złotych. A Dworzec PKP jest własnością PKP. Z tych prostych wniosków wynika jasno, że wpływ władz miasta na los dworca jest jedynie w gorących głowach różnorakich miejskich aktywistów.
– Zostaniemy z tym koszmarem na lata – prorokuje Piotr Grzymowicz, a że obecny prezydent niezbyt często zabiera głos w sprawach, na które nie ma bezpośredniego wpływu, warto zapamiętać jego opinię.

Trochę historii

reklama

Olsztyński dworzec to kawał historii. Ten, który teraz stoi u zbiegu ulic Partyzantów i Dworcowej, tylko zajmuje miejsce swojego poprzednika. Pierwszy dworzec kolejowy został wybudowany w Olsztynie w 1871 roku. I to po długiej dyskusji.
Połączenie kolejowe Olsztyna z resztą świata było wydarzeniem, które obecnie można by jedynie porównać do budowy lotniska w mieście. Jego współczesna lokalizacja była wtedy na całkowitych peryferiach Olsztyna.
Zanim dworzec stanął na swoim obecnym miejscu, trwała zajadła dyskusja na temat jego umiejscowienia. I była tak samo gorąca jak obecna na temat jego przyszłości. Teraz różne strony spierają się, czy dworzec jest zabytkiem, czy nie. Czy remontować go, czy burzyć.
Prawie 250 lat temu zacni mieszczanie i rajcowie miejscy spierali się, czy dworzec stawiać przy obecnej ulicy 1 Maja, czy tam gdzie ostatecznie stanął. Przeważył argument oddalenia dworca od miasta, bo olsztynianie ówczesnej doby cenili sobie spokój. I nie chcieli go zakłócać stukotem kół wagonów i gwizdami parowozów.
Z kronikarskiego obowiązku warto przypomnieć, że w 1907 roku uruchomiono pierwszą linię tramwajową łączącą dworzec ze śródmieściem, a dotarcie do niego dzięki temu przestało być prawdziwą wyprawą. Piękny, stylowy budynek przetrwał w niezmienionym kształcie do 1945 roku. Do wyzwolenia Olsztyna… Przebudowa i modernizacja zniszczonego budynku zakończyły się trzy lata później.
Dopiero w 1971 roku postawiono obecny budynek, który nawiązywał do socrealistycznych projektów architektonicznych. Miał, w swoim założeniu, pasować do architektury Dworca Centralnego w Warszawie. Wpasował się też w nadchodzącą dobę gierkowską i zaplanowane na kilka lat później ogólnopolskie dożynki w Olsztynie, po których został nam między innymi Stadion Stomilu.

Burzyć czy remontować

Wojewódzki Konserwator Zabytków, po naprawdę długiej dyskusji i zmiennej argumentacji, zawyrokował ostatecznie, że budynek olsztyńskiego dworca zabytkiem nie jest. Trudno się takiemu wyrokowi dziwić, bo jego uroda nie jest nawet klasyką gierkowszczyzny.
Chwalić się budynkiem dworca Olsztyn przed przyjezdnymi nie bardzo może. Każdy, kto na dworcu PKP lub PKS wsiada do pociągu lub autobusu, dobrze czuje i smrodek, i słabą funkcjonalność obiektu.
Zwolennikiem wyburzenia jest oczywiście spółka, która za 12 milionów wykupiła od PKS jego część dworca. Jedynym opłacalnym dla tej spółki rozwiązaniem jest zarobienie na budowie centrum handlowego powiązanego z nowym dworcem. Trzeba jednak przyznać, że niektóre projekty, szczególnie te prezentowane przez Forum Rozwoju Olsztyna, mogą budzić zainteresowanie. Wręcz zachwycają ich wizualizacje, opis funkcjonalności i rozmach, z których to realizacji każdy olsztynianin mógłby być dumny.
Na przeszkodzie pomysłu wyburzenia i budowy od podstaw całego dworca stoi jednak struktura własności. PKP zapewne wolałoby remont swojej części obiektu, bo to przecież jest tańsze rozwiązanie. A wiadomo, że każda firma chce zaoszczędzić i jak najwięcej zarabiać.

Na dobre i na złe

Do pełnej gamy pomysłów brak jeszcze tylko zwolenników odbudowy dworca w dawnym stylu sprzed 250 lat. To zbyt kosztowne rozwiązanie dla PKP, a dla właściciela budynku PKS jest ślepą uliczką pod względem biznesowym.
I zapewne rację ma prezydent Piotr Grzymowicz. Obecny dworcowy klincz może trwać jeszcze długie lata. A przecież do tego dochodzą polityczne zależności, które dodatkowo utrudniają wypracowanie i wprowadzenie w życie któregokolwiek z rozwiązań. Tylko duchy przeszłości, zaklęte w gierkowskiej architekturze, mają się na olsztyńskim dworcu nadal dobrze.

reklama
reklama

8 KOMENTARZE

 1. Kara za ucieczkę śmierć? Ludzie popełniają błędy każdy z nas czasami kretyńskie. Za każdy mordować? Co z wami wszystkimi jest nie tak. Gdyby wasz syn za chwilową głupotę został zmiażdżony i doszczętnie połamany przez pędzące auto. Wszyscy jesteście hop do przodu, żałosne społeczeństwo, znawców, specjalistów, mędrców, cwaniaków i nie zastąpionych krytyków. Cytując pewnego marszałka;
  „Naród wspaniały tylko ludzie kurwy”. Każdy jeden z was który uważa, że dobrze się stało powinien zostać poddany eutanazji lub zamknięty i resocjalizowany do puki człowiek myślący nie wyprze jaskiniowca i krótkowzrocznego kretyna.
  Pozdrawiam.

