W czwartek (15.02.2023) w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa poświęcona monografii „Zajęcia Przeróżne wielebnego kanonika Mikołaja Kopernika”. Była to znakomita okazja do rozmowy na temat tej wybitnej postaci.
Mikołaj Kopernik Warmiakiem
Jak powiedział starosta Andrzej Abako, spotkanie odbyło się „Z okazji inauguracji roku Kopernika w powiecie olsztyńskim i pokazaniu ciężkiej pracy całego zespołu i współpracujących z nami instytucji i przedsiębiorstw w zakresie promocji tego wydarzenia, które na Warmii jest wydarzeniem bezprecedensowym. I mam nadzieję, że takim, które pozwoli nam pokazać Kopernika jako Warmiaka. Kopernika jako tego, który wybrał sobie Warmię do swojego życia przez prawie 40 lat”. I dodał, że „Jest to ważne, abyśmy umieli go pokazać światu takim, jakim był. Ze wszystkimi jego cechami, zaletami i umiejętnościami, które w tamtym czasie pełnił i sprawował”.
Współpraca lokalnych przedsiębiorstw w promowaniu Kopernika
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele firmy Jutrzenka oraz Piekarni Tyrolskiej. Jak podkreślił starosta Abako „Powiat olsztyński od dłuższego czasu w swoim rozumowaniu, przedstawianiu i promowaniu regionu bardzo współpracuje z przedsiębiorcami. W taki sposób, że przekazuje im swoją formę pomysłu na realizację przedsięwzięć, które mogą zarabiać pieniądze, a jednocześnie promować nasz piękny region warmiński, a przedsiębiorcy warmińscy chętnie wchodzą w te przedsięwzięcia”.
Trzy nowe produkty w tym nowa książka
W czasie konferencji zostały zaprezentowane trzy produkty związane z osobą Mikołaja Kopernika. Pierwszym z nich była monografia „Zajęcia Przeróżne wielebnego kanonika Mikołaja Kopernika” Wojciecha Krzysztofa Szalkiewicza. Jak powiedział autor książki, jeżeli chodzi o jej zawartość „Każdy musi ją poznać sam, osobiście i porównać. A jest skalą porównawczą jakieś 15 tysięcy publikacji na temat Mikołaja Kopernika, które do tej pory powstało, stąd trudno wnieść nowy wkład. Starałem się, aby było to inaczej niż w pozostałych książkach (…) Nie jest to biografia Kopernika, a opowieść o Koperniku. Przede wszystkim o tym, co robił w różnych aspektach, ale też to, co działo się wokół Kopernika”. I dodał, że „To, co uważam za cenne w tej książce to teksty źródłowe, a więc fragmenty zarówno prac Kopernika czy choćby utworów literackich, które powstały na jego cześć. Jest ich rzeczywiście sporo”. Jak dodał Ireneusz Iwański z wydawnictwa Butterfly „Zamierzamy kolportować książkę także wśród Polonii amerykańskiej”.
Starosta Joanna Michalska-Reda zwróciła uwagę na fakt, że „Pracujemy jako samorząd nad tym, aby osoba Mikołaja Kopernika była rozpoznawalna w całym kraju i poza krajem i wiązana była też z Warmią”.
Chleb Mikołaja Kopernika
Pod koniec 1531 roku Mikołaj Kopernik na polecenie fromborskiej kapituły katedralnej napisał memoriał „Obrachunek wypieku chleba. Jego celem było wyliczenie nakładów finansowych związanych z jego wypiekiem, aby można było ustalić cenę i wagę chleba.
Z tej okazji Piekarnia Tyrolska z Barczewa postanowiła wprowadzić „Chleb Kopernika”. Jak powiedział Waldemar Ziarek „Piekarnia Tyrolska od kilku lat stara się pokazywać ważne wydarzenia historyczne z historii Polski. Stąd co pewien czas pojawiają się produkty, które kojarzą się z ważnymi datami Polski”. I dodał, że „Ważną rolę w tej gamie naszych pozycji ma właśnie chleb, którego nazwaliśmy Chlebem Kopernika. Recepturę opracował jeden z historyków na podstawie danych źródłowych zyskanych poprzez studiowanie archiwum”.
Piernikowe cukierki
Nowy produkt nawiązujący do postaci Mikołaja Kopernika wprowadziła również firma Jutrzenka z Dobrego Miasta. Jak powiedziała przedstawicielka firmy „Z okazji urodzin Kopernika stworzyliśmy wyjątkowego cukierka, który się nazywa Kopernik piernikowy. Jest on przepyszny i naprawdę oddaje to, jaką ciekawą postacią był Mikołaj Kopernik (…) Jest to cukierek o bardzo ciekawym smaku”.
Nie piekarnia a fabryka
Chleb z automatyzowanej piekarni z pulchniaczami to już nie chleb.
Jeśli nie ma różnicy to po co w tyrolskiej przepłacać.