1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W Olsztynie powstał nowy ruch polityczny. Prezydent Olsztyna na czele

OlsztynW Olsztynie powstał nowy ruch polityczny. Prezydent Olsztyna na czele

W Olsztynie powstał nowy ruch polityczny – donosi Gazeta Wyborcza. W jego skład weszli samorządowcy z całego regionu, na czele stanął prezydent Grzymowicz.

Prezydent Grzymowicz już wcześniej popierał Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski”

reklama

Prezydent Piotr Grzymowicz już wcześniej popierał Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski”. W maju zaprosił do Olsztyna samorządowców z Warmii i Mazur. Spotkanie odbyło się w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, wzięło w nim udział ponad 50 samorządowców i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


– Polska samorządowa zmienia się na naszych oczach, dlatego wspólna wymiana doświadczeń, omawianie problemów i poszukiwanie rozwiązań jest dla nas niezwykle ważne – mówił wówczas Piotr Grzymowicz.
W czerwcu, w 30. rocznicę pierwszych wyborów samorządowych, w Olsztynie odbyła się debata, w której uczestniczyli między innymi przedstawiciele Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski”– prezydent Karnowski i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

reklama


Prezydent Olsztyna wziął udział w październikowym proteście przed kancelarią premiera w Warszawie, zorganizowanym przez ten ruch. Manifestowano wówczas przeciwko „horrendalnym podwyżkom cen energii, których budżety wspólnot lokalnych nie są w stanie udźwignąć”.

Marcin Kulasek: Niemcy coraz bardziej antyrosyjskie? [OPINIA]

Nowe struktury w regionie warmińsko-mazurskim

Teraz prezydent Olsztyna stanął na czele regionalnych struktur ruchu samorządowców.
– Powołaliśmy grupę założycielską regionalnych struktur Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski” i jego zarząd – powiedział cytowany przez „Gazetę Wyborczą” prezydent Grzymowicz, nowy przewodniczący na Warmii i Mazurach.

reklama

Będzie go wspierał, jako zastępca, radny z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami prof. Mirosław Gornowicz oraz zarząd, w którego skład weszli między innymi burmistrz Pisza Andrzej Szymborski i wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski. Grupę założycielską tworzy 16 osób.
– Chcemy, i tak działamy, by nasz głos bezpartyjnych samorządowców był uwzględniony w działaniach związanych z rozwojem naszych lokalnych wspólnot – powiedział prezydent Grzymowicz.

Nowy ruch chce wzmocnić samorządy

Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski” powstał w Poznaniu w grudniu 2021 roku. Połączył kilka stowarzyszeń, jak na przykład Ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego, mające swój początek w Trójmieście Samorządy dla Polski, mniejsze organizacje samorządowe z Wielkopolski, Opolszczyzny, Śląska i Dolnego Śląska. Należą do niego osoby związane z Platformą Obywatelską i bezpartyjne.

Marcin Kulasek: Kodeks wyborczy i widmo porażki [OPINIA]


Głównym celem jest wzmocnienie samorządności. Wśród postulatów znajdziemy zwiększenie nakładów na edukację, decentralizację służby zdrowia, zielony samorząd, stabilne budżety, decydowanie o sprawach lokalnych czy powołanie Funduszu Rozwoju Polski Lokalnej. Działacze chcą również konsultacji projektów ustaw z samorządami oraz zwiększenia wydatków państwa na budownictwo społeczne i komunalne i odpolitycznienia mediów publicznych.
– Jesteśmy ruchem samorządowców, który idzie w kierunku naprawy tego, co obecny rząd PiS zepsuł i psuje – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.


Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski” planuje wystartować w wyborach, choć jeszcze nie wiadomo, czy będą to wybory parlamentarne.
– Będziemy jeszcze rozmawiać na temat naszych aktywności – powiedział prezydent Grzymowicz.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
reklama
reklama

19 KOMENTARZY

19 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jadzia z nml
13 grudnia 2022 07:54

Bylak znowu coś kręci. Do puchy grzyma

Suseł
13 grudnia 2022 10:04

Won do domu Grzybowicz

Popularne

Marcin Kulasek: Dobra zmiana w niemieckiej polityce [OPINIA]