-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad gadami

OlsztynPrzełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad gadami

Olsztyński sąd wydał prawdopodobnie pierwszy w Polsce wyrok w sprawie znęcania się nad gadami.

reklama

Dwa lata temu funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie trafili na trop mężczyzny, który w sieci handlował zwierzętami. Policjanci skontaktowali się z lubelską Fundacją Epicrates, którą poprosili o pomoc. Fundacja miała oznaczyć gatunki i sprawdzić, czy zwierzęta mają zapewnione odpowiednie dla ich potrzeb warunki.

Obraz nędzy i rozpaczy

Przedstawiciele fundacji szybko zorientowali się, że wiele zwierząt jest w fatalnym stanie. Brakowało także dokumentów części z nich, potwierdzających ich legalne pochodzenie.

reklama

– Niektóre martwe [zwierzęta], jak stwierdzono później w sekcji, martwe od kilku tygodni, wymieszane razem z żywymi, tak, że obraz nędzy i rozpaczy – opowiada Bartłomiej Gorzkowski z Fundacji Epicrates.

Rolnicy przyznali się do znęcania się nad krowami

Sprawa trafiła do sądu.

Prawdopodobnie to pierwszy taki wyrok w Polsce

reklama

Sprawa dotyczyła blisko stu zwierząt. Fundacja wystąpiła w roli oskarżyciela posiłkowego. Właśnie zapadł wyrok. Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał mężczyznę za winnego i skazał go na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Zarządził także przepadek zwierząt, nawiązkę na rzecz fundacji zajmującej się zwierzętami oraz zakaz posiadania zwierząt chronionych Konwencją Waszyngtońską.

– Jak na pierwszy wyrok w takiej sprawie myślę, że to jest sukces i to da do myślenia wielu osobom zajmującym się handlem zwierzętami – powiedział Bartłomiej Gorzkowski.

Wyrok nie jest prawomocny.
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
20 lipca 2022 14:45

„skazał go na karę pozbawienia wolności” w jakim wymiarze? „w zawieszeniu” na ile lat? „Zarządził także (…) nawiązkę na rzecz fundacji zajmującej się zwierzętami” w jakiej kwocie?

Popularne

Rok 2022 - najważniejsze wyroki i procesy sądowe