22 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

To już 25 lat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego!

OlsztynTo już 25 lat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego!

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uroczyście obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Na jubileuszowe świętowanie srebrnego jubileuszu przybyli nie tylko członkowie społeczności akademickiej, ale także liczni znamienici goście. Główne uroczystości miały miejsce 3 czerwca, ale obchody będą kontynuowane.

reklama

Święto Uniwersytetu obchodzone jest corocznie na pamiątkę przyjęcia projektu ustawy o utworzeniu UWM. Uroczyste posiedzenie Senatu odbyło się tym razem w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Do Olsztyna przyjechali goście z całej Polski, by wspólnie ze społecznością UWM świętować rocznicę wydarzeń, które miały ogromny wpływ na akademickie życie regionu Warmii, Mazur i Powiśla.

Ćwierćwiecze intensywnego rozwoju

Rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski, przypomniał, że dzięki determinacji i szybkości działania wielu ludzi, 1 czerwca 1999 roku rząd Rzeczpospolitej Polskiej przyjął projekt ustawy o powołaniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Następnie, 9 lipca 1999 roku, Sejm uchwalił ustawę o utworzeniu uczelni, którą podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski.

reklama

W przemówieniu rektor podkreślił, że duch wolności i przemian demokratycznych, które od 1989 roku dokonywały się w Polsce, wyzwolił siłę do twórczego działania i potrzebę zmian na lepsze. Idea stworzenia nowego Uniwersytetu, powstałego z trzech olsztyńskich podmiotów, była owocem tego czasu. Prof. Przyborowski wyraził wdzięczność ojcom założycielom UWM oraz swojemu poprzednikowi, prof. Ryszardowi Góreckiemu, którego nazwał „wizjonerem i człowiekiem o wyjątkowej determinacji”.

Uniwersytet z mocą zmieniania Warmii i Mazur

Rektor UWM mówił również o licznych inwestycjach, które wpłynęły na rozwój uczelni oraz jakość kształcenia. Podkreślił znaczenie inwestycji dokonywanych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym oraz planów utworzenia Centrum Badawczego Klinicznych Nauk Weterynaryjnych z Kliniką Zwierząt Towarzyszących, które ma powstać do 2025 roku. Jeszcze ambitniejszym projektem jest budowa centralnego szpitala klinicznego, o który uczelnia nadal zabiega.

Prof. Przyborowski zaznaczył, że dalszy rozwój uniwersytetu musi być zintegrowany ze strategią miasta i regionu, podkreślając, że uniwersytet nie może istnieć w oderwaniu od otoczenia społecznego i gospodarczego. Współpraca i wspólne pozyskiwanie środków finansowych są kluczowe dla dalszego rozwoju.

reklama

Uhonorowanie zasłużonych

Podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia. Prezydent Polski, na wniosek ministra nauki, przyznał odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki dr. Waldemarowi Dzwolakowi (Srebrny Krzyż Zasługi) oraz dr Joannie Juchniewicz (Brązowy Krzyż Zasługi). Medale za Długoletnią Służbę otrzymali m.in. prof. Ireneusz Białobrzewski, prof. Janusz Gołaszewski oraz prof. Andrzej Łachacz. Wyróżnienie za szczególne zasługi dla rozwoju UWM otrzymała dr Krystyna Piskorz-Ogórek.

UWM zaprasza na dalsze świętowanie

Wtorek, 4 czerwca: „Musical Gala” w Centrum Konferencyjnym, z udziałem Teatru Muzycznego UWM i Chóru im. prof. Wiktora Wawrzyczka.

Niedziela, 9 czerwca: Piknik Nauki i Sztuki w Kortowie. Warsztaty, pokazy i atrakcje dla całych rodzin, organizowane przez wydziały, koła naukowe i agendy artystyczne.

7-9 czerwca: Park Świateł w Kortowie – wyjątkowa iluminacja po zmroku.

Sportowe wydarzenia: VI Bieg Uniwersytecki oraz mecz studentów i pracowników UWM.

źródło: UWM, fot: UWM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Moki
4 czerwca 2024 13:21

U. Wielkiego Molestowania i tak od 25 lat…..

👽👽👽
4 czerwca 2024 12:44

Zasilili tyle korporacji i stworzyli ludzi nie myślących samodzielnie! Gratulacje! Produkcja goi i robotów musi trwać!

Polecane