8 C
Olsztyn
piątek, 12 kwietnia, 2024
reklama

Pożar elektrociepłowni w Olsztynie. Straty mogą być gigantyczne

OlsztynPożar elektrociepłowni w Olsztynie. Straty mogą być gigantyczne

W nocy doszło do pożaru w nowoczesnej spalarni odpadów przy ulicy Bublewicza w Olsztynie. Jak podaje Radio Olsztyn straty wstępnie wyceniono na 50 milionów złotych. Pożar wybuchł w jednym z silosów, gdzie zapalił się niedogaszony popiół. Na ten moment brak jest jakiegokolwiek oświadczenia ze strony spółki Dobra Energia Dla Olsztyna oraz władz miasta.

reklama

Do akcji gaśniczej zadysponowano zastępy straży pożarnej z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, a walka z żywiołem nie należała do łatwych. Strażacy musieli wybierać popiół na zewnątrz, aby móc go skutecznie ugasić. W całej akcji uczestniczyło kilkudziesięciu strażaków, którzy ostatecznie ugasili ogień przy użyciu dwóch prądów wody.

Rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków mł. bryg. Grzegorz Różański przekazał Radiu Olsztyn że na miejscu przebadano dwie osoby, które na szczęście nie wymagały hospitalizacji. Przyczyny i okoliczności pożaru będą teraz przedmiotem analizy ekspertów.

reklama

Spalarnia, która uległa pożarowi, jest częścią Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów, która rozpoczęła próbny rozruch w połowie grudnia. Projekt ten został zrealizowany przez prywatną firmę Dobra Energia dla Olsztyna, która przez najbliższe 25 lat będzie zarządzać spalarnią. Całkowity koszt budowy instalacji przekroczył 800 milionów złotych, a jej głównym celem jest przetwarzanie odpadów z przeliczeniem, że z 15 ton odpadów w ciągu godziny będzie można uzyskać 30 megawatów mocy cieplnej oraz prawie 10 megawatów prądu. Plan zakłada, że spalarnia będzie przetwarzać 100 tysięcy ton odpadów rocznie, a pełną mocą ma działać od czerwca tego roku.

AKTUALIZACJA

20 lutego Polska Agencja Prasowa podała, że straty sięgają jednak nie 50, a 5 mln zł.

reklama

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

10 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Antykoniusz
19 lutego 2024 14:25

Paląca się spalarnia i do tego 50 milionów poszło z dymem. Śmierdzi to na kilometr.

Zenek
19 lutego 2024 15:24

A ordery już przypięli?????? Ha, ha, ha zawsze mówiłem, że szybkość jest dobra przy….łapaniu pcheł. A projektów budowlanych nie można gwałcić terminami “na wczoraj”.
No i wygląda na to, że dopuszczono do pracy niedoszkoloną (może niekompletną) załogę. Przecież ten żar niedogaszony sam nie wpadł na pomysł żeby sobie tam poleżeć!!!!!!

Polecane
Ogłoszenia