12 C
Olsztyn
wtorek, 27 września, 2022
reklama

Impreza tylko dla władz? Skandal z otwarciem przekopu Mierzei Wiślanej

WiadomościImpreza tylko dla władz? Skandal z otwarciem przekopu Mierzei Wiślanej
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na 17 września zaplanowano otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Okazuje się jednak, że wezmą w nim udział tylko władze i jednostki państwowe. Żeglarze zapowiadają protest.

Otwarcie przekopu tylko dla władz

reklama

Na otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej szykował się cały Zalew Wiślany. Urząd Morski w Gdyni nie zgodził się jednak, aby w tym dniu, 17 września, kanałem przepłynęły prywatne jachty żaglowe i motorowe. Ma być on dostępny tylko dla władz i jednostek państwowych.
Żeglarze są oburzeni, nazywają tę sytuację skandaliczną i zapowiadają protest.
– Cały Zalew Wiślany szykował się na otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej 17 września. Cała nasza społeczność, czyli około dwustu jednostek pływających – powiedział reporterom Wirtualnej Polski jeden z żeglarzy. – Turyści wykupili rejsy na dzień otwarcia. Tymczasem politycy uzgodnili, że otworzą przekop tylko dla siebie. To skandal, obciach i propaganda!

Dla zwykłych żeglarzy zabrakło miejsca

Jeden z miejscowych żeglarzy wystąpił do Urzędu Morskiego z pismem, w którym informował o dużym zainteresowaniu wydarzeniem i chciał się upewnić, że w dniu otwarcia będzie mógł przepłynąć Kanałem Żeglugowym. Okazało się jednak, że jednostki prywatnych armatorów nie będą mogły uczestniczyć w otwarciu – to zostało zarezerwowane dla władz.
„Bardzo dziękujemy za zainteresowanie udziałem w uroczystościach otwarcia Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej i chęć uświetnienia ich swoją obecnością. Z uwagi na charakter uroczystości oraz liczbę jednostek pływających służby państwowej, które obecne będą w tym dniu zarówno w śluzie, jak i w portach od strony Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej, ogólnodostępne śluzowanie i cumowanie w Porcie Nowy Świat możliwe będzie od niedzieli, 18.09. br. Przejście przez śluzę odbywać będzie się zgodnie z przepisami portowymi (jeszcze w zatwierdzaniu, ale lada moment zostaną opublikowane)” – odpowiedział Urząd Morski w Gdyni.

Mieszkańcy Elbląga po otwarciu przekopu liczą na zagranicznych turystów

Żeglarze zapowiadają protest

reklama

– Za nasze pieniądze zbudowali ten przekop, a otwierają tylko dla siebie. Nie darujemy im tego. Szykujemy protest! Oczywiście, że popłyniemy na przekop, a jest nas tylu, że żadna policja nie da rady. Na Zalewie mają może ze dwie łódki – mówił Wirtualnej Polsce jeden z oburzonych żeglarzy.
Jest już konkretny plan. Jachty mają jeden obok drugiego stanąć u wejścia do przekopu, z wciągniętymi na maszty prześcieradłami z napisami: „Otwieracie tylko dla siebie!”, „Boicie się suwerena?”.

Duże zainteresowanie budową

Już w czerwcu bosman z portu w Nowej Pasłęce Ryszard Doda mówił, że region może stać się żeglarską perełką.
Teren budowy przekopu w okresie wakacji stał się swoistą atrakcją turystyczną. Wykonawca postawił nawet platformy widokowe, na których można było obserwować postęp prac i robić sobie pamiątkowe zdjęcia. Za 250 złotych od osoby można było popłynąć w rejs na przekop z Krynicy Morskiej.

Za tydzień otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną

Władze zaplanowały rejs pokazowy

reklama

Tydzień temu szyper barek transportowych i kapitan żeglugi śródlądowej Daniel Kotur zdradził nieoficjalnie, że organizatorzy wydarzenia poszukują kapitana, który z 1000 ton węgla na pokładzie jako pierwszy po przecięciu wstęgi popłynie barką do portu w Elblągu.
Doświadczony szyper nie zgodził się, ponieważ sam tor wodny do Elbląga nie jest jeszcze przygotowany, a taki rejs wiąże się z ryzykiem wejścia na mieliznę. Rejs miał mieć charakter typowo pokazowy.
Nie wiadomo, czy Ministerstwu Infrastruktury udało się znaleźć chętnego, ponieważ nie udziela żadnych informacji na temat planowanego przedsięwzięcia.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama