-1 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata

WiadomościOgromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata

Rok 2023 będzie 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Z tej okazji odbyła się dziś konferencja z podpisaniem listu intencyjnego, który doprowadzić ma do zorganizowania uroczystości z tym związanej.

reklama

Osoba i działalność Mikołaja Kopernika jest w szczególny sposób związana z Warmią. Z tej racji dziś (23.04.2021) o 10:30 w Kurii Archidiecezji Warmińskiej podpisano list intencyjny o woli współpracy środowiska kościelnego, samorządowego i naukowego, w zakresie organizacji uroczystości na naszym terenie, zmierzającej do upamiętnienia postaci Mikołaja Kopernika i godnego uczczenia tego jubileuszu.

W konferencji udział wziął Komitet Honorowy uroczystości na czele z arcybiskupem metropolitą warmińskim Józefem Górzyńskim. Obecny był tam również m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Jerzy Przyborowski.

reklama

Dyrektor Biblioteki Hosianum w Olsztynie i koordynator grupy roboczej ksiądz Tomasz Garwoliński rozpoczął konferencję od kilku słów o Mikołaju Koperniku. Zdradził również, że prace nad uroczystością zostały rozpoczęte.

Prace już trwają, na razie jest to faza początkowa. Polegają one na rozmowach o przygotowaniach i konkretnych propozycjach uczczenia jubileuszu Mikołaja Kopernika. Niektóre pomysły są już dość klarowne – przyznał ksiądz Tomasz.

Ksiądz Tomasz Garwoliński wspomniał również o obchodach 500. rocznicy urodzin astronoma. Uroczystości odbyły się w 1973 roku we Fromborku, a wziął w nich udział m.in. kardynał Stefan Wyszyński. Dyrektor Biblioteki Hosianum przyznał, że obecność takich osobistości w latach 70. powinna zwiastować, że przygotowywana uroczystość osiągnie ogólnopolski albo i międzynarodowy zasięg.

reklama

Stąd potrzeba skoordynowanych działań, ponieważ razem możemy więcej zrobić dla uczczenia roku Kopernika, ale też i promocji naszego regionu – powiedział ksiądz Garwoliński.

Następnie głos zabrał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który skupił się na zdobyciu uroczystością zainteresowania społeczności. Podziękował również za to, że w przygotowanie obchodów zaangażowały się osoby z różnych środowisk.

Jestem przekonany, że podjęte już teraz działania i te, które w najbliższym czasie zostaną podjęte, wzbudzą zainteresowanie zarówno władz rządowych, jak również będą cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, jak również mieszkańców naszego kraju podczas realizacji tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że jubileusz będzie przyczynkiem do zainteresowania międzynarodowego. Tak chcemy kierować nasze działania – przyznał wojewoda.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin z kolei podkreślił, że Mikołaj Kopernik był szczególnie związany z naszym regionem, gdyż spędził tu prawie całe swoje życie.

To bardzo ważne, żebyśmy mogli tłumaczyć nie tylko całej Polsce, ale możliwie najszerzej w całej Europie, że Mikołaj Kopernik to przedstawiciel dzisiejszego regionu Warmii i Mazur. Mamy wspaniałe obiekty związane z Kopernikiem, np. Szlak Kopernikowski – powiedział marszałek Brzezin.

Rektor UWM Jerzy Przyborowski zapowiedział chęć zorganizowania kongresów, które, jak przyznał, będą stanowiły szeroki wymiar dziedzictwa naukowego Kopernika, ale także wymiar historyczny, czyli czasy życia Kopernika na Warmii i Mazurach w wymiarze naukowym, ekonomicznym, medycznym i kościelnym.

Cieszę się, że uniwersytet będzie mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu – przyznał rektor UWM i zapowiedział aktywne uczestnictwo uczelni w przygotowaniach do uroczystości.

Na końcu głos zabrał arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński, który stoi na czele Komitetu Honorowego.

Słowem odpowiednim jest tu koordynacja. Założeniem tego komitetu było, abyśmy wsparli siebie nawzajem i podjęli współpracę, która jest w tym wymiarze bardzo istotna. Myślę, że dla każdego z nas jest to rodzaj pewnego dopingowania się, żebyśmy te zadania podjęli z pełną odpowiedzialnością przed mieszkańcami regionu, przed historią. Aby ślad, który zostawił nam tutaj Mikołaj Kopernik, wybrzmiał mocno na miarę postaci. To są cele, które nam towarzyszą – podkreślił arcybiskup.

Następnie członkowie Komitetu Honorowego złożyli podpisy pod listem intencyjnym.

23 kwietnia przypada również uroczystość św. Wojciecha, patrona archidiecezji warmińskiej. Z tej okazji o godzinie 12:00 odbyła się uroczysta msza św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Liturgii przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Modlitwa odbyła się w intencji Archidiecezji Warmińskiej, a także za zmarłego arcybiskupa seniora Wojciecha Ziembę.

Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Ogromna uroczystość związana z Mikołajem Kopernikiem już za dwa lata Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia