-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Dzień Matki Sybiraczki w Olsztynie

OlsztynDzień Matki Sybiraczki w Olsztynie

Zarząd Koła Nr. 1 Związku Sybiraków w Olsztynie zaprasza wszystkich, którzy modlitwą pragną uczcić pamięć swoich Matek na Mszę Świętą dnia 22 maja 2022r.( NIEDZIELA), o godzinie 11, odprawioną w kościele św. Józefa w Olsztynie, przy ul. Jagiellońskiej.

MATKI Sybiraczki i Matki naszych Matek

reklama

Pod tym tytułem – Koło Nr.1 Związku Sybiraków w Olsztynie od pięciu lat stara się uczcić pamięć Matek Sybiraczek i Matek naszych Matek mając w pamięci – BABCIE.

DZIEŃ MATKI jest jedynym dniem majowym wśród państw całego świata. W maju ten dzień świętuje 101 narodów, o różnej dacie. Dzień też jest świętem ruchomym w wielu krajach.

reklama

W Polsce pierwszy raz zorganizowano święto Matki w roku 1914 i do wybuchu II wojny był obchodzony 31 maja. Obecnie obchodzimy dnia 26 maja.

Dzień Matki to święto, które ma na celu uczczenie pamięci wszystkich Matek, i to czynimy, jednak my, Sybiracy, szczególnie wspominamy nasze Matki Sybiraczki, jak to ujął Marian Jonkajtys:

Opuszczona mazurska wieś skrywa straszną historię. Była jedną z największych osad

O MATKO….przez Syberię boleśnie doświadczona…

reklama

Doświadczona ogromnym lękiem o swoje dzieci, troską o ich wyżywienie i przetrwanie w śniegach Syberii czy stepach Kazachstanu. Same ciężko pracując ponad kobiece możliwości, jak często oddając swój kawałek strawy swoim dzieciom. To one jakże często musiały patrzeć w gasnące oczy swoich najdroższych, szczególnie najsłabszych – dzieci.

Deportacja, zsyłka nie wykluczała osób starszych. Babć czy Dziadków. Zbawieniem dla takiej rodziny na zsyłce była Babcia. Ona zajmowała się wnuczętami, gdy rodzice pracowali. Ona też nader często, w tragicznych chwilach, zastępowała im Rodzicielkę. To Ona dawała siłę przetrwania też swoim dzieciom. Ich doświadczenie dawało wszystkim siłę, moc i wolę życia .

Każda z tych kobiet miała cel nadrzędny- zachować dzieci, wnuki przy życiu, nauczyć ich wiary w Boga i zaszczepić wartości pozytywne. Patriotyzm, Wiarę, Tradycję, Modlitwę.

Prezydent Olsztyna: miasto przejęło od PTTK gotycką Wysoką Bramę i hostel

Dzisiaj w dobie niespodziewanych zawirowań nie możemy Wam obiecać spotkania szerszego, innego niż uczestnictwo we wspólnej Mszy Świętej.

To my, Sybiracy, dzieci Syberii, zesłani z Rodzicami czy też tam urodzeni, teraz już jako dorośli i wiekowi – jesteśmy zobowiązani i staramy się wypełnić moralny obowiązek aby przekazywać naszym Potomkom i młodemu pokoleniu heroiczną postawę Naszych Matek Sybiraczek. Pamiętamy i Wy pamiętajcie, uczestnicząc fizycznie we Mszy czy też mentalnie.

W głębi własnego serca, każdy z nas niech uczci pamięć swojej Matki, Babci i prośmy Matkę Boską aby otoczyła swym Płaszczem Niebiańskim nasze ziemskie Matki.

Wypraszajmy modlitwą ŻYJĄCYM łaskę zdrowia a zmarłym dostąpienia Królestwa Niebieskiego.

Dzień Matki Sybiraczki w Olsztynie historia Olsztyn, Wiadomości
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Opuszczona mazurska wieś skrywa straszną historię. Była jedną z największych osad