 2. 😡😡😡 Mam nadzieję że rodzina chłopaka będzie miała dobrego papuge i te policyjne kurwy pozamykaja, a tam się już nimi zaopiekują 🤬🤬🤬

 3. Szkoda chłopaka, współczuję rodzinie i bliskim.
  Z góry zaznaczam że nie jestem fanem polskiej policji, ale uważam, że policja w Polsce powinna mieć takie same prawa jak policja w Stanach Zjednoczonych.
  Kilka lat temu dopiero dostali prawo do używania pojazdów w celu zatrzymania. A jeśli osoba ucieka, to znaczy że ma cos większego na sumieniu. W USA policja się nie bawi w ściganie, tam jest pościg, często z wykorzystaniem broni palnej i tak samo powinno być w Polsce. Celem policji w tym przypadku jak i każdym innym było złapanie osoby uciekajacej. A jeśli doszło do takiej sytuacji to wina TYLKO I WYŁĄCZNIE OSOBY Z MOTOCYKLA BO TEN CHLOPAK SAM NA WLASNA ODPWIEDZIALNOŚĆ ZACZĄŁ UCIEKAĆ. Nikt mu nie kazał.
  Tak więc współczuję rodzinie, to był tragiczny wypadek, ale winny tej sytuacji jest chłopak który podjął próbę ucieczki.

 4. Mówicie dawcy organów na Nas wiesz to jest nasza Pasją to że lubimy nieraz szybciej jechać to już nasza sprawa my odpowiadamy za swoje Życie ale mamy do tego przygotowane Maszyny i jak wiadomo wszystko z głową tam gdzie można to można dodać gazu równie dobrze ludzie zapierdalaj samochodami mi z tego co wiadomo większość wypadów spowodowane jest właśnie samochodom no ale cóż lepiej żeby po osiedlu/ulicy zapierdalal Pedał wraz z Pedofilem no nie? !!! niż ludzie którzy mają Pasie.

 5. Potworna wizualizacja. Wyobraźmy sobie letni skwar lejący sie przez okna tego neogierkowskiego akwarium. Koszt (ewentualnej) klimatyzacji lub ogrzewania. O zerowej funkcjonalności i wartości estetycznej nie wspominając.

 6. 2019 – 1871 = 148… Ja sie pytam kto uczyl redaktora matematyki i pragne przypomniec, ze ktos kto nie umie wykonac prostych dzialan matematycznych to nie humanista, tylko po prostu d..bil… 🙁

 7. Prezydent powinien nie dopuścić do sprzedaży części PKS i wyngeocjować przekazanie jej miastu. Skoro tego nie zrobił, to powinien zaangażować się w negocjacje w celu przejścia na własność miasta obu części budynku. Budynek – po remoncie – będzie wizytówką miasta na długie lata. Najgłupsze co można zrobić, to wybudować tam kolejną galerię.

  1
  2
  • Prezydent Olsztyn za dużo do gadania w tej sprawie nie miał, nie ma i nigdy nie będzie mieć. Skarb Państwa to zupełnie inna bajka niż miasto. Tutaj jedynie co można zrobić to wywłaszczyć dworzec PKP i przejście własności z powrotem do Skarbu Państwa i przekazać go pod zarząd PKP. Wtedy można decydować o całym kompleksie. Chociaż komercjalizacja dworca miałaby pewne korzyści w postaci zejścia z kosztów i przerzucenia tych pieniędzy na inne rzeczy typu modernizacja taborów itp. Tylko tutaj potrzeba odważnych decyzji i głowy otwartej na wszelkie wizje

   1
   1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

sierpień, 2019

22SIE(SIE 22)17:00Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych 2019Olsztyn Stare Miasto

23SIE12:00Otwarcie Shisha Baru Na Plaży MiejskiejShisha Bar Plaża Miejska, Kapitańska 7

23SIE(SIE 23)15:00III Olsztyński Festiwal Piw Rzemieślniczych

23SIE(SIE 23)15:00Food Truck Beer Zone 3

23SIE18:00Praktyki Ustawień Hellingerowskich - Olsztyn

23SIE18:00Festiwal Teatrów Ulicznych w Olsztynie "Eunika w krainie cyrku"Olsztyn Stare Miasto

23SIE18:00Tymon Tymański na Olsztyńskim Festiwalu Piw RzemieślniczychZatoka Miła, ul. Sielska

23SIE19:00Vespa na Olsztyńskim Festiwalu Piw Rzemieślniczych 2019-08-23Zatoka Miła, ul. Sielska

23SIE20:00Koncert Przester w Pubie SarmataSarmata Pub, Skłodowskiej - Curie 28

23SIE20:00Musical ImprowizowanyGaleria Usługa Jazz Bar, ul. Stare Miasto 2

reklama

Konkurs

Warte uwagi

Olsztyński klub dowiezie was na imprezę… limuzyną

O olsztyńskiej starówce zrobiło się głośno! Kasia, Zosia, Marcin, czy Michał. Nikt nie zna imienia nowej gwiazdy... … bo nową gwiazdą może być każdy. Dzięki...

Zadbaj o słuch z olsztyńską firmą Auris

Z naukowego punktu widzenia jest to zmysł umożliwiający nam odbieranie fal dźwiękowych. Ułatwia nam komunikację, ułatwia poznanie otoczenia. Pozwala usłyszeć nadjeżdżające auto na ulicy,...

Legalna marihuana? Wywiad z właścicielem olsztyńskiego sklepu z konopiami CBD

Konopne Chmury to sklep internetowy, który działa na terenie Olsztyna sprzedając susz konopny z substancją CBD. W przeciwieństwie do THC, CBD nie jest substancją...

RABATOL.PL

X